Kenya

KENYA HAKKINDA

Kenya ya da resmî adı ile Kenya Cumhuriyeti, Afrika kıtasının doğu kısmında yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını Etiyopya, Somali, Tanzanya, bir kısmı Victoria Gölü ile olmak üzere Uganda ve Güney Sudan oluşturmaktadır. Bunun haricinde ülkenin güneydoğusunda Hint Okyanusu yer almaktadır.

Eski bir İngiliz sömürgesi. 1963 yılında bağımsızlığını kazanmıştır.

Başkenti Nairobi'dir.

Gitmeden önce Sarıhumma ve Sıtma aşısı yaptırın.

Başkent Nairobi de en güvenli yer Karen bölgesidir. Geri kalan yerlerde güvenlik sorunu vardır.

KENYA PARA BİRİMİ

Kenya para birimi "Kenya Şilini'dir."  Kenya Şilini kullanmak istemiyorsanız dolar her yerde geçerli. Doların üzerinde damga, yazı ve 2009 tarihinden eski paraları almıyorlar.

KENYA DİLİ

Swahili ve ingilizce olmak üzere iki tane resmi dili bulunmaktadır.

Jambo : Merhaba

Karibu : Hoşgeldin

Asante sana : Teşekkür ederim

Pole pole : Yavaş yavaş

Hakuna matata : Sorun yok

Nzuri : İyi

Mbaya : Kötü

Samahani : Özür

Tadadhali : Lütfen

Mkate : Ekmek

Kahawa : Kahve

Chai : Çay

Maji : Su

Bei gani : Kaça – Ne kadar

Fedha : Para

KENYA DİNİ

Halkın % 85’i hristiyan %12’si müslüman ve %3’ü diğer dinlerdendir.

KENYA ULAŞIM

İstanbul'dan Kenya'nın başkenti Nairobi'ye Türk Hava Yolları'nın direk uçuşu bulunmaktadır. Yaklaşık 6.5 saat sürmektedir. Nairobi havalimanının ismi: Jomo Kenyatta havalimanı

KENYA VİZE

Kenya'ya gitmeden önce elektronik vize almanız gerekmektedir. Ücreti 50$

Linkini bırakıyorum.

http://evisa.go.ke/evisa.html

GİTMEK İÇİN EN UYGUN DÖNEM

Aralık, ocak, Şubat ayları Kenya'ya gitmek için en uygun dönemdir. Safari için ise en iyi zaman; temmuz sonundan ekim başına kadardır.

KENYA GEZİLECEK YERLER

Nairobi şehir merkezinde dolaşmamızı güvenlik sebebiyle pek tavsiye etmiyorlar. En güvenli yeri Karen bölgesi. Bu bölgede Giraffe Center, Karen house ve lüks restaurantlara gidebilirsiniz.

KAREN bölgesine gelmeden önce "Karen Blixen'i" araştırın... marketin adı bile karen 🙂

GIRAFFE CENTER (ZÜRAFA MERKEZİ)

Rothschild zürafalarını elinizle besleyebileceğiniz harika bir yer.

KAREN BLIXEN MÜZESİ

MASAI MARA: Şehir merkezinin dışına çıkınca yapılacaklar arasında en en güzeli Safari. Nairobi'den 6 saat uzaklıkta olan Masai Mara bölgesi canlıları doğasında görmek için müthiş bir imkan sunuyor.

NAKURU GÖLÜ

Nakuru Gölü, deniz seviyesinden 1.754 m yükseklikte Rift Vadisi soda göllerinden biridir. Nakuru'nun güneyinde, Kenya'nın yarı vadisinde bulunur ve Nakuru Gölü Milli Parkı tarafından korunmaktadır. Gölün alg bolluğu, sahili meşhur olan büyük miktarda flamingoları çekmek için kullanılır.

AMBOSELI PARKI

Eskiden Masai Amboseli Av Hayvanları Koruma Alanı olan Amboseli Ulusal Parkı, Kenya'nın Kajiado İlçesindedir. Park, Kenya-Tanzanya sınırına yayılan 8.000 km²'lik bir ekosistemin çekirdeğinde 39.206 hektar büyüklüğünde.

KENYA YEME İÇME

Kenya mutfağının olmazsa olmazı pirinçtir. Kahve, çay, mısır, buğday, şeker kamışı, tropikal meyve ve sebzeler gibi tarım ürünlerinin mutfağa etkisi olmuştur.

Yemek konusunda Dünya mutfağına hakimler.

Şeker kamışı içkisi olan "Kenya Cane" oldukça meşhurdur.

KENYA OTEL

Giraffe Manor: Kenya'nın en en en güzel konsept otelidir. Tüm dünyadan akın akın zürafalar ile kahvaltı yapmaya geliyorlar. Oldukça pahallı olmasına rağmen 1 sene önceden tüm odaları doluyor.

SAFARİ / (MASAI MARA)

Vahşi doğanın kalbi Kenya!

Yüzlerca canlıyı doğasında görme imkanı sunan Masai Mara için Ne desem az! 3 gün bambaşka bir dünyaya adım attık. 20 metre ötede çitaların olduğunu bilip doğanın ortasında kahvaltı yapmak, 20 adım yanımızda aslanın yavrusunu sevmesi, Zürafa gibi heybetli bir hayvanın naif koşuşu ve daha niceleri belgesel tadındaydı.

Masai Mara Rezerve Bölgesi Kenya'nın en geniş rezerve bölgesidir. Masai Mara Tanzanya sınırları içerisinde yer alan Serengeti Ulusal Parkı'nı da içine alır. Masai Mara'da yaşayan insanlara Masai Mara halkı adı verilir. Bu isim yerel dilde 'benekli bölge' anlamına gelir. Masai Mara kedi türleri ile ünlü bir bölgedir.

Bölgede çok sayıda konaklama imkanı bulunuyor. Taş binalar olduğu gibi lüks çadırlarda da konaklamak mümkün. Otelinizi iyi seçmenizde fayda var. Sizi Masai Mara bölgesine getirdiklerinde otelinizi beğenmezseniz oldukça uğraşırsınız. Başka otelde yemek yemenize ya da otelden dışarı çıkmanıza izin vermiyorlar. Ben ruhuna uygun olsun diye jakuzili lüks çadır seçtim. Kapımızda 24 saat mızraklı güvenlik bekliyordu. Yemekler ve ortam şahaneydi. Resepsiyondan çadıra giderken yolda değişik canlılar ile karşılaştık. Bunlardan en ilginci TreeHyre diye geçen sürekli bağıran canlıydı.

Safaride görebilecekleriniz, 5 büyük diye geçen:aslan, leopar, afrika fili, afrika mandası ve gergedan. Biz beş büyüğü 1.5 saat içinde görünce sevinçten havalara uçtuk. Bunların haricinde zürafa, hipopotam, çita, zebra ve daha birsürü canlıyı görebilirsiniz.

 Safari turuna gitmeden önce yanınıza;

-şapka

-sinek kovucu

-Dürbün

-ince ama vücudunuzu kapatacak kıyafetler almayı unutmayın 🙂

MASAI MARA OTELİMİZ

KENYA KABİLE HAYATI

Sizleri Kenya’daki bir kabile ile tanıştıracağım...

20 dolar karşılığında evlerinde danslar ile karşılayıp kültürlerini, kabile hayatlarını ve yaşamlarını anlatıyorlar...

Arabadan indiğinizde yanınıza koşup tek tek elinizi sıkıyorlar. Daha sonra sıraya dizilip hazırladıkları 3 dansı sunuyorlar. 

İlki karşılama dansı, ikincisi yarışma dansı; bu dansın amacı hangi erkek daha yukarıya zıplayacak:) bakmayın ne var bunda diye burada en yukarıya zıplayan istediği kızla evlenebiliyor. Ve son olarak 

kadınların kutsama dansı...

Danslar bittiğinde sizleri yuvarlak çitlerle çevrilmiş kabile arazilerine alıyorlar. Ve başlıyorlar anlatmaya...

Kısaca ben de sizlere anlatayım...

🔸Tek geçim kaynağı turistlerin gelip onları izlemesi ve içeride sattıkları hediyelik eşyalar.

🔸Kabile sadece 150 kişiden oluşuyor.

🔸Erkekler istedikleri kadar kadınla evlenebiliyor. Her evleneceği kadın için 10 inek getirilmesi şart koşuluyor. 

🔸Evleri kadınlar inşa ediyor. İnce uzun ağaç sopaları aralıklar ile dikip, sıkıştırılmış tezek, toprak ve su ile harmanlayıp sıvama kaplıyorlar. Tahmin edersiniz ki evlerin içi sinek yuvası...

🔸Kadınlar ev yapmanın dışında çocuğa bakmak, yemek yapmak, evdeki hesap kitap işlerini ayarlamak gibi işleri de var.

🔸Erkekler ise sadece hayvanları otlatmak ve kabilenin ailelerinin güvenliğini sağlamaktan sorumlular.

🔸Kabilede sadece 4 tane önemli insan var; kabile lideri, doktor, ebe, demir ustası. 

🔸Kabile lideri herşeye hakim ve ne derse uyulmak zorunda.

🔸Yemek olarak sebze yetiştirmedikleri ve şehre gitmedikçe bulamadıkları için en çok tükettikleri hayvan eti. Aynı zamanda hayvanların sütünü ve kanını da içiyorlar.

🔸10 senede bir hayvan ve ot durumuna göre yeni bir yere taşınıyorlar.

🔸Su bulması zor, kadınlar her gün kafalarına bidon koyup taşıyorlar. 

🔸Kendilerine özgü African Sausage olarak adlandırdıkları ağacın meyvelerini kurutup, hörgüçlü ineklerin kanı, bal ve suyla karıştırıp şarap olarak adlandırdıkları içkiyi yapıyorlar. 

🔸En ilginç adetlerinden biri de yaşlandıkça kulak deliklerini büyütmeleri. İçi en büyük delik en yaşlı kabile üyesini gösteriyor. İlkokul çağlarında başladıkları bu adet yaş aldıkça devam ediyor.