MONTENEGRO DALIŞ

 MONTENEGRO

 

TARİH VE SUALTININ BULUŞMA NOKTASI

 

Maviyle Yeşilin Buluştuğu Bir Dalış Hayal Edin…

Karadağ/Montenegro deniz sıcaklığı yaz aylarında yaklaşık 26 derece ve görünürlüğü 20m’den fazla olduğu için dalış için en uygun ortamı sağlamaktadır.

Üstelik deniz tabanı, su altı mağaralarının yanı sıra keşfedilecek çok sayıda gemi enkazına sahiptir ve kayalık zemin, balık, ahtapot, kestaneler ve denizyıldızı gibi deniz canlıları için idealdir.

 

 

MONTENEGRO DALIŞ HARİTASI

 

Montenegro Dalış Noktaları

Batık Tihany

Avusturya-Macaristan vapuru  Tihany  1908 yılında Trieste’de inşa edilmiştir (45.40 metre uzunluk, 5.75 metre genişlik ve 204 ton brüt yer değiştirme). Tihany  , motor yağı ve kömür getiren bir nakliye gemisi olarak kullanılmıştır. 12 Şubat 1917’de  Tihany  kötü hava koşulları ve kötü seyir nedeniyle mahsur kaldığı  Mamula Adası yakınlarında denize batmıştır.

 

Mavi Mağara

Blue Cavern, özellikle su altı fotoğrafçıları için favori dalış bölgesidir. Renkli mağara duvarları süngerler, deniz tutkunları, nudibranchlar ve diğer ilginç deniz yaşamı ile karşılanan çatlaklarla kaplıdır. Bu dalış alanının bir başka özelliği de çevredeki güzel ve berrak Adriyatik Denizi’nin MAVİ. Dalış alanı, Platamuni ve Bigovo pelerinleri arasında yer alır ve dalış merkezimizden uzakta sadece 20 dakikalık bir bot uzaklığındadır.

 

Batık Devriye Botu 

Yugoslav Donanması devriye botu 1952 yılında inşa edildi. 80’lerin başlarında bu tip gemiler silahsızlandı ve hizmetten çıkarıldı ve daha sonra askeri tatbikatlar sırasında hedef olarak kullanıldı.Bir gemi füzesi tarafından vuruldu ve Zanjiç koyuna batırıldı. İyi görünürlük ve tüm sertifikalı dalgıçlar için erişilebilir derinlik nedeniyle bu batık, Karadağ’ın en popüler dalış noktasıdır.

 

İkiz Mağaralar

İkiz Mağaralar, iki benzer ama ayrılmış mağaradan oluşan büyülü bir dalış yeridir. Platamuni ve Bigovo pelerinleri arasında yer alan bu dalış bölgesi, dalış merkezimizden sadece 20 dakikalık bir tekne yolculuğudur. Maksimum 14 metre derinliğe sahip 40 dakikalık uzun bir dalış dostudur. Her iki mağarada da tatlı su kaynağı vardır ve her ikisi de hava cepleri ile biter.

 

Balıkçı Resifi

Balıkçı resif dalış sitesi Katic adaları yakınında  Petrovac şehri önünde yer almaktadır. Resif, deniz trafiğindeki tüm katılımcılar için gerçek bir tehlike oluşturan deniz yüzeyi seviyeli çekilmesi ile piramidal şekle sahiptir çevreleyen güzel resif duvarları Balıkçılar Resifinin en önemli unsurlarıdır. Muhtemelen dalış sırasında Müren balığı, akrep balığı, ahtapot, farklı tür deniz yıldızı ve belki de birkaç ıstakoz göreceğiz. Balık ağlarının varlığı nedeniyle tüplü dalgıçlar için ekstra dikkat gereklidir.

 

Piramit

Piramit  dalış bölgesi, piramidal şekilli ve çok ilginç topografyalı resiftir. Dalış alanı vurguları iki dikey tünel şeklindedir 1.Dünya su altı madeni. St.Nikola Adası’nın dış tarafında yer alan piramit,   dalış merkezimizden arabayla sadece 10 dakika uzaklıktadır.

 

Tünel

TÜNEL  dalış bölgesi tam olarak tek giriş ve çıkış noktasına sahip dikey bir bacadır. Uzun iniş 2 metre derinlikte başlar ve 31 m’de biter. TÜNEL’de görünürlük iyidir, ancak sualtı ışığının kullanımı zorunludur, çıkış neredeyse ortadan görülebilir.

 

Poseidon Mağarası

POSEIDON Mağarası  seveceğiniz bir dalış  noktaları arasındadır.  Bu dalış bölgesi, güneş ışığının nüfuz ettiği muhteşem bir sakinleştirici MAVİ parıltı görüntüsü oluşturan çok sayıda çıkış noktasına sahip birbirine bağlı tüneller ve mağaralardan oluşur. Mağara duvarları tuhaf makro yaşam bakımından zengindir.

Tüm sertifikalı dalgıçlar için uygundur. Dalış alanı Mala Gora koyunda bulunur  ve dalış merkezimizden uzakta 40 dakikalık bir tekne yolculuğudur. Bu dalış için tekne desteği gereklidir. Maksimum derinlik 14 metredir.

 

Resif Tünelleri

Resif Tünelleri  dalış bölgesi aslında St. Nicola Adasının batı tarafında bulunan küçük bir yarımadadır. İki yatay tünel ve küçük mağara bu dalış alanının en önemli noktalarıdır. Tünellerden geçmek kolay bir iştir çünkü her ikisi de tek giriş ve çıkış noktasına sahiptir.

Resif Tünelleri  dalış sahası tüm sertifikalı dalgıçlar için uygundur. Maksimum derinlik 12 m’dir ve dalış yaklaşık 35 dakika sürer. 10 dakikalık tekne yolculuğuyla varılmaktadır. Dalış planı her iki tünelden geçerek küçük mağarayı keşfetmekten ibarettir. Tüneller muhteşem, sığ ve rahattır. Mağara tabanı çamur ile kaplıdır. Resif Tünelleri  dalış bölgesi , rüzgar ve dalgalardan korunmaktadır.

 

Azizler Dalış Noktaları

Azizler Dalış noktası ile iki güzel resifin ve St. Nicola Adası çevresinde tekne gezisinin tadını çıkaracaksınız . Resif Piramidi ve Tünelleri, çok ilginç topografya ve zengin sualtı hayatı ile yeni başlayanlar için uygun dalış noktalarıdır. Dalış bölgelerinin önemli noktaları, resiflere entegre edilmiş dikey ve yatay tünellerdir.