Midilli Kültür Turu

Midilli Kültür & Dalış Turu
Midilli; Ege denizinin kuzeydoğusunda, Ayvalık’ın karşısında yer alır. En büyük 3. Yunan adasıdır. Denizin önünden geçen daracık yolları, deniz kenarında meze ve uzo servis eden sevimli tavernaları, tarihi kiliseleri, köyleri, nefis sualtı canlılığı ile her zaman cazibe merkezi haline gelmiştir. Tatil dönüşü Sezen Aksu’nun da dediği gibi “Kalbim Ege de kaldı” diyeceksiniz =)
Tur Programı
1.GÜN
Cumartesi günü 08.00 da Apiko Turizm yetkilileriyle Ayvalık gümrükte buluşma. Gümrük işlemlerinin ardından 09.00 da Midilli’ye yolculuğumuz başlamaktadır.
10.30’da Midilli’ye varış. Gümrük işlemlerimizin ardından bavulları otobüse koyup rehberimiz eşliğinde şehir merkezi, eski Osmanlı çarşısı gezimize başlıyoruz. Alışveriş alanları, Metropol kilisesi, yeni cami, Türk hamamı merkezde tanıtılacak yerler arasında bulunmaktadır. Öğle yemeği için çarşıda serbest zaman. Yemeğimizin ardından adanın güneyinde bulunan sonsuz zeytin ağaçlarının yer aldığı Barbaros’un memleketi Gera Körfezi’nden geçip Agiasos’a geliyoruz. Bu güzel köy, kestane ve çam ağaçları altında kurulmuş, çiniciliği, ağaç oymacılığı ile ünlüdür. Dünyanın en küçük sincaplarının yaşadığı yer olarak bilinir. Agiassos sokaklarını ve çarşısını gezip, pirinada pişmiş türk kahvesi içiyoruz. Agiassos ziyaretimizi bitirdikten sonra rotamızı Theofilos’a çeviriyoruz. Theofilos; daha önce İzmir’de yaşamış ve sonrasında Midilli’ye göç etmiş, resim yaparak ekmeğini kazanmış, büyük bir çınar ağacının kavuğunda yaşamış Yunanlıların ünlü ressamının adıdır. Ziyaretimizin ardından Petra’da bulunan otelimize doğru yola çıkıyoruz. Akşam Yunan sirtaki gecesi için hazırlanıyoruz…

2.GÜN
Sabah kahvaltımızın ardından, dalış yapmak isteyen misafirlerimiz ile limana gidiyoruz. Dalış yapmak istemeyen misafirlerimiz tura devam etmektedirler.
Turumuzun 2. Gününde Molivos’a doğru hareket ediyoruz. Burası dünya koruma mirasına alınmış, mimarisi, tarihi ve romantizmi ile Dünya’ya ün salmış şahane bir şehirdir. Arnavut kaldırımlı sokakları, Cumbalı evleri, Osmanlı Camisi ve kendine özgü sokaklarıyla adeta zamanda yolculuk yapıyor gibi hissedeceksiniz. Yolumuza rehberimiz eşliğinde, Molivos kalesine çıkmak üzere devam ediyoruz. Kaleden aşağıya doğru Molivos sokaklarını gezerek çarşısına varıyoruz. İsteyenler çarşıdan hediyelik eşya alabilirler.
Serbest zamanımızdan sonra Ünlü yazar Stratis Mirivilis’in köyü Skamnia’dan geçerek Mantamados’a geçiyoruz. Burada sadece Ortodoks âlemi için değil, tüm insanlar için mucizeler yaratmış çok özel bir yer olan Başmelek Taksiyarhis Manastırı ve kilisesini ziyaret ediyoruz. Dua, dilek ve adaklarımızı sunup buradan ayrılmadan önce Manastır avlusundaki kafeteryada ballı yoğurt ve lokma molası veriyoruz. Burada ki moladan sonra, Osmanlı dönemi sonrasının en lüks oteli olan Sarlıca Palas’ta fotoğraf çekmek için duruyoruz. Ardından Thermi üzerinden Midilli merkeze geliyoruz. Merkezde öğle yemeği ve alışveriş için serbest zaman. 17.00 Midilli gümrükte buluşup, işlemlerimizi bitirip, 18.00’da Ayvalık’a doğru dönüşe geçiyoruz, 1,5 saatlik deniz yolculuğumuzun ardından bu güzel gezimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Tekrar görüşmek dileğiyle, sevgiyle kalın…

Fiyata Dahil Olanlar
 Ayvalık-Midilli gidiş dönüş feribot biletleri
 Otelde 1 gece konaklama
 Şehir içi transferler
 Liman vergileri
 Pazar günü kahvaltı
 Rehberlik hizmeti
 Yurtdışı sağlık seyahat sigortası
 Akşam yemeği (Canlı müzik)

Fiyata Dahil Olmayanlar
 Yurtdışı çıkış harcı (15 TL)
 Vize ücreti (60€)
 Gezi esnasındaki kişisel harcamalar
 Dalış paketi (70€)
 Single oda farkı (25€)
 Dalış malzeme ücretleri (30€)
 Akşam yemeğinde alınacak olan tüm içecekler

Tur Fiyatı: 132€

Önemli Notlar

• Turlarımızda hizmet standardını koruyabilmek amacı ile katılımcı sayısı sınırlandırılmıştır.
• Rezervasyonun kesinleşmesi için tur ücretinin %50 sinin yatırılması gerekmektedir. Kişisel nedenlerle uçak, tekne hareketini kaçıran ve dalışlarını yapamayan dalıcılara ücret iadesi yapılmaz.
• Apiko Turizm, yeterli yolcu sayısı olmaz ise turu ücretsiz iptal edebilir.
• Apiko Turizm, hava koşulları uygun olmaz ise turu ücretsiz iptal edebilir.
• Apiko Turizm, hava yolu, feribot, transfer aracı ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28/09/1955 Lahey Protokolüne tabidir.
• Dalıcı statüsünde olabilmek için dalıcı brövesine sahip olunması gerekmektedir.
• Dalış sertifikası olmayanlar günde 1 Deneme Dalışı yapabilirler veya dalış kursu alabilirler.
• Yurt dışı gezilerinde en az 8 ay geçerli pasaport bulundurmak mecburidir.
• Uçuş öncesinde uçuş saatleri ve parkur değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 24 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir.
• Hava yolu, deniz yolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan firmamız sorumlu tutulamaz. Uçak firmasından kaynaklanan uçuş saatleri ve parkur değişikliği sebebiyle, program içeriği aynı kalmak suretiyle değişebilir. Yolcuların uçaklardaki doluluk sebebiyle yan yana oturamaması acentemizin sorumluluğunda değildir. Bu durumu önlemek amacıyla yolcuların hava alanına erken gitmeleri önerilmektedir.
• Uçuşlar esnasında hava yolu şirketinin sağladığı maksimum bagaj hakkının geçilmesi durumunda doğabilecek ilave bagaj ücreti yolcuya aittir.
• Tüm dünya otellerinde check-out (otelden çıkış) Saat 12:00. check-in (otele giriş) Saat 14:00’tür. (Genel Bilgidir.)
• Midilli Turu için tur bedelinin %100’ü tura kayıt esnasında ödenir.
• Maksimum 1 ay öncesine kadar olan iptallerde, tur ücretinin %25’i iade edilir. 1 aydan daha kısa sürede iptal edilmek istenen tur ücretlerinde iade yapılamaz.
• İş bu uluslararası kuralları da içeren metinler tur satın alındığında kabul edilmiş sayılır.
Apiko Turizm Seyahat Acentası (Belge No:9096 )

Midilli Dalış & Kültür Turu