ÜRDÜN DALIŞ

TOPRAĞINDA MUHTEŞEM TARİHİ, DENİZİN DE CANLILIĞI İLE

DÜNYA MİRASI

“ÜRDÜN”

Ürdün dalış için oldukça iddialı ülkelerden biri. Yarım metreden başlayan resifleri ile her seviyede dalıcıya uygun.Batıkları ile de oldukça popüler. Sabah 08.30-17.00 arası dalışlar devam etmektedir.

Dalışa 2 türlü gidebiliyorsunuz;

1) Karadan

2) Tekne ile

 

ÜRDÜN DALIŞ HARİTASI

ÜRDÜN DALIŞ NOKTALARI

Black Rock

 

Aqaba sahilinden kıyı dalışı yapılan Black Rock’ta sert ve yumuşak çeşitli mercanlar görülebilir. Ortalama derinlik 18 metre ve maksimum derinlik 30 metre olup görüş 20 metredir. Sağlıklı ve canlı olan bölge de yaşam çok renkli ve görülmeye değer.

 

 

 Shipwreck-Tanker Batığı

 

Aqaba sahili’nin 4 km. Kuzeyinde bulunan ve 1985’ta dalıcılar için bilinçli olarak batırılmış olan tanker 80 metre uzunluğundadır. 30 metre derinlikte yatmakta olup kıyıdan dalış yapılmaktadır. Ortalama derinlik 20 metre ve maksimum derinlik 30 metre olup görüş 20 metredir.

 

 

 

 Hussein Reef

 

Tanker Batığı’nın güneyinde yer alan Hussein Resifi rengarek mercanlarla çevrili bir bölgedir. Ortalama derinlik 18 metre ve maksimum derinlik 20 metre olup görüş 20 metredir.

 

 

 

Gorgonian I and II

 

İki dalış bölgesine de kıyıdan giriliyor. Ortalama derinlik 19 metre ve maksimum derinlik 35 metre olup görüş 20 metredir. Bu bölge mercan bakımından Aqaba Körfezi’nin en güzel yeridir.

 

 

 

Long Swim

 

İsminden de anlaşılacağı gibi bu bölge de hava harcamasına dikkat etmek gerekiyor. Dalış bölgesi 700 metrelik bir alana yayılmış olduğu için dalış uzun sürebiliyor. Kuzey tarafı yama şeklinde mercanlardan oluşuyor, güney tarafında ise mercanlar daha sıklaşıyor. Burada da kıyı dalışı yapılıyor.

 

 

Aquarium

 

Şaşırtıcı bir şekilde güzel olan Akvaryum’a kıyıdan giriş yapılıyor. Ortalama derinlik 20 metre ve maksimum derinlik 37 metre olup görüş 20 metredir. Birinci sınıf mercanların bulunduğu bölgede bolca balık görülebilir.

 

 

 

Saudi Border

Ürdün/Suudi Arabistan sınırının 300 metre kuzeyinde bulunan bölgede ortalama derinlik 20 metredir. Suudi sınırı mercan bakımından kaçırılmayacak bölgelerden biridir.