KÜBA DALIŞ

KÜBA DALIŞ HARİTASI

Karayiplerin en iyi dalış bölgesi Küba’dır. Canlı çeşitliliği ve her zaman sıcak olması sebebi ile birçok deniz canlısına ev sahipliği yapmaktadır.

EN POPÜLER ÜÇ DALIŞ NOKTASI

BAY OF PİGS

CORAL BEACH

BACUNAYAGUA REEF

KÜBA DALIŞ NOKTALARI

 

—– BAY OF PIGS —–

Domuzlar Körfezi 1961 yılında ABD´nin desteğini arkasına alan sürgündeki Kübalıların, Fidel Castro rejimini yıkmak için gerçekleştirdikleri başarısız işgal girişiminin gerçekleştiği bölge. Adını, çıkarmanın yapıldığı körfez olan Playa Giron’dan almıştır.
Dalış bakış açısından, Deniz suyu mağaraları ve Punta Perdis denilen yerin yakınındaki denizdeki güzel duvarları (yerel restoran timsah etinden spesiyaller sunmaktadır) ile bilinir. Mükemmel görünürlüğü ile karakterize, derin kesilmiş bir koydur (yaklaşık 20 km). Burada iki tür dalış yapılabilir: Playa Larga ve Playa Girón. Dalış için kalıcı uygun koşullar göz önüne alındığında, Varadero’da fırtınalı Atlantik’in çoğu zaman dalış yapmayı imkansız kıldığı dalış üsleri için alternatif bir yer görevi görür. Denizde ya da cassimbas denilen mağaralarda da dalınabilir.

JARDİNES DE LA REİNA

Küba’nın 50 mil güneyinde ve Cayman Adaları’nın 80 mil kuzeyinde yer alan takımadaların adıdır. Adı Kraliçe’nin bahçeleri anlamına gelir 1492’de Christopher Columbus tarafından keşif edildi. Bölge tamamen kapalıdır ticari balıkçılık yasaktır sadece özel izinle giriş yapılabilir. Resifler 15-30m derinliğinde, 1.5-3m uzunluğundadır. Karayip resif köpekbalığı, su yüzeyine yakın yüzdüğü için köpekbalığı dalışları burada yapılmaktadır. İpeksi köpekbalığı ve diğer köpekbalığı cinsleri 7-12m uzunluğundadırlar.

CAYO LARGO

Bariyer tipi resifler, mercan sırtları ve genellikle 18m derinliğinde kum yamaçlarına dönüşen tüneller bulunmaktadır. Bazı bölgelerde, mercan oluşumları gerçek denizaltı dağ sıraları ve yaklaşık 50m derinliğinde ki duvarları oluşturur.
Mercan kayalığı balıkları, 15-90 cm uzunluğundadır kaplumbağa, muşamba, ışın ve kartal ışını balıklarının yaşam alanlarıda o bölgededir. Mercan postlarında bol miktarda kaya ıstakozu, çeşitli müren türleri vardır.
Küçük ada Cayo Largo , Küba sahilinin yaklaşık 50 mil güneyinde Canarreos Takımadaları’nda yer almaktadır. Bir zamanlar Karayip korsanlarının üssü olarak hizmet etti; 1980’lerden beri aynı zamanda Karayipler’de lüks egzotik tatilin bir simgesiydi. Kasım 2001’de Michelle Kasırgası’ndan büyük ölçüde etkilendi. Şimdi dalış, balıkçılık ve diğer deniz aktivitelerini sevenler için yüksek kaliteli her şey dahil otel tatil merkezlerinin üssünü sevenler için ideal bir yer.
Dalış noktaları üç alanda bulunmaktadır: Birincisi çok yakın ada (güney ve bunun güney-batı), ikinci Cayo Rosario (bir 28km batı Cayo Largo ) üçüncü küçük adalar Cayo Sigua ve Cayo Blanco (kuzeyde 48km) arasındaki Golfo de Gazones .

CAYO SIGUA

Sualtı zemini burada çok ilginç; büyük siyah orfoz balıkları, uskumrular, sıklıkla hemşire köpekbalıkları,gerçek mercan labirentleri buradadır.

CAYO BLANCO

15m’den 200m derinliğe kadar mercan duvarları içerir. Duvarlar büyük sünger ve genellikle siyah mercanlarla kaplıdır. Klasik mercan topluluklarının yanı sıra, büyük pelajik balıklar – tarpon ve ton balıkları, Karayip resif köpekbalıkları, çekiç köpekbalıkları ve balina köpekbalkları görülür.

MARIA LA GORDA

Küba’nın batısında, Havana’dan yaklaşık 300 km uzaklıkta, Bahía de Corrientes Körfezi’nde (Pinar del Rio Eyaleti) bulunan efsanevi bir dalış yeridir. Eski efsaneye göre, bir zamanlar Karayip korsanlarının üssü buradaydı ve güzel Maria onların ev sahibiydi. İddiaya göre biraz şişman olduğu için, adı Fat Mary – Maria la Gorda idi . Öldüğünde,minnet göstergesi olarak muhteşem bir korsan hazinesiyle gömüldü. Çok fazla deneme olmasına rağmen, hazine henüz bulunamadı. Kim bilir – sizi bekleyebilir …
Guanahacabibes Yarımadası’nın kendisi Küba’nın en büyük doğal hazinelerinden biridir. 50 000 hektarın üzerindeki tüm alan, 1987’de UNESCO dünya biyosfer rezervi olarak adlandırılan aynı adı taşıyan milli parkın bir parçasıdır. Su yüzeyinin altındaki mercan dünyası ve kıyı çevresindeki bozulmamış kırsal yerler (Jardines de la Reina ve Cayo Largo’dan sonra) Küba’da görebileceğiniz en güzel alanlardan biridir.
Maria la Gorda Küba’nın en çok korunan biyotoplarından biridir. 5 m derinlikten itibaren yirmiden fazla mercan türü (özellikle gorgonian) ve bol miktarda küçük ve orta mercan balığı içeren zengin fauna ile bireysel resif oluşumlarını izleyebilirsiniz; kayalık deliklerde ıstakoz, yengeç ve yeşil morayslar bulunmaktadır.

VARADERO 

Genellikle Küba’nın turistik başkenti olarak kabul edilir – önde gelen mafya patronu Al Capone’nun oraya tatil için gittiği söylenir. Bu en büyük Küba turizm tesisi kendi havaalanına sahiptir ve Havana’nın yaklaşık 140km kuzey doğusunda , Atlantik kıyısındaki uzun ve dar Peninsula de Hicacos’ta yer almaktadır . Yarımadanın kıyısı 20 km’lik kumsallarla kaplıdır.
Varadero çevresindeki Atlantik mercan resifleri çoğunlukla gorgonian, taşlı mercan, beyin mercan, yastık mercan, Noel ağacı solucanı ve bol miktarda deniz süngeri tarafından oluşmuştur. Mercan resifleri üzerinde orfoz, cerrah balığı, melek balığı, davul balığı ve diğer birçok tür balık vardır.

Varadero’daki en ilginç dalış yerlerinden biri, şüphesiz, 1988 yılında Rus tersanesi Krasny Metalist Zavod’da inşa edilen Rus koruma fırını BP 385 MONCADA’nın enkazıdır.
On yıl sonra Doğu ve Batı arasındaki geçici ısınma döneminde , gemi hizmet dışı bırakıldı ve Varadero yakınlarında batırıldı.
95m uzunluğunda, 12m genişliğinde ve 20-30m derinliğindedir. Dalgıçlar ve Soğuk Savaş anıtı için popüler bir noktadır.

Varadero ve Domuzlar Körfezi’ndeki dalış üslerinin ortaklığı sayesinde Varadero’da konaklayan dalgıçlar dalış deneyimlerini Zátoce Sviní’deki ünlü mağaralarla zenginleştirebilirler . Varadero’dan Domuzlar Körfezi’ne dalış gezileri genellikle haftada bir kez düzenlenir.

Playa Santa Lucia

Atlantik Okyanusu kıyısında ihmal edilmiş bir yer; Havana’dan arabayla ulaşmak sekiz saatten fazla sürüyor (700 km). Ve orada sadece dünyanın en şaşırtıcı köpekbalığı – bullshark (Carcharhinus leucas) ile dalış yapma şansımız var . Bu köpekbalığı ayrıca nehrin binlerce kilometre yukarısındaki tatlı suda yüzebilir ve bu nehirlerin göllerinde yaşayabilir (Afrika formuna bir zamanlar Zambezi köpekbalığı denirdi.ve hatta tatlı su köpekbalığı olarak kabul edilir). Yarım metre derinliğindeki sığ suda bile hareket edebilir ve saldırabilir; ve büyük beyaz köpekbalığına yapılan insanlara yönelik birçok saldırının aslında boğa köpekbalığı tarafından yapıldığı hipotezi var.

*Playa Santa Lucia’da tatil dalgıçlarına herhangi bir saldırı bildirilmemiştir. Boğa köpekbalığının yanı sıra, bölge balıklarla dolu bir dizi ilginç enkazla ünlüdür.