OKTOBERFEST (MÜNİH/ALMANYA)

Veeee sonunda Oktoberfestteyiz!!!

Muazzam bir kalabalık, her ülkeden binlerce kişi ve neşe dolu anlar…

🍭OKTOBERFEST🍺

OKTOBERFEST HAKKINDA KISA KISA BİLGİLER

🔸Oktoberfest ilk olarak 1810 yılında Bayvera prensi Ludwig ile prenses Therese’nin evlilik töreni şerefine düzenlenmiş. Zaten festival alanının ismi de prensese atfedilerek Theresienwiese (Therese Alanı) olmuş. Düğün merasiminin anısına gerçekleşen kutlamalar her geçen yıl büyümüş ve sonuçta bugünkü halini almış. İnsanların hala yerel kıyafetlerle festivale katılıyor olmaları da, festivalin geçmişlerine ve kültürlerine ait bir olay şeklinde ortaya çıkmasından kaynaklanıyor.
🔸Yani Oktoberfest’i yalnızca bira festivali olarak düşünmeyip Alman ve özellikle Bavyera kültürünü tanımak için bir fırsat olarak görmek daha yerinde olacaktır.
🔸2 haftada milyonlarca kişi katılıyor.
🔸Festivalin en önemli özelliği ünlü bira markalarının kurduğu çadırlar.
🔸Her sene festival kutlaması, Münih Belediye Başkanının büyük bir ahşap bira fıçısına çeşme çakması töreni ile başlar, Almanlar bu duruma.“O’zapft is!” ki bu Bavyeraca “Çeşme açıldı” demektir.
🔸Bu kutlamalar için özel olarak bir Oktoberfest birası mayalanır nitekim bu bira festivale özel olduğu için hem tat hem de alkol bakımından biraz koyu renkli ve serttir. Bu devasal bira “Maß” denen denilen bir litrelik özel bardaklarda sunulur.
🔸Festival 3 Ekim’i kapsayacak şekilde sonlandırılıyor. Böylece, 1990 yılında Berlin duvarının yıkılarak Almanya’nın birleşmesiyle resmi tatil olarak kabul edilen 3 Ekim Almanya Birleşme Günü (German Unity Day – Tag der Deutschen Einheit) de festivale dahil edilip kutlanmış olunuyor. Bizde bu güne denk geldik😂🤦🏼‍♀️
🔸Geleneksel kıyafetlerin genel ismi Trachten. Erkeklerin giydiği deri pantolonlara Lederhosen, kadınların giydiği elbiseye ise Dirndl deniyor.Yani Oktoberfest’i yalnızca bira festivali olarak düşünmeyip Alman ve özellikle Bavyera kültürünü tanımak için bir fırsat olarak görmek daha yerinde olacaktır.

OKTOBERFEST NE ZAMAN KUTLANIR?

18-19 Eylül gibi başlayıp, 16 gün sürer ve ekim ayının ilk pazar gününü kapsayacak şekilde sona erer(3-4 ekim).

MÜNİH HAVALİMANINDAN OKTOBERFEST ALANINA ULAŞIM

Almanya’da tren hattının kolaylığından dolayı, havalimanından şehir merkezine ulaşım oldukça kolay. Havalimanının içinden bağlanılan tren istasyonuna gelince tüm günlük veya tek binişlik bilet alabilirsiniz. Ücret tam gün:12€, tek binişliği hatırlamıyorum 🙂

Havalimanından şehir merkezine giden 2 hat var biri S1, diğeri S8. Biri şehrin doğusundan, biri de batısından dolaşarak şehir merkezine varıyor. S1 kodlu trene bindirirseniz, Theresienwiese bölgesinden geçiyor. Gitmeden önce otelinizin konumunu google’a yazıp hangi durak size daha yakın kolayca bulabilirsiniz. Bizim otelimiz oktoberfest alanının çok yakınıydı ve Schwanthaler-höne durağında indik. Size de kolaylık olsun diye haritayı aşağıya bırakıyorum;)

münih tren map ile ilgili görsel sonucu

GELENEKSEL KIYAFETLERİ

Geleneksel alman kıyafetlerinin genel ismi Trachten.
Kadınların giydiği elbise: Dirndl
Erkeklerin giydiği pantalon: Lederhosen

Benden tavsiye gitmeden diktirin, bunu hayatta giymem dediğiniz elbiseler bile 60€’dan başlıyor. Eğer şöyle zarif, kaliteli kumaşlı bir kıyafet alıyım diyorsanız minimum 150€’yu gözden çıkarmalısınız.

FESTİVAL ALANI & ÜNLÜ BİRA MARKALARI

Oktoberfest alanına ya da çadırlara girerken ÜCRET ÖDEMİYORSUNUZ! Sadece içeride yedikleriniz, içtiklerinizi ödüyorsunuz.

İlk olarak eğer kalabalık bir grupsanız, baştan rezervasyon yapıp masa ayırmadan yer bulmanız imkansız. 2-3 kişi bile anca bulabiliyor.

Buraya tıklayıp, rezervasyon yaptırabilirsiniz. Her bira markasının ücreti yaklaşık aynı.  1 lt’lik bardakta gelen bira için 11.90€ ödüyorsunuz.

1)Hacker-Festhalle: Oktoberfest araştırması yaparken çıkan ilk görselin olduğu çadır diyebiliriz. Gökyüzü temalı çadır eğlenceli atmosferi ve genç kitlesi ile en güzeliydi.

2)Paulaner

3)Augustiner

4)Hofbrau

OTEL TAVSİYE
Hotel Krone München: Festival alanının kapısına en yakın otel. sizde booking’ten bu otelin civarlarına bakabilirsiniz.

Atrium hotel: Festival alanına 4 sokak uzaklıkta oldukça güzel bir otel.

OKTOBERFEST SOKAK LEZZETLERİ

1)Tabikiiii waffle

2)Meşhur alman Frankfurter Bratwurst sosisi

3)Simite benzeyen “Brezel”