MİDİLLİ ADASI DALIŞ

AYVALIK’IN KOMŞUSU

MİDİLLİ ADASI

Ayvalık gibi zengin sualtı dünyasının komşusu olan Midilli Adası da bir o kadar renkli görüntülere ev sahipliği yapıyor.

Apiko Turizm, Midilli adasını kültür ve dalış turlarına eklemiş her haftasonu tur gerçekleştirmektedir.

Yazımızın sonunda ki videomuzu izlemeyi ve like atmayı unutmayın lütfen 🙂

Midilli Adasının şüphesiz en meşhur dalış noktası: 2. dünya savaşından kalma gemi batığıdır. 16 metrede başlayan geminin diğer ucu 28 metrede bitmektedir. Batığın olduğu bölgede görüş uzaklığı da çok iyi olduğundan fotoğraf ve video çekimi için size çok güzel imkan sunuyor. Petra’da bulunan dalış merkezinden batığa ulaşmak hızlı bot ile 30 dakika sürüyor. Yaklaşık 10 mil uzaklıkta.

MİDİLLİ DALIŞ HAKKINDA KISA KISA

*Midilli’de dalış için büyük tekneler yok. Bot ile dalışa gidiyorlar. Bot yaklaşık 22 kişilik.
*Tüp olarak çelik tüp kullanıyorlar.
*Su sıcaklığı Ayvalık’ın denizi ile aynı yani genel olarak serin:)
*Batık haricinde olan dalış noktaları dalış merkezine yakın mesafede bulunmaktadır.
*Eski volkanik külleri bulunduran Midilli Adasın’da dalış sırasında yerde siyah katman görebilirsiniz, denizin kirliliği ile hiç alakası yoktur. Bunlar volkanik küllerdir.
*Ayrıca volkan’ın patlamasından dolayı sualtında volkanik taşlar bulunmaktadır.

 

MİDİLLİ ADASI DALIŞ HARİTASI

MİDİLLİ ADASI DALIŞ NOKTALARI 

Korakas Burnu

Petra Üssü’ne 30 dakika uzaklıktaki adanın Norteastern köşesindedir. Enkaz 25m uzunluğunda bir metal ticaret gemisi. Çok iyi durumda fakat çok küçük bir kısmına girmek mümkün. Enkaz etrafındaki nokta da , büyük bir metal çapa, bir dizi iyi durumda amphora ve deniz tabanında kaya kadar büyük çimento çuval yığınları bulunmakta.

Deniz yaşamı da çok zengindir!

Orgie Villa Reef

Tipik bir duvar dalışı, 37 metre derinliğe kadar inilebilir. Yaklaşık 25m’de çok sayıda sarı sünger var ve sık sık güzel nudibranchler görüyoruz. Bu nokta aynı zamanda Deep diver uzmanlık eğitimi için harika bir yerdir.

Ksekoma

Lamna resifinin bir parçası olan Ksekoma, Midilli dalış noktalarına gelince “hazine sandığımız” dır. Çünkü sualtı yaban hayatı ve mükemmel görünürlük bu dalışı unutulmaz kılar.Dalış derinliği 30 metreye kadar inebilir.

Batık Halkidiki

Kipsa Körfezi’nin batısındaki bir gemi enkazıdır. Yunan kasabasının adı olan “Mitilini” adlı gemi, Selanik’ten Midilli Adası’na petrol, şarap ve buğday taşıyan eski bir ticari motor gemisiymiş öncesinde.20 yıllık görevini tamamlayan  “Mitilini” güçlü bir fırtınada batmış. Gemi taşıdığı şişelerle ve şarap fıçılarıyla dolu olduğu için,su altında hâlâ görülebilir durumda.Gemi enkazı, yeni başlayanlardan son derece deneyimli olanlara kadar tüm deneyim seviyelerinde ki dalgıçların keyif alacağı ve seveceği 20 metre derinlikte duruyor! Batık, sualtı eko sistemi oldukça  geliştirmiş çok çeşitli mercan ve mercan balıklarına şuan yuva olmuş durumda. ”Mitilini” sualtı batığı dalışı Akdeniz’de sunulan Ayvalığımıza oldukça yakın olmasıyla da avantajı olan güzel bir batık dalışı noktası.

Palios Reef

Bu küçük dalış noktası, beyaz kum ve turkuaz denizi ile tropikal bir yer izlenimi veriyor. Doğal faktörlerin birleşimi, zengin deniz yaşamı ve parlak mercanlar için özel bir yer. Yaklaşık 35m’de zarif mercan bahçesini ziyaret eden çok eşsiz dalışlar yapacaksınız.

 

Lamna Reef

Petra Üssü’nden yaklaşık 20 dakika uzaklıkta Yunanistan ile Türkiye arasında ki bu resifin sığ sularında neredeyse her zaman bir akıntı vardır, derinleştikçe azalır. Amphoraları ile oldukça meşhurdur.

Dalış noktasında, adada ki balıkların en çeşitliliği burada görülmektedir. 40 metreye kadar mükemmel bir görünüme sahiptir.