Viyana

VİYANA / AVUSTURYA HAKKINDA

Viyana Tatilini Deneyimlemelisiniz Çünkü…

Viyana sadece Avrupa’nın değil, aynı zamanda dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Şehir kökenlerini Roma döneminde alır. Bugün Viyana, vals, sanat, galeriler, müzeler ve zarif park toplulukları şehridir. Fakat aynı zamanda, şehir, en çok etnik gruptan oluşan Avrupa imparatorluğunun başkenti, ruhu içinde kesinlikle emperyaldir.

Viyana, akla gelebilecek tüm stillerin görkemli mimari anıtlarına sahip bir şehir müzesidir. Viyana turu yapan herkesin aklında yer edinen bir mimari mutlaka vardır. Viyana şehri öylesine sanatsal ve tarihi mimarilerle doludur ki, Aralık 2001’deki eski şehir merkezi UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

 

 

AVUSTURYA NEREDEDİR ?

Avusturya Alp Dağları eteklerinde yer alan ve denize kıyısı olmayan bir Orta Avrupa ülkesidir.

 

AVUSTURYA’NIN BAŞKENTİ NERESİDİR ?

Avusturya’nın başkenti Viyana’dır.

 

ÜLKE SLOGANI

Land der Berge, Land am Strome

Dağların Ülkesi, Nehirlerin Ülkesi

 

AVUSTURYA’NIN DİLİ NEDİR ?

Avusturya Almancası resmi dildir.

 

AVUSTURYA’DA DİN

Avusturya’da Din ve İnanç Katoliklik için tarihi öneme sahip olan Avusturya, Ortaçağ ve Yeniçağ dönemlerinde kilisenin koruyucu ülkesi olmuştur. Avusturya’nın nüfus olarak yüzde 74’lük gibi büyük bir bölümü Katolik’tir.

AVUSTURYA PARA BİRİMİ

Avrupa Birliği ülkesi olduğundan dolayı Euro kullanılmaktadır.

 

AVUSTURYA’DA NÜFUS NEDİR?

8,859 milyon nüfusa sahip Avusturya’da %81.1 Avusturyalılar, %2.7 Almanlar,%2.2 Türkler, %8.9 diğerleri oluşturmakta.

AVUSTURYA SAAT FARKI NEDİR ?

Saat bize göre 1 saat geri ilerlemektedir.

AVUSTURYA VİZESİ

Schengen Vizesi geçerlidir.

 

AVUSTURYA VE TURİZM

Avusturya’nın dağları, ormanları ve vadileri yaz ve kış aylarında ideal tatil yerleridir. Göller, dağlar ve vadiler, çeşitli sporları ile ünlüdür. Viyana ise müzik, güzel sanatlar ve tarihi eserlerin merkezidir. Operalar, sanat galerileri bale gösterilerinin verildiği salonlar başşehirde toplanmıştır. Kış aylarında binlerce ziyaretçi, kayak yapmaya Avusturya’ya gelmektedir.

 

VİYANA’DA GEZİLECEK YERLER

Aziz Stephan Katedrali

Viyana‘nın merkezinde bulunan, 1147 yılında inşa edilmiş olan, Viyana’nın en önemli simgesi durumundaki katedraldir.

 

Graben Caddesi

Graben Caddesinde Habsburgların Kışlık Sarayı, Channel, Dolce Gabana ve diğer lüks alışveriş mağazalarının bulunduğu ünlü caddedir.Sarayın pastacısı isimli meşhur Demel Pastanesini görürsünüz. Demel Pastanesi’nden bir Apfelsturdel yemek şart

 

 

Anker Saati

Anker Saati 1914 yılında Anker Sigorta şirketine ait binanın arasına kurulduğu için Anker Saati ismini almış. Bu saat Art Neou tarzının en güzel örneklerinden.Üzerinde 12 ünlü şahsiyetin figürü var. Her saat birisini hatırlatıyor.

 

Hofburg Sarayı

Habsburg’ların Kışlık Sarayı.Bilet aldığınızda İmparatorluk Sarayı, Sisi Müzesi ve Gümüş Koleksiyonunu gezebiliyorsunuz.

 

Belvedere Sarayı

Osmanlı’nın Viyana kuşatmasında başarılı savunması ile ünlenen Prens Eugen Savoy efsane ilan edilmiş ve ödül olarak kendisine bu saray verilmiş.

 

Hunterwasser Evleri

Avusturya’lı ünlü mimar Hunterwasser’in yarattığı ünlü evlerdir. Nispeten maddi durumu daha düşük seviyede olanlar için tasarlanmış ancak ünlü mimar evleri bu şekilde tasarlayarak ilgi çekmeyi başarmış.

 

Schonbrunn Sarayı

Sarayın 1400 odasından 40 odası gezintiye açılmış. İki ayrı tur var. Kısa tur seçilirse (İmperial) 28 oda geziliyor. Uzun tur (Grand) seçilirse içinde Maria Therasa’nın yatak odasının bulunduğu 40 odayı da görebiliyoruz.

 

Gloriette

Schonbrunn Sarayı’nın bahçesinde bulunan anıttır.Bahçenin tepesinde bulunur mutlaka görülmeye değer tepeye tırmanmak gözünüzü korkutmasın burayı görmeye değecektir.

 

Maze / Labirentte

Schönbrunner Schloss Park içindeki, çocuklar ve yetişkinler için oluşturulmuş labirentler.

Viyana Cafeleri UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde

Uzun yıllardır bu cafeler entellerin buluşma yeriymiş. Bir çok önemli sanatçı bu cafelerde buluşur, beste yapar, kitap yazarmış. Devlet meseleleri, mahalle dedikoduları bu masalarda konuşulurmuş. Sigmund Freud, Egon Schiele, Leon Trotsky ve Gustav Klimt müdavimlerinden sadece bazıları, Johann Strauß, Mozart ve Beethoven’ın buralarda çalmışlar.

Cafelerin hepsinde birşey içmeniz ya da yemeniz gerekmiyor. Zaten müze gibi yerler olduğundan sadece içeriyi seyretmeye gelmiş turistlere alışıklar.

Avusturya’ya gelmişken buraya özgü kahvelere bir şans verin: Kleiner schwarzer, kleiner brauner, kapuziner, einspänner, mélange.

Palmenhaus – Cafe Brasserie Bar

Botanik kafe temasıyla iç huzur veren en ünlü kafelerden biri tarihi değil ama şuan en popüler yer burasıdır.

 

Cafe Landtmann (1873)

Öğle yemeğinde tüm belediye binası burada toplanıyor desek yalan olmaz. Menüsünde kahvaltı tabağından ev yapımı tatlılara geniş seçenekler var. Websitesi: www.landtmann.at

 

Kleines Cafe

İsmi gibi Viyana’nın en küçük cafesi ünvanına sahip cafe. Şehrin en eski sokak arası meydanlarından biri olan Franziskanerplatz’de, 1970’lerde Hermann Czech tarafından dizayn edilmiş.

 

Cafe Museum

“Süsleme suçtur” adlı manifestosuyla ünlü mimar Adolf Loos’un tasarımıyla 1899’da açılan café Loos’un orijinal tasarımına göre restorasyon geçirmiş. Gerçekten de diğer cafelerden daha minimalist bir dekorasyonu var.

 

Cafe Mozart

İsminden de anlaşılacağı gibi bu cafe Opera Binası’na yakın bir konumda bulunuyor. Bu yapının ilk kez cafe olarak kullanışının tarihi Mozart’ın ölümünden 3 yıl sonrasına 1794’e kadar gidiyor ama birçok kez el değiştiren binada Cafe Mozart ismi ile anılmaya başlamasının tarihi 1929. Elbette doğal olarak mekanın imza lezzeti de Mozart Torte.

 

Gerstner K. u. K. Hofzuckerbäcker

John F. Kennedy ve Nikita Kruşçev gibi dünya devlerinin yer aldığı devlet zirvelerinde de yer almış bir pastane. İsmini verdiği Gerstner Tortesi imza tatlısı ama erikli strudeli bir o kadar ünlü.

 

EN ÜNLÜ CAFE LEZZETLERİ

Wiener Melange

Tek shot espresso ve sıcak süt ile hazırlanır. Üzerinde genellikle süt köpüğü ile sunulur.

 

Sacher Torte

Bu pasta kesinlikle şehrin sembol lezzeti. Adeta yoğun çikolatanın kayısı reçeli ile arasındaki mükemmel uyumunun somut hali.

 

Apfelstrudel

Viyana’nın meşhur elmalı turtası apfelstrudelden yana yapın deriz. İçindeki iç malzeme temel olarak elma ve kuş üzümünden oluşuyor ve kimyon, tarçın ve bazen haşhaş gibi baharatlarla tatlandırılıyor.

 

Mozartkugel

Mozart çikolatasi, ilk kez 1890’da şekerlemeci Paul Fürst’ün fıstıklı badem ezmesi (marzipan) toplarını çikolata ile kaplamasıyla ortaya çıkmış. Şimdiki versiyonları ise dışı bitter çikolata kaplı, içi de çevresi sütlü pralin kaplı fıstıklı marzipan şeklinde.