ZANZİBAR ADASI DALIŞ

DÜNYANIN EN MÜTHİŞ ADASI

ZANZİBAR 🌴

ZANZİBAR DALIŞ HAKKINDA KISA KISA

⭐Adanın en güzel dalış noktaları (Nungwi) bölgesinde bulunmaktadır.

⭐Dalışlar sabah 09.00’da başlayıp gidilecek bölgeye göre yaklaşık 14.00-17.00’da geri dönülmektedir.

⭐Dalış tekneleri el yapımı ahşap küçük tekneler. İçinde tuvalet bile yok ama müthişler.

⭐Sahilde olan dalış merkezinden alıyorsunuz elinize malzemelerinizi tekneye gidiyorsunuz.

ZANZİBAR DALIŞ TEKNELERİ

En meşhur dalış noktaları;

Birinciliği kesinlikle Mnemba Adası alıyor. Adayı uzaktan görünce burada bir ömür yaşarım diyorsunuz. Öyle güzel !
Coral Garden, Big Wall, Tumbatu Adası en meşhur diğer dalış bölgeleri. Zanzibar’da en değişik gördüğümüz tombul deniz yıldızları oldu.

Dalıştan dönünce, kumsalda çıplak ayak yemeğe oturuyorsunuz. Müzik, güneş, ipek kumsal ve leziz deniz ürünleri… Cennet gibi birşeydi 🙂

 

ZANZİBAR ADASI DALIŞ HARİTASI

🌴ZANZİBAR DALIŞ NOKTALARI

🌴MNEMBA ADASI

Big wall, small wall, kichwani, aquarium, indian gate dalış noktaları en popüler dalış noktalarıdır.

🦑The Essentials / Temel

27 santigrat derece ortalama su sıcaklığı ve 20-60 metre arası görüş mesafesiyle yıl boyunca harika bir dalış noktasıdır.

Yağmurlu mevsimler Mart-Mayıs ve Kasım-Aralık aylarıdır.

Şubat, Mart, Temmuz ve Ağustos, Zanzibar’da dalış için en iyi aylar olarak kabul edilir, ancak yüksek sezon genellikle Temmuz’dan Eylül’e ve Aralık’tan Ocak’a kadar sürer.

Belirli ilgi alanlarına sahip dalgıçlar için, belirli deniz hayvanlarının en yüksek konsantrasyonuna sahip göç mevsimleri ve en yüksek görme olasılığı aşağıdaki sürelerdedir:

Kartal ışınları: Haziran – Mart

Manta ışınları: Aralık – Nisan

Blacktip resif köpekbalığı: Haziran – Mart

Çekiç kafalı köpekbalıkları: Kasım – Şubat

Balina köpekbalıkları (Mafia Adası): Ekim – Şubat

Denizatı: Haziran – Mart

Kambur balinalar: Temmuz – Ekim

Whitetip resif köpekbalığı, yunus ve şahin kaplumbağaları: yıl boyunca

🏝Unguja Adası 

Tarihimizde de bahsedilen Osmanlı-Zanzibar gelişmelerinde bu nokta Osmanlıyı oldukça büyülemiş keşişler ve elçiler gönderilmiştir.

Yaygın olarak Zanzibar Adası olarak bilinen Unguja Adası, Zanzibar takımadalarındaki en büyük adadır. Zanzibar’ın kalbi ve ruhu olan Stone Town’a ev sahipliği yapan tesis, yüce dalış alanları sunan küçük adalarla çevrilidir.

Unguja Adası çevresinde görüş genellikle 20 ila 60 metre arasındadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

🌊Leven Bank

Muhteşem sualtı dağ manzarası ve bol deniz yaşamı ile Leven Bank, Zanzibar’ın en iyi dalışlarından biri olarak kabul edilmektedir. Açık okyanusta 12 ila 55 metre arası derinliğiyle ve güçlü akıntılar ile sadece gelişmiş dalgıçlar içindir.

 

Leven Bank’a dalış yaparken karşılaşacağınız canlılardan bazıları şunlardır: whitetip resif köpekbalıkları, yunuslar, ışınlar, gökkuşağı koşucuları, petek moray yılan balığı, barrakudalar, tunas, mavi yüzgeçli trevallies, gitar balığı, tetik balık, mermer elektrik ışınları , Napolyon wrasse, orfozlar.

 🌊Nankivell ve Hunga Resifi

 

Yan yana ve maksimum 12 ve 16 metre derinliğe sahip bu iki dalış alanı, dalgıçlar için hayranlık uyandıran bir resif dalışı sunuyor. Gösterişli mercan oluşumları ile süslenmiş dev balıklar, Hint Okyanusu’nun renkli ruhunu mükemmel bir şekilde yakalayan büyülü bir sualtı manzarası yaratıyor.

Bu iki bölgeye dalış yaparken karşılaşacağınız deniz hayvanlarından bazıları şunlardır: resif köpekbalıkları, yunuslar, barracudalar, snapperler, gümüş tatlılar, Napolyon wrasse, orfozlar, papağalar ve ıstakozlar.

🌊Mnemba Adası

Unguja Adası’nın kuzeydoğu kıyısından yaklaşık 4,5 kilometre uzaklıkta yer alan Mnemba Adası, bir deniz rezervi olan ve Afrika’daki en iyi dalış noktalarının bazılarına ev sahipliği yapan muhteşem mercan resifleri ile çevrili özel bir adadır. İster deneyimli bir scuba dalgıcı olun, ister yeni başlayın, ister daha fazla şnorkel ve yüzmeyi seven kişi olun, Mnemba Adası herkes için inanılmaz su altı fırsatları sunuyor. Mnemba Adası çevresinde görüş genellikle ortalama 10 ila 30 metre ile harika.

🌊Wattabomi

Muhtemelen Zanzibar’ın en ünlü dalış alanlarından biri olan Wattabomi, 6 ila 30 metre arasında hafifçe eğimli sansasyonel bir sualtı manzarasıdır. Wattabomi, drift ve resif dalışları için mükemmeldir,yeni başlayanlar ve deneyimli dalgıçlar için idealdir. Muazzam dev mercanlar ve plaka mercanları, göz kamaştırıcı bir renk cümbüşü,büyüleyici yunuslar için de bir oyun alanı aynı zamanda.

 

Sakinlerden bazıları şunlardır: şişe burunlu yunuslar, melek balığı, mavi benekli vatozlar, siyah snappers, orfozlar, kırmızı dişli tetik balıkları, pisi, ahtapotlar, akrep balığı, taş balığı, frogfish ve trevallies.

🌊Big Wall / Büyük Duvar

 

14 ila 70 metre derinlikleri ve güçlü akımları ile Büyük Duvar, derin dalış arayan deneyimli dalgıçlar için en uygunudur. Dikey bir duvar boyunca yumuşak bir iniş, yumuşak ve sert mercanlar ve süngerlerle süslenmiş görkemli çıkıntıları ve gizemli mağaraları ortaya çıkarırken, daha derin bölümler daha büyük pelajik balıklarla karşılaşmalar sunabilir. Karşılaşabileceğiniz deniz hayvanlarından bazıları şunlardır: Müren balığı, yunus balığı, ıstakoz, dev yeşil kaplumbağalar, tunas, gökkuşağı koşucuları, barracudalar, Napolyon wrasse, orfozlar, ışınlar, tek boynuzlu balık, batfish ve çekiç balığı köpekbalıkları.

🌊Akvaryum

 

Mnemba Atolü’nün en doğal dalış alanlarından biri olarak kabul edilen ve 10 ila 24 metre arasında eğimli bir mercan duvarına sahip olan Akvaryum, yeni başlayanlar ve şnorkeller için mükemmel bir resif dalışıdır. Sert marul mercanları, olağanüstü deniz canlıları için büyüleyici bir zemin oluşturur.Kaplumbağalara ev sahipliği eder.

🌊Pemba Adası

 

Pemba Adası, Unguja Adası’nın yaklaşık 50 kilometre kuzeyinde uzak bir güneş ve huzur cenneti. El değmemiş mercan krallıkları ve bol deniz yaşamının yanı sıra Pemba Adası, antik kalıntılara ve hoodoo büyüsüyle canlı bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Yabani yeşillikleri nedeniyle “Yeşil Ada” olarak bilinir.

🌊Manta Noktası

40 metre derinliğe sahip Manta Point sadece deneyimli dalgıçlar içindir. Canlı mercan bahçeleri ve tropikal balıkların çiçekleriyle süslenmiş muhteşem bir ekolojik zincirdir. Ocak ve Mart ayları arasında kristal derinliklerine dalın ve kendinizi şeytan ışınlarının yanında,kartal ışınlarını izleyin.

Manta Point çevresindeki diğer deniz yaşamı şunları içerir: cerrah balığı, resif köpekbalığı, kaplumbağa, denizanası, palyaço balığı, trevallies, titan tetik balığı, kirpi balığı ve çok sayıda deniz yıldızı.