AVUSTRALYA DALIŞ

Batı Avustralya’da Balina Köpekbalıkları ile yüzmek İsteyenler ? 

🐋 Batı Avustralya’da balina köpekbalıklarıyla yüzmek, hayatınızda en az bir kez yapmanız gereken unutulmaz deneyimlerden biridir. Suya girene kadar boyutlarını anlamak imkansızdır. Bu yumuşak devler dünyadaki en büyük balıklardır.

🐋Ağızları 1.5 metreye kadar bir çapa sahip olsalar da, sadece plankton ve diğer küçük bitki ve hayvanları yerler. Bir balina köpekbalığı için resmi kaydedilen uzunluk 12.2 metre uzunluğundadır, ancak gayri resmi gözlemler 14 metreden fazla uzunluk kaydetmiştir.

🐋Üreme alışkanlıkları veya ömürleri hakkında fazla bir şey bilinmemekle birlikte, 150 yıla kadar yaşayabilecekleri tahmin edilmektedir.

📍Nerede Balina Köpek Dalışı Yapabilirsiniz ?

🐋Ningaloo Resif bölgesi, balina köpekbalıklarının sıkça bilindiği dünyadaki birkaç yerden biridir. Exmouth ve Coral Bay’den turlar düzenleniyor ve bu bölgeler, bu eşsiz vahşi yaşam karşılaşması için dünyanın her yerinden ziyaretçi çekiyor.

🐋Köpekbalığı dalışları,mercan resifinin yıllık yumurtlamalarının takip ettiği Mart ortasından Temmuz sonuna kadar devam ediyor. Her ne kadar dalış tekneleri balina köpekbalıklarına odaklansa da, suda bulunan çok çeşitli ışınlar, kaplumbağalar, yunuslar ve diğer balinalar görülmeye değer.

🌊 Avustralya ve Dalış

🥽 Avustralya dalış için Dünyanın En İyi Dalış Noktaları listesinde sıkça karşılatığımız bir nokta özellikle balinalar ve köpekbalığı dalışlarıyla ünlü.

🥽 Resifleri çok çeşitli mercan ve balıklara ev sahipliği yapmakta.

🥽 Makro yaşam çeşitliliği son derece fazla makro fotoğrafçılığıyla uğraşanlar için harika bir destinasyon.

🥽 Kıta’da ki resifler kendi özelliklerini taşımaktalar büyük deniz canlıları çok fazla olduğu için deniz suyu mükemmel görünürlükte çünkü büyük canlılar su devir-daimini sağlamakta.

🥽 Avustralya suları dünyadaki en güzel ve ekolojik olarak çeşitli sualtı ortamlarına ev sahipliği yapar.

🥽 Batıklardan ve mağaralardan, parlak renkli deniz yaşamıyla dolu canlı mercan resiflerine, dalışımızı bu kadar eşsiz kılan şeyleri keşfedin.

🗺AVUSTRALYA DALIŞ HARİTASI🗺

 

⭐️ İşte Avustralya’daki en iyi yedi tüplü dalış noktası listesi

⭐️ Güney Batı Kayalıkları, NSW

Fish Rock Mağarası, New South Wales kıyısındaki South West Rocks’ta Smoky Cape’ten iki kilometre uzaklıkta yer alır ve mutlaka yapılması gereken dalış menüsünde düzenli olarak bulunur. Kritik tehlike altındaki türlere ev sahipliği yapan bu dalış alanı, Avustralya’daki tek gerçek okyanus mağarası olan 125 metrelik bir mağaraya sahiptir.

Bu site, Doğu Avustralya’da tahmini olarak sadece 1000-1500 nüfusu olan gri hemşire köpekbalığı için çok önemli bir yaşam alanıdır. Beslemek, çiftleşmek ve doğum yapmak için yüzlerce yıllarında Balık Kaya Mağarası’nda toplanırlar. Bu nazik devlerin doğal ortamlarında zarifçe yüzmesini izlemek, herhangi bir dalgıç için bir ayrıcalıktır.

Mağaraya girdiğinizde, su çevredeki okyanustan daha sıcak ve daha temiz hale gelir ve mağaranın ağzını çevreleyen yüzlerce balığın siluetleri ile karşılaşırsınız.South West Rocks, yürüyüş parkurları, Trial Bay Gaol ve Yeni Güney Galler’deki en eski fenerler: Dumanlı Cape Deniz Feneri gibi dalgıçlar için pek çok cazibe merkezi sunan büyüleyici bir kasabadır.

Profesyonel İpucu: Okyanusun göçmen Kambur balinalarına ve buzağılarına ev sahipliği yaptığı Nisan ve Kasım ayları arasında ziyaret edin.

 

⭐️SS Yongala Batığı Ayr

Yongala, 1911’de Townsville’in 89 kilometre açıklarında batmış ve 122 kişi hayatını kaybetmiş.Okyanus tabanında 50 yıldan fazla bir süre keşfedilmemiş. Şimdi bir UNESCO miras alanı olan enkaz aynı zamanda inanılmaz bir yapay resiftir,  tür yoğunluğü,çeşitlilik ve büyük deniz yaşamına ev sahipliği yapar, Queensland resiflerinin bazı kısımlarına erişmek oldukça zor.

 

⭐️Çavdar İskelesi

Çavdar, Victoria

Melbourne’ün CBD’sinin 80 kilometre güneyinde yer alan Rye Pier, sığ derinliği ve ılıman deniz yaşamının bolluğu nedeniyle yeni ve deneyimli dalgıçlar için çok uygundur.

Sonbaharda yılda bir kez, binlerce örümcek yengeç Rye Pier’de toplanırlar.

 

⭐️Osprey Resifi

Büyük Set Resifi, Queensland

Diğer dalış noktalarına kıyasla ekstra maliyetler olsa da, GBR’de en iyi dalışla ödüllendirilirsiniz. Neden? Üç ana neden: büyük pelajik balıklar, şaşırtıcı 40 metre artı görünürlük ve elbette köpekbalığı dalışı.

 

⭐️Kanguru Adası

Güney Avustralya / Adelaide’nin 100 kilometre güneybatısında Kangaroo Adası. Dünyadaki en büyük yapraklı seadrago popülasyonuna sahiptir ve hem Avustralya deniz aslanlarını hem de Yeni Zelanda kürklü foklarını bulabileceğiniz birkaç yerden biridir.

Deniz aslanları, sualtı dünyasında tanışacağınız en eğlenceli karakterlerden bazıları. Biriyle karşılaşırsanız, bu eğlenceli ve meraklı yaratıklara neden genellikle ‘denizin yavruları’ denildiğini hemen anlayacaksınız.

Bununla birlikte, dalgıçlar için gerçek cazibe, denizatı akrabası olan yapraklı seadragon’dur. Bu ilginç yaratıklar sadece Avustralya’nın güney sularında bulunur. Onlar çok utangaç ve özellikle iyi kamufle edilir, ancak onları bulma konusunda uzman yerel dalış rehberlerinin hizmetlerini kullanabilirsiniz.

 

⭐️Piccaninnie ve Ewens Göletleri Mt Gambier

Güney Avustralya Mt Gambier, hayal edilebilecek en güzel, keşfedilmemiş ve eşsiz sualtı mağara sistemlerinden bazılarıyla dünya çapında dalış topluluğuna bir mağara dalış mekandır. Ve bunu deneyimlemek için sertifikalı bir mağara dalgıcı olmanıza bile gerek yok! Piccaninnie Göletleri ve diğer mağara sistemleri, asitlenmiş yağmur suyu ve yeraltı kireçtaşı arasındaki kimyasal etkileşimden binlerce yıl içinde oluşmuş bir doğal oluşumdur.

Beyaz kireçtaşı duvarları parlak yeşil alglerle kaplıdır ve büyük kerevit, midye ve karides gibi çeşitli hayvanlara ve bitkilere ev sahipliği yapar. Profesyonel İpucu: En temiz su koşullarını yaşamak için günün ilk dalışını ayırtmalısınız. Dalış ve şnorkel için özel izinler gereklidir.

⭐️HMAS Eski Brisbane

Mooloolooba, Queensland

Eski bir Donanma Destroyer olan eski HMAS Brisbane, 2005 yılında Queensland Mooloolaba’nın dokuz kilometre kuzeybatısında yapay bir resif yapısı oluşturmak için batırıldı.Bu listede yer almasının nedenlerinden biri, okyanusun dibindeki on yılı boyunca biriken 1000’den fazla kaydedilmiş deniz yaşamı türüdür.

Enkazın bazı türleri : yumuşak ve sert mercanlar, ekinodermler (deniz yıldızları) ve güzel nudibranch ve yassı kurt aileleri. Deniz yılanları, kaplumbağalar ve küçük köpekbalığı türleri gibi daha büyük canlılar sık ​​sık görülenlerdir.

Ahtapot, moray yılan balığı ve dev Queensland groper, noktanın en popüler yaşam türü.