Prag

 

PRAG / ÇEK CUMHURİYETİ HAKKINDA

 

Geçmişte Çekoslovakya’nın başkentliğini yapmış,1 Ocak 1993 tarihinden itibaren Çek Cumhuriyeti‘nin başkentliğini yapan Prag ortalama 1,3 milyon nüfusa sahip bir şehir. Çek Cumhuriyeti sınırları içerisinde Praha olarak adlandırılıyor. Vltava Nehri üzerinde yer alan şehir bu nehir tarafından ikiye bölünmüş durumda. Vltava Nehri üzerine inşaa edilen köprüler şehre mistik bir hava katmıştır.

Şehir I. ve II. Dünya Savaşlarına şahitlik etse de hala tarihi dokusunu koruduğu için turizm alanında da çok büyük ilgi görmektedir.Şehir imparatorluklar, Dünya Savaşları, Komünizm, yönetimsel sorunlar ile yoğrulsa da 1993 yılında Çekoslavakya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiş ve 2004 yılında da  Avrupa Birliği üyeliğini tamamlamıştır.

Ülkenin dünya çapında tanınan ürünleri kristalcam işlemeleri ve garnet taşıdır. Bunun yanında, bira gerek üretim gerekse kültür olarak ülkenin en önemli sembollerindendir. Pek çok ülkede yerel bira üreticileri isim haklarını başta Bohemya bölgesine bağlı Plzeň şehri olmak üzere bu ülkeden almıştır.

 

ÇEK CUMHURİYETİ NEREDEDİR ?

Çek Cumhuriyeti ya da resmî kısa adıyla Çekya, Orta Avrupa‘da bir ülkedir. Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ile komşudur.

ÇEK CUMHURİYETİ’NİN BAŞKENTİ NERESİDİR ?

Tarihî Prag kenti, ülkenin başkenti ve en büyük kenti olmasının yanı sıra, çok ilgi çeken bir turizm merkezidir

ÜLKE SLOGANI

Pravda vítězí  “Hakikat hüküm sürüyor”

 

ÇEK CUMHURİYETİ’NİN DİLİ NEDİR ?

Çekya’nın resmi dili Çekçe’dir.

 

ÇEK CUMHURİYETİ’NDE DİN

Çek Cumhuriyeti Avrupa Birliğin’de Estonya‘dan sonra en büyük ateist nüfusu barındıran ülkedir. Nüfusun %60’ının dinî inancı yoktur. Günümüzde kullanılmayan bazı kilise ve manastırlar konser salonu, müze olarak hizmet vermektedir.

ÇEK CUMHURİYETİ’NDE PARA BİRİMİ

Çek Korunası (CZK) kullanılmaktadır.

 

ÇEK CUMHURİYETİ’NDE NÜFUS NEDİR?

2019 sayımına göre nüfus 10,65 milyondur.

ÇEK CUMHURİYETİ’YLE SAAT FARKI NEDİR ?

Bize göre 1 saat geri ilerlemektedir.

ÇEKYA VİZESİ

Avrupa Birliği üye devletlerinden olmadığımız için Çek Cumhuriyeti sınırlarına girebilmek için de Schengen Vizesi’ne sahip olmamız gerekmektedir.

 

PRAG’TA GEZİLECEK YERLER

KARL KÖPRÜSÜ

Karlův Most ya da Charles Bridge ya da Karl Köprüsü. 1357-1400 yıllarında yapımı tamamlanmış 600 metre civarlarında ve üzerinde 30 tane heykel olan trafiğe kapalı muazzam Vltava Nehri manzaralı mistik bir köprüdür. Gerek nehir havası gerekse kirli şehir havasından uzak olmasıyla mükemmel bir ortama sahiptir. Fotoğraf meraklılarının ise durak noktasıdır.

 

Prag Kalesi

Pražský Hrád ya da Prague Castle ya da Prag Kalesi. Günümüzde devlet başkanlarını bakanlıkların ve ofislerinde yer aldığı Guinness Rekorlar Kitabına “Dünyanın en büyük antik kalesi” olarak giren Prag Kalesi’nin yapımına 9.yy da başlanmış ve son halini 12.yy’da almış daha sonraki zamanlarda da dönemin özelliklerine göre restore edilmiştir. Şehrin üst kısımında konumlandırıldığı için muhteşem Prag manzarasına sahiptir. Prag’a gelinip de görülmeden gidilmeyen yerler arasındadır.

 

Eski Şehir Meydanı

Staroměstské Náměstí ya da Old Town Square ya da Eski Şehir Meydanı. Meydan 10.yy’da uluslararası ticaret malları satımı için inşaa edilmiştir. Nerede konaklıyorsanız konaklayın metro veya tramvay hattıyla ulaşımı ve bulunması oldukça kolaydır.

 

Astronomik Saat

Pražský Orloj ya da Astronomical Clock ya da Astronomik Saat. Eski şehir meydanında bulunur. Her 12 saat diliminin 12 burcu temsil ettiği ve her saat başında saatin üzerindeki figürlerin gösterisini izleyebilirsiniz.

 

Dans Eden Ev

Tančící Dům ya da Dancing House ya da Dans Eden Ev. Fred Astaire ve Ginger Rogers’a adandığı ve dans eden iki partneri sembolizce ettiği için Fred and Ginger olarak adlandırılan bu yapı bölgede yaygın olan Barok, Gotik  binalar arasında oldukça dikkati çekicidir.

 

 Tarihi Tiyatro Binası

Národní Divadlo ya da National Theater ya da Ulusal Tiyatro. Vltava nehri kenarında bulunan yapı 19. yy’ ın sonlarında inşaa edilmiştir ve özgürlük ve kültürün sembolü olarak kabul edilir. Altın görünümlü çatısıyla da turistlerin ilgi odağı halindedir. Gece ışıklandırmasıyla ve ışıklarının Vltava Nehri üzerine vurmasıyla muazzam bir manzara da sahiptir

 

İhtişamlı bir müze Prag Ulusal Müzesi

Národní Muzeum ya da National Museum ya da Ulusal Müze. 1818 yılında kurulmuş Prag şehrinin en büyük müzesidir. Wenceslas Meydanı’nda kurulan bu müze muhteşem merdivenleri ve salonlarıyla görülmesi gereken yerlerin başında gelir.

 

St. Vitus Katedrali

Prag Kalesi sahasına çıkıldığında karşınıza çıkan büyüleyici bir katedraldir. Girişte biraz fazla para verseniz de mimariyi sevenlerin başını döndürecek güzellikte bir iç mimari yapısı vardır.

 

Eiffel Kulesinin küçüğü Petrin Kulesi

 

Prag‘ın tepe noktalarından birine inşaa edilen bu kule aynı zamanda TV kulesi olarak da kullanılır. Kulede bulunan ayna salonunda kendinizi komik şekillere sokarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Kulenin sahip olduğu manzara Prag‘ın belki de en güzel manzarasıdır. Prag Kalesi, Karl Köprüsü ve diğer köprülerin hepsi tüm göz alıcılığıyla karşınızdadır. Ayrıca kulenin etrafındaki bahçeler ve gül bahçeleri görülmeye değerdir.

 

Vysehrad

10.yy.’da PragKalesi’nden sonra inşaa edilmiştir. Şehrin kalabalık atmosferinden kendinizi kurtarmak istiyorsanız kale etrafındaki bahçeler, kalenin Vltava Nehri manzarasıyla kendinize huzurlu vakit geçirtebilirsiniz.

 

Tyn Kilisesi

Týnský chrám ya da Tyn Church ya da Tyn Kilisesi. 1511 yılında tamamlanan kilise Eski Şehir Meydanı’nda tüm ihtişamıyla boy gösterir.

Eski Şehir Meydanında seçeceğiniz bir kafeden Tyn Kilisesi’ni ve Astronomik Saat Kulesi’ni rahatlıkla seyredebilir ve tarih kokan Prag‘ın muhteşem havasını burada soluyabilirsiniz.

 

Powder Tower

Prašná brána ya da Powder Tower. Prag‘da bulunan en eski yapılardan biridir. Eski Şehire açılan bir kapı görevindedir. Yıllar içerisinde de barut deposu olarak kullanılmıştır.

 

Vltava Nehri üzerinde inanılmaz tekne turları.

Vltava Nehrinin üzerinde sevgiliniz ya da eşinizle en romantik anları yaşayabileceğiniz bot turuna mutlaka katılmalısınız.

 

Eski model arabalarla tura ne dersiniz?

Tarihi arabalara aşığım diyorsan eski arabalarla Eski Şehir içerisinde mükemmel bir Prag turu yapabilirsiniz. Ama bu turda biraz pahalıya patlayabilir. Arabanın saatlik ücretleri ortalama 120TL’dir.

 

Rengarenk bir sokak Golden Line

 

Resimden de gördüğünüz gibi sıra sıra hepsi birbirinden farklı renkte boyanmış kendinizi masallarda hissedebileceğiniz bir sokak. Mutlaka bu sokakta da yürümelisiniz.

 

Mutlaka denemeniz gereken Çek Mutfağı

Trdelnik

Çeklerin deyimiyle Trdlo. Mutlaka denemeniz gereken bir tatlı. Eski şehir meydanında yol üzerindeki küçük dükkanlarda bulabileceşiniz 5-6 TL arasında mükemmel bir tat.

 

Bir Çek geleneği Klobasa ve Bira

Yolda yürürken genellikle karşılaşabileceğiniz bir Çek geleneği. Klobasa ve Bira. Eğer bira içiyorsaniz ve domuz eti yemenin günah olmadığına inanıyorsanız 7-8 TL’na deneyebileceğiniz gekeneksel bir lezzet.

 

Klasik Çek Restorantı

Çek Cumhuriyetine gelip de Çek mutfağını denemeden gidemezsiniz. Muhteşem lezzetli yemeklerini egzoik restorant ortamında mutlaka denemelisiniz. Merak etmeyin yemek ve içmek burada gerçekten ucuz. 10-15 TL ye muhteşem et yemekleri yiyebilir 2-4 lira arası meşhur Çek biralarından içebilirsiniz.

 

*Sokak Sanatçıları

Her sokakta rahatlıkla görebileceğiniz emeğiyle para kazanmaya çalışan insanlar. Kimisi çalabildiği bir müzik aletini,

Kimisi bu şekilde zekice düşünülmüş enteresan gösterileri halka gösterir. En azından gönlünüzden ne koparsa bu sokak sanatçılarına da destek olabilirsiniz.