TAYLAND DALIŞ

AURALARINIZI AÇIN… BU DALIŞLARIN OLDUKÇA MİSTİK BİR HAVASI VAR 🐠🐠🐠

🌴Tayland, ince beyaz kumları, size selam verircesine başını sallayan palmiye ağaçları, ışıltılı denizleri ve canlı kasabalarıyla dünyanın en iyi dalış destinasyonlarının başında gelmektedir.

 

🌴Ünlü Koh Phi Phi de Phuket’de dahil olmak üzere yakınlardaki birçok tropik adaya canlandırıcı bir sürat teknesi gezisine çıkabilir ya da mistik Phang Nga Körfezi çevresinde sakin bir yolculuğun tadını çıkarabilirsiniz.

 

🌴Sualtı oldukça renklidir çok çeşitli mercanlar ve süngerler resifleri adeta bir çiçek bahçesine dönüştürmektedir.

 

🌴Kabuklu canlı çeşitliliği çok fazladır.

 

🌴Sualtı görünürlüğü oldukça mükemmel seviyededir.

 

🌴Makro canlı çeşitliliği oldukça fazladır.

 

🌴İklimi ve tropik havası her daim dalışa elverişli uygun ortamı sağlar.

 📍TAYLAND DALIŞ HARİTASI

 

🦑 TAYLAND DALIŞ NOKTALARI

🦀 Similan Adaları

 

Beyaz kumlu plajları tam da dalış meraklıları için sadece 9 dakikalık adalardan oluşur. Bu ada seti, Tayland’da bulunan ve Mu Koh Similan Deniz Milli Parkı içinde bulunan tartışmasız en iyi dalış noktalarını içerir. Burada özellikle Leopard Sharks, Black Tip ve White Tip Reef Sharks, Batfish, Barracudas, Triggerfish ve daha pek çok deniz yaşamı var. Devasa kayalar, Similan Adaları genelinde çok baskındır, Fil Adası topografik doğasıyla en dikkat çekicidir. Bu adalar zincirindeki diğer “görülmesi gereken” ve popüler yerler Altı Batı ve Noel Noktası’dır. Similan Adaları yaklaşık 25 dalış noktası içerir, bu nedenle adalara bir ziyaret için liveaboard tekne turu şiddetle tavsiye edilir.  Similan Adaları için dalış sezonu Kasım’dan Mayıs’a kadar sürerken yılın en iyi zamanı Şubat ve Nisan ayları arasındadır. Bölge hem şnorkelli yüzme hem de tüplü dalış için uygundur, 20 ila 40 metre görüş alanına sahiptir ve orta ve ileri düzey dalgıçlar için önerilir.

🐡Hin Daeng ve Hin Muang

Hin Daeng Tayland’ın en iyi 5 dalış noktasının arasında bulunuyor.

 

20 ve 40 metre arasında sualtı görünürlüğü ile, bu iki komşu ada bir dizi Manta,Balina Köpekbalığı ve çeşitli küçük balık ve deniz yaşamına sahiptir. Kırmızı Kaya lakaplı Hin Daeng ve Hin Muang (Mor Kaya), sırasıyla yumuşak kırmızı ve mor mercanlarıyla ünlüdür. Her ikisi de Mu Koh Lanta Ulusal Deniz Parkı içinde Phuket’in güneyinde yer alır. Bu iki tüplü dalış cennetine Phuket’ten daha kısa liveaboard tekne turları veya Koh Phi Phi’dan sürat teknesi ile günübirlik geziler ile erişilebilir. Bu iki taş ileri seviye dalgıçlar için en uygun olanıdır ve muson yağmurlarının olmadığı Kasım ve Nisan ayları arasında ziyaret edilmelidir.

🐋Richelieu Kayası

Richelieu Kayası, Tayland çevresindeki dalış tutkunları için “balina köpekbalığı bölgesi” olarak bilinir

 

Bu dalış noktası, çok sayıda Balina Köpekbalığı ile tanınır ve birçok dalış meraklısı tarafından “Balina Köpekbalığı bölgesi” olarak kabul edilir. Plankton, bu büyük dalış bölgesinde, özellikle daha büyük balıklarda önemli miktarda deniz yaşamı getiren çok var. Richelieu Kayası Birmanya sınırının hemen güneyinde ve Sulin Adaları’nın doğusunda yer alır. Bu dalış bölgesi, orta ve ileri düzey dalgıçlar için önerilir ve bu bölgeye Khao Lak’tan sürat teknesi ile erişilebilmesine rağmen, liveaboard gezisi (Phuket veya Khao Lak’tan) en iyi seçiminiz olacaktır.

🐚Surin Adaları

Surin Adaları Tayland’daki Similan Adaları’nın kuzeyinde yer alır ve plaj gypseylerine ev sahipliği yapıyor.

 

Bir dizi yumuşak mercan cennetine sahip Similan Adaları’nın aksine, Surin Adaları Tayland’da 1 numaralı sert mercan dalış noktası olarak kabul edilmektedir. Surin Adaları, diğer Tayland dalış noktalarında bulunmayan nadir ve benzersiz deniz yaşamı ile ünlüdür. Sarı işaretli Açı Balığı, Domates Palyaço Balığı ve Barramundi, Napolean Wrasse, Bumphead Papağan Balığı ve bir ton kaplumbağa gibi nadir balık türlerinin yanına dalmaya hazır olun. Burada bulunan resiflerin bazılarının sığ derinlikleri nedeniyle şnorkelli yüzme çok popülerdir ve bölge yeni başlayanlar için uygundur. Adalar, Myanmar (Birmanya) sınırının hemen güneyinde ve Similan Adaları’ndan biraz daha yukarısında kalır.

Tayland Körfezi

🦈Koh Tao

Koh Tao Island, Tayland körfezinde yer alır ve şnorkelli yüzme ve yeni başlayanlar için en iyi dalış noktalarından biridir.

 

Koh Tao, Tayland körfezindeki en iyi dalış bölgesi olarak kabul edilir. Bölge, genç gezginler için en makul PADI Açık Su dalış kurslarından bazılarını ve yeni başlayanlar için en uygun ve sakin koşullardan bazılarını ağırladığı için yeni başlayanlar için çok popülerdir. Koh Tao, profesyonel dalgıç olmak için eğitime gelen deneyimli dalgıçlar için de popüler bir noktadır ve aynı zamanda yurtdışında dalış eğitmenleri olarak çalışan bir geri çalışma deneyimi arayan deneyimli dalgıçlar için bir sıcak noktadır. Açılı Balık, Yellowtail, Barracuda, Triggerfish, Balina Köpekbalıkları, çok sayıda kaplumbağa ve daha fazlası Koh Tao kıyıları boyunca dalış noktalarının etrafında şimdiye kadar en çok görülen türlerdir. Dalış noktaları arasında Shark Island, White Rock, Green Rock, Hin Wong Pinnacle ve Chumpon Pinnacle bulunmaktadır. Dalış sezonu yıl boyunca açıktır, ancak dalış amaçlı Koh Tao’yu ziyaret etmek için yılın en iyi zamanı Mayıs’tan Eylül’e kadardır.