MAURITIUS TURU

MAURITIUS TURU (7-14 Şubat 2020)

Cennet Ada Mauritius (KESİN KALKIŞ!)
Tur Programı
 

1.GÜN(07.02.2020  Cuma)

07.02.2020 saat 22.00’da İstanbul Havalimanı’nda buluşma.

2.GÜN(08.02.2020  Cumartesi)

Valiz ve pasaport işlemlerinin ardından 02.20’de THY ile Mauritius’a THY ile direk uçuş. Yerel saat ile 13:00 civarında Mauritius'a varıyoruz. Otelimize yerleşip, turkuaz denizin keyfini çıkarıyoruz. Akşam yemeği otelimizde.

3.GÜN(09.02.2020  Pazar)

Sabah kahvaltımızın ardından dalış yapmak isteyen misafirlerimiz ile dalış merkezimize transfer ve Mauritius’un en güzel bölgelerinde 2 dalış yapıyoruz. Dalış yapmak istemeyen misafirlerimiz eşsiz kumsalın tadını çıkarabilirler…

4.GÜN(10.02.2020  Pazartesi)

Sabah kahvaltımızın ardından dalış yapmak isteyen misafirlerimiz ile dalış merkezimize transfer ve Mauritius’un en güzel bölgelerinde 2 dalış yapıyoruz. Dalış yapmak istemeyen misafirlerimiz eşsiz kumsalın tadını çıkarabilirler…

5.GÜN(11.02.2020  Salı)

Sabah kahvaltımızın ardından dalış yapmak isteyen misafirlerimiz ile dalış merkezimize transfer ve Mauritius’un en güzel bölgelerinde 2 dalış yapıyoruz. Dalış yapmak istemeyen misafirlerimiz eşsiz kumsalın tadını çıkarabilirler…

6.GÜN(12.02.2020  Çarşamba)

Kahvaltımızın ardından, Güney Yakası Doğa Turu’na gidiyoruz. Bu turumuzda öncelikle Mauritius Adası'nın en büyük pırlanta fabrikasını ziyaret ediyoruz. Pırlantaların işlenmesi konusunda bilgi edinebileceğiniz gibi vergisiz pırlanta alma imkanınız olacak. Buradan adanın en güzel seyir tepelerinden birine hareket edip Trou Aux Cerfs Yanardağı’nı göreceğiz. Bir sonraki durağımız Ganga Talao Gölü kıyısındaki Shiva Hint Tapınağı. Son durağımız Valley of Colours (Renkler Vadisi). Tur bitiminde otele dönüş ve akşam yemeği…

7.GÜN(13.02.2020  Perşembe)

Gün boyu sahilin tadını çıkarıyoruz. Check out yapıp, akşamüzeri havalimanına transfer. Ve 21.05 uçuşu ile Türkiye’ye dönüş.

8.GÜN(14.02.2020  Cuma)

Sabah 06.05 İstanbul Havalimanı’na varış ve turumuzun sonu. Bir başka turumuzda görüşmek üzere… :))

 

TUR ÜCRETİ

DALICI: 2550€

MİSAFİR: 2200€

Belirtilen fiyatlar nakit ücrettir. Tur kayıt esnasında %50 ödenmesi gerekmektedir.

Not: Uçak biletini milleri ile almak isteyen misafirlerimiz için;

Uçak bileti hariç Ücret

Dalıcı: 1750€

Misafir: 1400€

Tura Dahil Olan Hizmetler

-Thy gidiş-dönüş direkt uçuş uçak bileti

-Lüks otellerde 5 gece Yarım Pansiyon Konaklama

-Havalimanı-otel-havalimanı transferleri

-Zorunlu seyahat sigortası

-Dalış paketi(6 dalış)

-Renkler Vadisi turu

-Shiva Hint Tapınağı turu

-Trou Aux Cerfs Yanardağı turu

-Pırlanta Fabrikası turu

Tura Dahil Olmayan Hizmetler

-Şehir Vergileri

-Kişisel harcamalar

-Programda açıkça belirtilmemiş her türlü harcamalar

-Dalış Ekipmanı kirası

UÇUŞ BİLGİLERİ

GİDİŞ KALKIŞ Tarih /saat VARIŞ TARİH/SAAT
THYTK 160 Istanbul havalimanı(IST) 08.02.2020  02.20 PORT LOUIS HAVALİMANI,MAURITIUS(MRU) 08.02.2020  13.15
DÖNÜŞ KALKIŞ Tarih /saat VARIŞ TARİH/SAAT
THYTK 161 PORT LOUIS HAVALİMANI,MAURITIUS(MRU) 13.02.2020  21.05 Istanbul havalimanı(IST) 14.02.2020  06.05

 

Mauritius Nerededir?

Hint okyanusu’nun güneybatısında, Güney Afrika’nın doğusunda yer alır.

Mauritius Hakkında

 • Volkanik faaliyetler sonucu oluşan bu ada ülke, 1968 yılına kadar bir İngiliz mandasıydı.
 • Başkenti Port Louis’dir.
 • Ülkenin %80 inden fazlasında şeker kamışı üretilmektedir.
 • Takım adalardan oluşur.
 • Okuma yazma oranı %88’dir.
 • Nüfus:1.230.602
 • Yüzölçümü: 2040 km2
 • Halkı oldukça fakirdir.
 • Güney ve kuzey Mauritius olarak iki bölgeye ayrılır.
 • Trafik soldandır.
 • Adalılar müziğe ve dansa çok meraklılar, kulağınıza tanıdık bir melodi gelirse şaşırmayın, yerliler Tarkan’ın şarkılarını Türkçe sözleriyle söylüyorlar.
 • Palmiye kalbini yemeden dönmeyin. “Palmiye ağacının kalbini” sizin gözleriniz önünde çıkarıyorlar. Bildiğiniz palmiye dalını kesip içindeki beyaz et kısmına gelene kadar soyuyorlar ve ortaya görünüş ve tat olarak biraz kuşkonmazı andıran ve salatası yapılan nefis bir lezzet çıkıyor.

Mauritius Dili

Mauritius'un anayasa ile belirlenmiş resmi bir dili yoktur. Ancak anayasada belirtilen maddeye göre parlamentoda İngilizce ve Fransızca dilleri konuşulur. Ülkenin büyük çoğunluğu Fransız tabanlı Mauritian Creole dilini konuşmaktadır.

Mauritius Din ve İnanç

Mauritius halkının %48’i Hinduizm’e inanır. İkinci en yaygın din ise Hristiyanlıktır. Sömürge zamanında baskı ile %32.7 si Hristiyan olmuş halkın, Müslüman sayısı ise %17.3 diye biliniyor. Mauritius’un en güzel yanı, bunca farklı kültürün, dilin ve dinin aynı topraklar üzerinde barış ve huzur içinde yaşaması. Herkesin tüm inançlara, ırklara saygılı olması ve bitmez tükenmez bir eşitlik rüzgarı.

Mauritius Para Birimi & Ekonomi

Mauritius para birimi: Mauritius Rupisidir. (MUR)

1 MUR=0.16 TL= 0.029$

Mauritius Saat Farkı

Mauritius Türkiye saatinin 1 saat ilerisindedir.

Mauritius Vize

Mauritius Türk vatandaşlardan vize istememektedir. Ülkeye girerken göçmenlik kağıdı doldurmak yeterlidir.

Mauritius yeme-içme

Mauritius mutfağı; Çin, Avrupa, Hint ve Fransız mutfağı etkisi altındadır. Deniz ürünleri en çok tüketilen ürünlerdir. Ülkenin en önemli yemeği ise ‘’Dholl Puri’’ adı verilen bezelyeli, köri ve domates soslu krep çeşididir. Çeşitli tropikal meyvelerde ada mutfağına renk katmaktadır. Mauritius‘ a özgü tropikal meyve suları ve rom ülkenin en çok tüketilen içecekleridir. Adada kaçınılmaz olarak Kreol, Hindu mutfağı hâkim.

Luigi’s: Adanın en iyi İtalyan lokantalarında biri. Salaş görünümlü, güneyli bir İtalyan ailenin işlettiği bu restoran, oldukça başarılı.

Zanzibar: Adını her ne kadar Zanzibar Adası’ndan alsa da tam bir Mauritiuslu restoran. Grand Bay merkezinde.

Banana: Mauritius’un en bilinen bar-gece kulübü. Kime sorsanız orayı tavsiye ediyor. Canlı müzik de var, DJ performansı da. Üstü açık ve kapalı bölümleri mevcut. Dev palmiyelerin altında dans edip eğlenmek isteyenler için.

 

MAURITIUS DALIŞ

Mauritius’un su üstü gibi sualtı dünyası da muhteşem! En iyi dalış noktası budur diyebileceğimiz bir yer yok çünkü her dalış noktası ayrı güzel. Sizler için en tercih edilen dalış noktalarını kaleme aldım.

Su Sıcaklığı: Yaz dönemi(26-30oC) Kış dönemi(21-25oC)

Görüş: Oldukça net

Ulaşım: Bot ile sağlanmaktadır.

Görülebilecek canlılar: Ahtapot, deniz tavşanı, dev istiridye, müren, mığrı, barakuda sürüleri, ıstakoz, kelebek balığı, aslan balığı, kaplan köpekbalığı, böcek, yunus, deniz kaplumbağası…

En tercih edilen dalış noktaları;

1)Flic en Flac

Dünya da en iyi ilk 100 dalış noktası arasında olan bölgede canlı çeşitliliği oldukça fazla…

Dip:5-30m

2)St. Jacques

Hakkında: 5 metrede göl gibi oluşumdan başlayan dalış, akıntıya kendinizi bırakıp kaya oluşumları ve mercan duvarlarını izleyerek sona eriyor.

Dip:3-30m

3)The Cathedral

Hakkında: Mağara dalışıdır. Mauritius’un en ünlü dalış noktalarından biri olan bölge fotoğrafçılarında en gözde yerlerinden biridir.

Dip: 18-30m

4)Hoi Siong No 6

Hakkında: Hint okyanusunun 29 metre altında olan Hoi Siong 6 batığı yapay reefleriyle ünlüdür. Batık bir çok canlıya ev sahipliği yapmaktadır.

Dip: 15-35m

5)Stella Maru Wreck

Hakkında: The Stella Maru batığı 1987 yılında batmıştır. Ortalama derinliği 23 metredir.  Dip yapısı kumdur. Dalışın en inanılmaz yanı, teknenin üstüne geldiğinizde sanki deniz yatağının üstünde gibi hissetmeniz. Geminin derinlerine inerken kendinizi filmde gibi hissedeceksiniz. Gemi birçok deniz canlısına ev sahipliği yapmaktadır.

Dip: 15-35m

6)Whale Rock

Hakkında: Balina Kayası, orta ve deneyimli dalgıçlar için idealdir. Bu dalış alanı, 20m zonu içinde olağanüstü bir resif yaşamı çeşitliliği sunuyor.

Dip: 15-25m

 

Mauritius Gezilecek Yerler

La Vallee Des Couleurs Nature Park(Renkler Vadisi): Mauritius’un yedi renkli toprakları 7500 metre karelik alanda yer alan jeolojik bir toprak oluşumu. Volkanik taşların farklı sıcaklık derecelerinde soğuması neticesinde yedi farklı renge bürünen topraklar göz alıcı bir manzaraya sahip.

Trau Aux Cerfs Yanardağı

Shiva Hint Tapınağı: Kültürlerin bütünleştiği hatta iç içe geçtiği Maritius’ta Hint tapınakları görsel şölen oluşturuyor. Mangal Mahadev, Mauritius'taki Savanne semtinde bulunan krater gölü(Grand Bassin) girişinde ayakta duran Trishu (trident) ile ayakta duran Hindu tanrısı Şiva'nın(33m), Vadodara'daki Sursagar gölü, Hindistan'daki Gujarat'daki Shiva heykelinin bir kopyası ve Mauritius Adasında bulunan en uzun heykeldir.

Pırlanta Fabrikaları: Adada birçok Pırlanta fabrikası bulunmaktadır. Pırlantaların işlenişini izleyebilir, alışveriş yapabilirsiniz.

 

ÖNEMLİ NOTLAR

 • Tur fiyatları rezervasyon yapılan tarihteki uçak bilet fiyatlarına göre artış gösterebilir.
 • Turlarımızda hizmet standardını koruyabilmek amacı ile katılımcı sayısı sınırlandırılmıştır. Kayıt için telefonla müracaat gerekmektedir. Rezervasyonun kesinleşmesi için tur ücretinin %50 sinin yatırılması gerekmektedir. Kişisel nedenlerle tekne hareketini kaçıran ve dalışlarını yapamayan dalıcılara ücret iadesi yapılmaz.
 • Apiko Turizm, yeterli yolcu sayısı olmaz ise turu ücretsiz iptal edebilir.
 • Apiko Turizm, hava yolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28/09/1955 Lahey Protokolüne tabidir.
 • Dalıcı statüsünde olabilmek için dalıcı brövesine sahip olunması gerekmektedir.
 • Dalış sertifikası olamayanlar günde 1 Deneme Dalışı yapabilirler veya dalış kursu alabilirler.
 • Yurt dışı gezilerinde en az 8 ay geçerli pasaport bulundurmak mecburidir.
 • Uçuş öncesinde uçuş saatleri ve parkur değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 24 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir.
 • Hava yolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan firmamız sorumlu tutulamaz. Uçak firmasından kaynaklanan uçuş saatleri ve parkur değişikliği sebebiyle, program içeriği aynı kalmak suretiyle değişebilir. Yolcuların uçaklardaki doluluk sebebiyle yan yana oturamaması acentemizin sorumluluğunda değildir. Bu durumu önlemek amacıyla yolcuların hava alanına erken gitmeleri önerilmektedir.
 • Uçuşlar esnasında hava yolu şirketinin sağladığı maksimum bagaj hakkının geçilmesi durumunda doğabilecek ilave bagaj ücreti yolcuya aittir.
 • THY dalış ekipmanlarını teknik ekipman bulduğu için ücret talep edebilir.
 • Tüm dünya otellerinde check-out (otelden çıkış) Saat 12:00. check-in (otele giriş) Saat 14:00’tür. (Genel Bilgidir.)
 • Mauritius turu için tur bedelinin %100’ü tura kayıt esnasında ödenir.
 • Tüketici rezervasyonunu iptal ya da değişiklik talep etmesi halinde, kendisinin 10 günlük mutat iştigaline engel rahatsızlıklarını veya 1. derece akrabalarının ölümlerini tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak resmi rapor ile belgelemeleri halinde , tur ücretinin %60’ını , bu halleri dışında kalan bir sebep ile gezinin başlamasından 15 ile 7 gün önce iptal ya da değişiklik talep etmesi halinde gezi bedelinin %90’ını, 7 günden az bir süre kala ise tamamını ödemeyi kabul ve taahhüt eder.
 • Charter ve tarifeli uçuşlarda seyahate iptallerinde hiçbir mazeret geçerli olmayıp, uçak ücreti iadesi söz konusu değildir.
 • İş bu uluslararası kuralları da içeren metinler tur satın alındığında kabul edilmiş sayılır.

Apiko Turizm Seyahat Acentası (Belge No:9096 )

MAURITIUS TURU (16-23 Şubat 2020)