BALİ DALIŞ

EGZOTİK ADALAR DİYARI

” BALİ “

BALİ’DE DALIŞ 3 BÖLÜME AYRILABİLİR; 

1)BALİ CİVARI

2)NUSA PENIDA ADASI CİVARI

3)GILI ADASI VE CİVARI

BALİ DALIŞ HARİTASI

Bali’de Su Sıcaklığı

Mevsime bağlıdır, ancak sular genellikle oldukça sıcaktır ve ortalama 28-29 derecedir. En sıcak sular genellikle Mayıs-Ağustos arasında, Aralık-Mart arası daha düşük sıcaklıklarda bulunur.

NUSA PENIDA ADASI DALIŞ HARİTASI

GILI ADASI DALIŞ HARİTASI

Bali’nin doğu kıyısında yer alan Padang Bai, küçük bir liman kentidir.
Buraya gelen dalgıçlar feribotile Lombok’a geçerek Gili Adaları’na dalış yapmaktadır. Bu alan çok deneyimli dalgıçlar içinde acemi dalgıçlar içinde inanılmaz dalış keyfi sunmaktadır. En güzel dalış noktaları burada bulunuyor. Ayrıca şnorkeling ile ünlüdür.

GİLİ RESİFİ

Gili’deki çok çeşitli dalış siteleri, çeşitli sert ve yumuşak mercanlarla çeşitli topografya sunar.
Yeni başlayanlar için mükemmel bir eğitim alanı olan resif, kristal berraklığında sularla bol miktarda deniz yaşamı sağlar. Popüler dalış yerleri Sunset Reef ve SharkPoint’dir.
Gelişmiş dalgıç için Japon Savaş Batığı, deniz höyükleri ve çıkıntıları ile Deep Turbo derin dalış için ideal olan eğitim noktası Takat Tunang’dır.

GİLİ DALIŞLARINDA HANGİ SUALTI CANLILARINI GÖREBİLİRİZ

Yeşil kaplumbağalar, hawksbillturtles, mürekkepbalığı, ahtapot, mantis karides, palyaço balığı, lionfish, trevally, siyah uçlu resif köpekbalığı, whitetip resif köpekbalığı.

MENO DUVARI

Resif yaklaşık 5 metre derinlikte başlar ve yaklaşık 22m’de kumlu bir dibe düşer. Yumuşak mercanlar tüm resif boyunca görülür. Duvardabirçok anemon da dahil olmak üzere çok daha küçük taş mercan kafaları vardır. Duvarın iki kısmı arasındaki bölümde, çoğunlukla kaplumbağaları görme şansı yüksektir. Duvar, yarıklarında barınan moray yılan balığı ve lionfish’igörmek içinen iyi yerdir. Dalış alanı ayrıca her türlü kabuklular, yengeçler, ıstakoz ve çeşitli resif karidesleri bulabileceğiniz binoktadır.Gece dalışı için mükemmeldir.

Bounty Wreck

Enkaz gerçek bir gemi enkazı değil, çökmüş bir iskele yapısıdır ve dalgıçlar arasında favori haline gelmiştir. İskele 2003 civarında batmış ve o zamandan beri sert ve yumuşak mercanların evi haline gelmiş. Akrepbalığı,kızböcekleri ve bazen bir kurbağa balığı bile dahil olmak üzere yapının etrafında her türlü balık bulabilirsiniz. Giriş noktanız, Gili Meno’nun yamacındaki dalış alanının kuzeyinde olacak ve bu adaları ünlü yapan kaplumbağaları göreceğiz. Enkazın biraz batısında, büyük bir mercan başı vardır.

Köpekbalığı Noktası

Yaban hayatı çeşitliliği nedeniyle en popüler dalış sitelerimizden biridir. Köpekbalığı Noktası Andy’nin resifinde başlar ve 20 metreden aşağı eğimlidir. Burada büyük olasılıkla whitetip ve blacktip resif köpekbalıklarını bulabilirsiniz. Sırtlar ve vadiler arasında, köpekbalıklarının dibinde dinlendiğini göreceksiniz. Bu alanda, trevally, barracuda, snapper ve mavi benekli vatozlar gibi etkileyici bir deniz yaşamı çeşitliliği vardır. Özellikle akımlar güçlü olduğunda, bu dalış bölgesi hayatla doludur ve bu dalış adrenalin tutkunlarının gözbebeğidir.

Simon Resifi

GiliMeno’nun kuzey kıyısından biraz uzakta bu muhteşem resifi bulacaksınız. Deep Turbo ve Takat Malang’da olduğu gibi, bu site yaklaşık 35m’den yükselen bir dizi dikişten oluşur.Kabaca sekiz figürde düzenlenmiş ve her türlü mercan varyasyonu vardır. Bu dalıştaki ortalama derinlik 25 m civarındadır, bu da nitroks dalgıçları için mükemmeldir. Mercan çeşidi mükemmeldirve yumuşak mercanlar da bulunur. İyi kamufle olmuş cüce denizatlarını görme şansımızdavar.

Talang Malang

Simon’un resifine yakın olan bu dalış bölgesi birçok bakımdan oldukça benzerlik gösterir. Yine bu nokta yaklaşık 15m derinliğine sahip büyük mercan kafalarından (takatlar) oluşmaktadır. Büyük takatların her tarafında çok çeşitli sert ve yumuşak mercanlar vardır. Takatlar arasındaki kanallar da dolaşmak mükemmeldir. Dalış yeri çok seviyeli dalıcılar için mükemmeldir. Dalış sonunda bazı yerleşik mürekkepbalıklarını görmek mümkündür.

Gili Air Wall

Gilis’in çevresindeki birkaç mercan duvarından biridir. Giriş noktası genellikle duvarın kuzey ucundadır veakım genellikle güneye doğru hareket eder. Mercan büyümesi sığlarda başlar, yıldız mercanların başları ve bazı Acropora oluşumları ile yaklaşık 8 metreye kadar eğimlidir. Dalışın ikinci bölümünde, duvarın yaklaşık 28m’ye kadar dik olarak düştüğünü göreceksiniz. Cam balığı, müren yılanbalığı, palyaço balığı ile anemon ve bazen ahtapotla dolu duvar boyunca çıkıntılar ve kemerler vardır. Yaklaşık 15m’de dolaşmak, aşağıya bakmak ve kuş gibi uçma hissini yaşamak için harika. Altı bantlı melek balığı, aslan balığı, tetik balığı, kızböcekleri gibi çeşitli resif balığı türleri bulunabilir.

Sunset Resif’i

GiliTrawangan’ın güney ucunda yer alan hafif eğimli bir resiftir. Sığlarda, kayalık arazi ve dev masa mercanlarına (Acropora) barınak sağlar. Midsection sert mercan çıkıntıları ile staghorn mercanları ile kaplıdırkızböceklerini ve farklı anthias çeşitlerini içerenyerdirkumun üzerinde duran whitetip resif köpekbalıklarını bulabileceğiniz noktadır.
Yağmur mevsimi (Aralık-Mart) başladığında ve biraz şansınız olduğunda, bol miktarda besin nedeniyle bu dalış alanında manta ışını karşılaşmaları büyük olasılıkla gerçekleşir.

Halik

Halik resifi tüm dalgıçlara hitap eder. Şaşırtıcı balık çeşitliliği ile mükemmel bir drift dalışıdır. Lionfish, moray yılan balığı, büyük orfoz ve palyaço balıklarını bulacağız. Yeşil ve Şahin gagalı kaplumbağalar genellikle resif üzerinde beslenirler. Daha deneyimli dalgıçlar, neredeyse 40 metreye kadar bir dizi mercan sırtlarını ve kanyonları görmüş olacaklar.

Turbo

Bu büyük bir dalış sitesi ve Gilis’in incilerinden biridir. Sığ alan, suyun derinlerden yukarı itildiği GiliTrawangan’ın kuzey doğu kıyısında yer almaktadır. Redtooth tetik balıklarının ve fusilierlerin büyük okulları beslemek için akıntıya giriyor. Bu alanda, akrep balıklarını besleme, moray yılan balığı ve kayaların arasına saklanan aslan balıkları için bekleyen bir fırsat bulabilirsiniz. Daha deneyimli dalgıç, GiliTrawangan sahilinin biraz dışında bulunan daha derin bölüme dalış yapacak. Burada en sığ kısmın yaklaşık 16m olduğu ve 32m’ye kadar düştüğü bir dizi tepe ve vadiler var. Büyük deniz tutkunları ve diğer ilginç mercan oluşumları sizi baştan sona büyüleyecek. Bazen bir leopar köpekbalığını beyaz uç ve siyah uçlu resif köpekbalıklarıyla birlikte görebilirsiniz. Dalışın çoğu 20-30m civarındadır ve bu da nitroks sertifikalı dalgıçlar için mükemmeldir. Deep Turbo, resifi ve deniz yaşamını keşfetmenin size gerçekten büyüleyici bir dalış sağladığı her zaman favori olmuştur.

Han’s Resifi

Han’ın resifi GiliAir’in kuzey ucunda yer alır ve çeşitli büyüklükteki mercanlardan kumlu bir dibe dağılmış kayalık çıkıntılardan oluşur. Dalış bölgesi tüm dalgıç seviyeleri için uygundur. Özellikle makro deniz yaşamına ilgi duyduğunuzda büyüleyici bir deneyim yaşayacaksınız. Kayaların etrafında dolaşırken akrep balığı, aslan balığı, farklı nudibranch, pipefish, moray yılan balığı ve belki de garip kurbağa balığı bulabilirsiniz. Kumlu yamalarda bir sürü bahçe yılan balığı, vatoz, uçan gurnards ve flounders bulunur.
Biorocks

Blue Marlin

Gili Trawangan’ınyanındadır. Çok çeşitli yaban hayatı sunmaktadır. Gilis çevresindeki dünyanın en büyük BioRock projesine sahiplik etmektdir. Biorocks, bükülmüş ve her türlü şekle kaynaklanmış çelik çubuklardan yapılmış yapılardır. Çelik yapı,elektrik akımı veren bir aküye bağlanır. Bu nedenle, mevcut kireçtaşı çelik çubuklara yerleşecek ve mercanın büyümesi için bir iskelet oluşturur. Kırık mercanlar yapıya tutunur. Elektrik akımı mercan büyümesini uyarır ve mercanlar normalden 5 kat daha hızlı büyümeye başlar. Biyoyaklar, aslan balığı, batfish, trompetfish ve kirpi balığı gibi her türlü resif balığına barınak sağlar. Makro dalış ile ilgilenen dalgıçlar için mükemmeldir.

Secret Resif’i

Gili Meno ve Gili Air arasında yer almaktadır. Normalde bu bölgeyi akıntı dalışı için ideal yapan kuzeyden güneye doğru bir akıntı vardır. Resif 12 metreden başladığı için bu site sertifikalı dalgıçlar için idealdir. 12 ila 35 metre arasında çarpıcı bir eğim oluşturan çok sayıda parlak ve renkli masa mercanı vardır. Mevcut çok sayıda mercan nedeniyle, vatozlar, tetik balıkları, palyaço balığı, melek balığı ve pipefish dahil olmak üzere birçok balık çeşitliliği vardır.