BALİ

EGZOTİK GÜZELLİKLER DİYARI

” BALİ ADASI “

 

BALİ HAKKINDA

Yemyeşil pirinç terasları, güneşin eğlendiği palmiyelerle süslenmiş plajlar, nabız yükselten dalga sörfleri, bambudan yapılmış küçük masaj evleri, volkanların gölgesindeki göller, taze hindistancevizi içindeki tropik içecekler, Hindu tapınaklarındaki seromoniler, başlarında kat kat meyve sepeti taşıyan kadınlar, büyüleyici dans performansları, hayal gücünü zorlayan ahşap oymacılık eserler, ultra lüks resortlar, villalar ve dahası… İşte Bali denince ilk akla gelenler…

BALİ NEREDEDİR ?

Bali, Endonezya’ya bağlı, Küçük Sunda Adaları’nın en batısında yer alan, bir adadır.

BALİ’NİN BAŞKENTİ ?

Bali’nin başkenti Despasar’dır.

ÜLKE SLOGANI

Bali DwipaJaya(Asil Bali Adası demektir)

BALİ DİLİ

Balice ve Endonezya dili Bali’de en çok konuşulan dillerdir. Balililer biri yerel dil olmak üzere genel olarak en az iki dil konuşulmaktadır. Turistik bölgelerde daha çok modern Bali dili konuşulur. İngilizce ise konuşulan 3. ortak dildir.

BALİ COĞRAFYASI

Bali adası, Doğu Cava’ya3.2 km uzaklıkta ve ekvatorun yaklaşık 8 derece güneyindedir. Bali ve Cava adaları Bali geçidiyle ayrılırlar. 5,632 km² yüzölçüme sahip ada; doğudan batıya yaklaşık 153 km, kuzeyden güneye ise yaklaşık 112 km uzunluktadır.
1960’te patlayan ve halen aktif bir yanardağ olan Agung dağı 3,142 m ile adanın en yüksek noktasıdır.
Ada mercan kayalıklarla çevrilidir. Güneydeki sahiller beyaz, kuzey ve batı kıyıları ise siyah kumlarla çevrilidir.
Adanın güneydoğusunda üç tane küçük ada vardır: NusaPenida, NusaLembongan ve NusaCeningan. Bu adalar Bali Boğazı ile birbirlerinden ayrılırlar.

BALİ DİN

Adanın 93.2%’si Hindu geri kalan kesimin çoğunluğu ise Müslümandır.

BALİ PARA BİRİMİ

Endonezya Rupisi yani IDR.

BALİ NÜFUS

Son sayıma göre 4,225 Milyondur.

BALİ SAAT FARKI 

Bize göre 5 saat ileridedir.

BALİ VİZESİ

Bali Türk Vatandaşları için 30 gün vizesizdir.

BALİ İKLİM

Bali’de tropikal muson iklim hakimdir. Mayıs – Eylül arası kuru mevsim iken, Ekim – Nisan arası yağışlı dönemdir. Ancak yağışlar olsa da bu tropik adada güneş her daim kendini gösterir. Sıcaklıklar yıl boyu fazla değişkenlik göstermez ve 27-32 ºC arasında değişir.

BALİ HARİTASI

BALİ GEZİLECEK YERLER

DENPASAR

Başkent Denpasar 834.881 nüfusu ile Bali’nin en kalabalık şehridir. Bali Ngurah Rai Uluslararası Havaalanının bulunduğu şehir Bali Adası’nın ve LesserSundaAdaların’daki diğer şehirler için bir giriş kapısıdır. Denpasar Bali dilinde “kuzey pazarı” anlamına gelmektedir.
Turistler için fazla cezbedici olmayan şehirde gezilebilecek yerler arasında; NegeriPropinsi Bali Müzesi, PuraJagatnatha Tapınağı, Puputan Meydanı, PasarBadung (pazar), Taman Budata Sanat Merkezi sayılabilir. Denpasar çevresinde bir sanat ve antika kasabası olan Batubulan ve Batuan, Melati Sanat Mağazası ve Puspa Mega gibi gümüş ve altın perakendecilerinin, WayanNartha ve WayanMardika gibi Bali’nin en usta kuklacılarının olduğu Celuk şehirleri de gezilebilir.
Denpasar çevresinde gezilebilecek heyecan verici yerlerden birisi Bali Safari ve Deniz Parkı’dır.

KUTA

Bali’nin güneyinde yer alır ve Bali Ngurah Rai Havaalanına çok yakındır. Uzun sahili boyunca uzanan otelleri, resortları, restoranları, gece klüpleri, ünlü Bali masaj ve spaları, alışveriş merkezleri ile Bali’nin en turistik bölgesinden birisidir. Deniz, güneş, palmiyelerle dolu bir günün ardından, gece eğlenceleri ile Bali’nin kalbinin attığı Kuta’da konaklama için pek çok seçenek mevcuttur. Bali genelinde olduğu gibi bu bölgede de fiyatlar çok ucuz değildir. Kuta’da konaklayanlar tur acentelerinden tur satın alarak, Bali Adası’nın tamamını gezebilirler.

SEMİNYAK

Seminyak, Kuta’nın kuzeyinde yer alan, yurt dışından gelip yerleşen nüfusun çok olduğu turistik bir bölgedir. Düzinelerce son derece lüks otel, resort, spa, restoran ve mağazaların bulunduğu Seminyak’ta fiyatlar oldukça yüksektir. Bali’nin en iyi spalarının olduğu Seminyak’taki plajlar, mevcut yolların sınırlı araba girişine izin vermesi sebebiyle Kuta’ya göre daha sakindir.
Kuta veya Seminyak’tan tur satın alarak ünlü PuraLuhurUluwatu Tapınağını ziyaret edebilir, Kecak danslarını izleyebilir ve akşamüstü Jimbaran Körfezi’nde deniz ürünleri menüsünden oluşan yemeğinizi muhteşem gün batımı eşliğinde yiyebilirsiniz.

SANUR

Sanur beyaz kumlu plajları ve yemyeşil doğasıyla, sakinliği sevenler için iyi bir alternatifti. 5 km uzunluğundaki kumsalda yürüyüşler yapabilir, cafe ve restoranlarda keyif yapabilir, NusaPenida’da manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Tarihe dokunmak isteyenler, 1932’de Bali’ye gelen ve güzel bir Legong dansçısıyla evlenen ressam Le Mayeur de Merpes’in bugün müze haline getirilmiş olan evini gezebilirler.

UBUD

Bali’nin kültür merkezidir ve Bali’nin en hünerli sanatkarları, en iyi müzeleri ve sanat galerilerine ev sahipliği yapmaktadır. Ubud’un caddeleri ve sokakları birer açıkhava müzesi, sanat galerisi gibidir. Ubud, saraylarda ve tapınaklarda gerçekleştirilen geleneksel Bali dans gösterileri ile de ünlüdür.
Birkaç günlüğüne plajdan uzak kalabilenler Ubud’da en az iki gün kalarak, bohem sokakları yürüyerek gezebilir ve şehrin keyfini çıkarabilir. Ubud’da gezilebilecek yerler arasında; PuriLukisan Müzesi, Ubud Sarayı, PuraDesaUbud (tapınak), PuraTamanSaraswati (tapınak), Neka Sanat Müzesi, Agung Rai Sanat Müzesi, Rudana müzesi, Blanco Rönesans Müzesi, Neka Sanat Galerisi, Adi Sanat Galerisi, Rio Helmi Sanat Galerisi sayılabilir.
Şehir merkezinin dışına çıkmak ve doğayı solumak isteyenler, Kutsal Maymun Ormanı’na gidebilir ve maymunlarla yakın temas kurabilir. Ubud’da ayrıca civardaki köyler ve pirinç teraslarından geçen pek çok yürüyüş parkuru vardır. 8.5 km uzunluğundaki CampuanRidge parkuru, SungaiWos vadisinden geçerek pirinç terasları eşliğinde büyüleyici GunungAgung (Agung Dağı) manzarasını sunar.
Ubud’ u günübirlik gezmek isteyenler bulundukları bölgeden tur satın alabilirler. Kuta &Seminyak’tan tura çıkanlar güzergah boyunca, Singapadu’da Bali Hayvanat Bahçesi ve Kuş Parkı, Celuk’ta altın ve gümüş işleme merkezi, Mas’ta ahşap oymacılığı merkezini gezebilir ve Ubud şehir turu ile günü tamamlayabilirler.

Ubud çevresinde gezilecek yerler;

Ubud’un güneyinde, Bedulu -GoaGajah fil mağarası, Yeh Pulu tarihi bölgesi
Ubud’undoğusunda, Gianyar, TamanNusa Endonezya Kültür Parkı
Ubud’un kuzeydoğusunda, Tampaksiring köyü -GunungKawi antik anıtlar tarihi bölge, PuraTirtaEmpul Tapınağı ve kutsal su kaynağı
Ubud’un kuzeyinde, SibangBigTreeFarms Çikolata Fabrikası, Fil Safari Parkı, Petulu ve kuşları
Ubud’un güneyinde, Bali Kuş Parkı &Rimba Sürüngen Parkı

Kintamani ve çevresi gezilecek yerler;

Gunung Batur (1412 metre) ve Batur Gölü
Bali’nin en görkemli tapınaklarından biri olan Pura Ulun Danu Batur
Batur Doğal Sıcak Su Kaynağı

Klungkung (Semarapura) ve Selat çevresi gezilecek yerler;

SemaraPura Saray Kompleksi
Hollanda koloni zamanından kalma KertaGosa yüksek mahkemesi ve adalet kompleksi
Binlerce yarasaya ev sahipliği yapan GoaLawah
GunungAgung (2567 metre)
“Ana Tapınak” olarak bilinen PuraBesakih (tapınak)

Tabanan ve çevresi gezilecek yerler;

Bali’nin en çok ziyaret edilen, en çok fotoğrafı çekilen ve en çok saygı duyulan büyüleyici Tanah Lot Deniz Tapınağı
Pancasari İkiz Göller
Mengwi Kraliyet Su Tapınağı PuraTamanAyun
Mengwi Tapınağı
GunungBatukaru (2271 metre) ve yamacındaki PuraLuhurBatukaru (tapınak)
Ünlü Jatiluwih Pirinç Terasları

Singaraja – Bedugul çevresi gezilecek yerler;

Luwus – kahve üretim ve işleme merkezi
Bedugul – Bali’nin su içindeki en ünlü Hindu – Budist Tapınağı Pura Ulun Danu
Bratan Gölü
Bali Botanik Bahçeleri
Wanagiri Maymun Ormanı

BALİ VE TAPINAKLAR

 

1.Pura Tanah Lot

PuraPakendungan olarak da bilinen tapınak siyah kumlarla çevrili ve belki de en muhteşem manzaraya sahip olan bir kayanın üzerinde yer alıyor. Özellikle gün batımındaki manzarası tam anlamıyla eşsiz. Sadece suların çekildiği zamanda ulaşılabilen adaya otobüs dolusu turist akın ettiğinden dolayı sabahın erken saatlerinde gitmeniz sizi büyük bir yükten kurtaracak.

2.Pura Besakih

Önemi ve muhteşem seremonileri göz önüne alındığında “en iyiler” arasında yer almayı fazlasıyla hak ediyor. En büyük ve en kutsal tapınak olan, “tapınakların anası” olarak da bilinen PuraBesakih’in tam anlamı “Ruhsal mutluluğun tapınağı.” Kalabalıktan kurtulmak ve kendi rehberinizi tutabilmek için erken gitmeniz şart.

3.Tirta Empul

Bu tapınak kutsal bir kaynak olan TampakSiring’in etrafında bulunuyor ve bin yıldır Balililer tarafından kullanılan iki banyo bölümü bulunuyor. Bu kaynağın çok kutsal olduğuna, şifa ve zenginlik getirdiğine inanılıyor. Balililer gibi siz de bu sağlık kaynağının tadını çıkartabilirsiniz, özellikle gün batımı zamanında çok daha keyifli oluyor.

4.Pura Ulun Danu Bratan

Bratan Gölü’nün hemen kenarında bulunan tapınak sadece muhteşem çevresi için bile ziyarete değer. Tapınağın en fazla ilgi çeken ve en ilginç özelliği ise 11 katlı gökyüzüne uzanan çatısı. Maalesef göl ve tapınak etrafı çoğunlukla ziyaretçiler tarafından bırakılan çöpler ile zarar görüyor.

5. Pura Luhur Batukaru

Altı eksensel tapınaklardan biri ve tüm Hindu Balililer için adadaki en kutsal bölge. Görkemli bir şekilde ormanın içerisinde Batukaru eteklerindeki vadinin tepesinde yer alıyor. Unutulmayacak bir deneyim için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

6. Pura Luhur Uluwatu

Efsane sörf merkezi olan Uluwatu’nun tepesinde yer alan muhteşem bir tapınak olan Uluwatu, Bali’nin en müthiş tapınağı demek yanlış olmaz. Gün batımı ziyaret için en güzel zaman ve hava karardıktan sonra başlayan Kecak dansını kaçırmayın.

7. Pura Goa Giri Putri

İşte size sıra dışı bir deneyim. Elleriniz ve dizleriniz üzerinde dağın bir tarafında bulunan taşların arasındaki ufak bir delikten mağaraya giriyorsunuz ve 450 metre boyunca giderek dağın diğer tarafındaki muhteşem vadiye çıkıyorsunuz.

8. Pura Gunung Kawi

Bali’nin “Krallar Vadisi” tepeler ve nehrin iki tarafında bulunan devasa 11. Yüzyıl kral ve kraliçe anıtları ile öne çıkıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse GunungKawi bir tapınak değil ancak yine de kutsal bir yer olarak kabul ediliyor. Unutulmaz bir deneyim için mutlaka ziyaret etmelisiniz.

9. Pura Lempuyang

Bin 700 basamaklı ve dolambaçlı bir yola sahip olan PuraLempuyang ormanlık Lempuyang dağının eteklerinde yer alıyor ve Agung dağının olağanüstü bir manzarasına sahip.

BALİ MUTFAĞI

Geleneksel Endonezya mutfağında olduğu gibi Bali’de de pirinç, et, balık, deniz ürünleri ve sebze ön plandadır.
“nasigoreng” (kızartılmış pirinç), “nasicampur” (sebzeli ve etli buharda pişmiş pirinç), “miegoreng” (kızartılmış noodles) yerel restoranlarda bulabileceğiniz yemeklerdendir.

Denemeniz gereken birkaç Bali spesiyali:
— NasiCampur – Pirinçle gelen geleneksel bir Bali yemeği. Ortada pirinç, pirincin etrafında da birkaç çeşit meze gibi seçenek oluyor. Bali’de bütün yemekler pirinçle beraber servis ediliyor.
— NasiGoreng – Sebzeli ve yumurtalı kızarmış pirinç. Dilerseniz üzerine tavuk veya et de koydurabiliyorsunuz.
— GadoGado – Yerfıstığı soslu sebzeler.
— Bebek Betutu – Baharatlı kızarmış ördek. Acı değil.

Trend Kafeler
Motel Mexicola, Seminyak
La Favela, Seminyak
La Laguna, Canggu

Smoothie Bowl Çılgınlığı


Bali’deki çoğu kahvaltı dahil konaklama seçeneği, her gün aynı yumurta vemeyve tabağını servis ediyor. Haliyle, bir süre sonra sıkılıyorsunuz. Ya da şöyle diyelim, aklınız etraftaki harika cafelerdeki kahvaltı tabaklarında kalıyor. Çoğunda kahvaltı gün boyu sürüyor ve waffle’dan avokadolu tosta kadar harika şeçenekler oluyor ama insanlar genellikle tercihlerini, süper sağlıklı ve albenili SmoothieBowl’ladan yana kullanıyor. Öyle ki Bali bu meyveler ve hindistancevizi gevreği ile süslenmiş, chia tohumu serpiştirilmiş SmoothieBowl’lar ile özdeşleşmeye başladı. Her sokakta SmoothieBowl bulabileceğiniz bir yer var. Ama en popüler yerler neresi diye soracak olursanız :NaluBowls,Uluwatu,Sea Circus Kuta,KYNDSeminyak

Yüzen Kahvaltılar


Bali rehberimizde bahsettiğimiz üzere, yüzen kahvaltı olayının tüm olayının, fotoğraf çekmek için olduğunun yine altını çizelim. Genellikle bu servisi, havuzu olan otellerde bulabiliyorsunuz. Ama çoğunlukla bu lüks için, özel havuzlu villanızın olması gerekiyor. Eğer özel villa kiralamadan yüzen kahvaltıyı denemek isterseniz, Canggu’daki La Cabina’yı öneririz.

BONUS: TukiesCoconut Shop, Ubud

İnanın bize, burada yiyeceğiniz hindistancevizli dondurma hayatınızda yediklerinizin en iyisi olacak. Kesinlikle müthiş!

Michelin Yıldızlı Restoranlar
Bali, Michelin yıldızlı restoranlar açısından parlayan bir yer.
Tabi sırf Bali’desiniz diye, Michelin yıldızlı bir restoranda terlik-şort takılabileceğinizi sanmayın. Her şekilde erkeklerin bir gömlek ve kapalı ayakkabı giymeleri bekleniyor.
Eğer imkanınız varsa, bir tanesi ile yetinmek zorunde değilsiniz. Fakat bir tanesini seçecekseniz, o Ubud’dakiLocavore olsun. Adından da anlaşılacağı gibi burası, yerel malzemelerle, olağanüstü gurme deneyimleri yaratmakta uzmanlaşmış bir restoran. Ayrıca süper rahat bir yer. Şortla giderseniz sıkıntı olmuyor.

Dünyanın En Pahalı Kahvesi: KopiLuwak


Dünyanın en pahalı ve en az üretilen kahvesi KopiLuwak, son yıllarda Avrupa jet sosyetesinin en çok tercih ettiği kahve türlerinden biri oldu. Endonezya‘nın Bali Adası‘nda üretilen kahve, elde ediliş ve işleme sürecinin benzersizliği nedeniyle dünyanın en özgün içeceklerinden biri.
Kedigiller ailesinin üyesi olan ‘Paradoxurus’un (Miskkedisi) yediği kahve meyvelerinin sindirim sisteminden geçtikten sonra dışkılama yöntemiyle atılmasıyla hazırlanan Luwak kahvesi, bu yöntemi ile benzersiz bir özellik taşıyor. Sindirim sisteminden fermente olarak çıkan kahve çekirdekleri işlenerek dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor.
Dışkılamadan sonra özenle temizlenen çekirdekler, daha sonra kavruluyor.

Avrupa ülkelerinde bir fincanı 60€ gibi fiyatlarla satılan kahve, lezzeti ile kahve tutkunlarını cezbediyor. Endonezya’da fincanı 10 TL’ye alıcı bulan Luwak kahvesinin 100 gramı Türkiye’de 900 TL’ye alıcı buluyor.

BALİ DALIŞ HARİTASI

Bali’de Su Sıcaklığı
Mevsime bağlıdır, ancak sular genellikle oldukça sıcaktır ve ortalama 28-29 santigrat derecedir. En sıcak sular genellikle Mayıs-Ağustos arasında, Aralık-Mart arası daha düşük sıcaklıklarda bulunur.

BALİ DALIŞ NOKTALARI

1)BALİ VE CİVARI

2)NUSA PENIDA ADASI CİVARI 

3)GİLİ ADASI VE CİVARI

Bali’nin doğu kıyısında yer alan Padang Bai, küçük bir liman kentidir.
Buraya gelen dalgıçlar feribotile Lombok’a geçerek Gili Adaları’na dalış yapmaktadır. Bu alan çok deneyimli dalgıçlar içinde acemi dalgıçlar içinde inanılmaz dalış keyfi sunmaktadır. En güzel dalış noktaları burada bulunuyor. Ayrıca şnorkeling ile ünlüdür.

GİLİ RESİFİ

Gili’deki çok çeşitli dalış siteleri, çeşitli sert ve yumuşak mercanlarla çeşitli topografya sunar.
Yeni başlayanlar için mükemmel bir eğitim alanı olan resif, kristal berraklığında sularla bol miktarda deniz yaşamı sağlar. Popüler dalış yerleri Sunset Reef ve SharkPoint’dir.
Gelişmiş dalgıç için Japon Savaş Batığı, deniz höyükleri ve çıkıntıları ile Deep Turbo derin dalış için ideal olan eğitim noktası Takat Tunang’dır.

GİLİ DALIŞLARINDA HANGİ SUALTI CANLILARINI GÖREBİLİRİZ

Yeşil kaplumbağalar, hawksbillturtles, mürekkepbalığı, ahtapot, mantis karides, palyaço balığı, lionfish, trevally, siyah uçlu resif köpekbalığı, whitetip resif köpekbalığı.

MENO DUVARI

Resif yaklaşık 5 metre derinlikte başlar ve yaklaşık 22m’de kumlu bir dibe düşer. Yumuşak mercanlar tüm resif boyunca görülür. Duvardabirçok anemon da dahil olmak üzere çok daha küçük taş mercan kafaları vardır. Duvarın iki kısmı arasındaki bölümde, çoğunlukla kaplumbağaları görme şansı yüksektir. Duvar, yarıklarında barınan moray yılan balığı ve lionfish’igörmek içinen iyi yerdir. Dalış alanı ayrıca her türlü kabuklular, yengeçler, ıstakoz ve çeşitli resif karidesleri bulabileceğiniz binoktadır.Gece dalışı için mükemmeldir.

Bounty Wreck

Enkaz gerçek bir gemi enkazı değil, çökmüş bir iskele yapısıdır ve dalgıçlar arasında favori haline gelmiştir. İskele 2003 civarında batmış ve o zamandan beri sert ve yumuşak mercanların evi haline gelmiş. Akrepbalığı,kızböcekleri ve bazen bir kurbağa balığı bile dahil olmak üzere yapının etrafında her türlü balık bulabilirsiniz. Giriş noktanız, Gili Meno’nun yamacındaki dalış alanının kuzeyinde olacak ve bu adaları ünlü yapan kaplumbağaları göreceğiz. Enkazın biraz batısında, büyük bir mercan başı vardır.

Köpekbalığı Noktası

Yaban hayatı çeşitliliği nedeniyle en popüler dalış sitelerimizden biridir. Köpekbalığı Noktası Andy’nin resifinde başlar ve 20 metreden aşağı eğimlidir. Burada büyük olasılıkla whitetip ve blacktip resif köpekbalıklarını bulabilirsiniz. Sırtlar ve vadiler arasında, köpekbalıklarının dibinde dinlendiğini göreceksiniz. Bu alanda, trevally, barracuda, snapper ve mavi benekli vatozlar gibi etkileyici bir deniz yaşamı çeşitliliği vardır. Özellikle akımlar güçlü olduğunda, bu dalış bölgesi hayatla doludur ve bu dalış adrenalin tutkunlarının gözbebeğidir.

Simon Resifi

GiliMeno’nun kuzey kıyısından biraz uzakta bu muhteşem resifi bulacaksınız. Deep Turbo ve Takat Malang’da olduğu gibi, bu site yaklaşık 35m’den yükselen bir dizi dikişten oluşur.Kabaca sekiz figürde düzenlenmiş ve her türlü mercan varyasyonu vardır. Bu dalıştaki ortalama derinlik 25 m civarındadır, bu da nitroks dalgıçları için mükemmeldir. Mercan çeşidi mükemmeldirve yumuşak mercanlar da bulunur. İyi kamufle olmuş cüce denizatlarını görme şansımızdavar.

Talang Malang

Simon’un resifine yakın olan bu dalış bölgesi birçok bakımdan oldukça benzerlik gösterir. Yine bu nokta yaklaşık 15m derinliğine sahip büyük mercan kafalarından (takatlar) oluşmaktadır. Büyük takatların her tarafında çok çeşitli sert ve yumuşak mercanlar vardır. Takatlar arasındaki kanallar da dolaşmak mükemmeldir. Dalış yeri çok seviyeli dalıcılar için mükemmeldir. Dalış sonunda bazı yerleşik mürekkepbalıklarını görmek mümkündür.

Gili Air Wall

Gilis’in çevresindeki birkaç mercan duvarından biridir. Giriş noktası genellikle duvarın kuzey ucundadır veakım genellikle güneye doğru hareket eder. Mercan büyümesi sığlarda başlar, yıldız mercanların başları ve bazı Acropora oluşumları ile yaklaşık 8 metreye kadar eğimlidir. Dalışın ikinci bölümünde, duvarın yaklaşık 28m’ye kadar dik olarak düştüğünü göreceksiniz. Cam balığı, müren yılanbalığı, palyaço balığı ile anemon ve bazen ahtapotla dolu duvar boyunca çıkıntılar ve kemerler vardır. Yaklaşık 15m’de dolaşmak, aşağıya bakmak ve kuş gibi uçma hissini yaşamak için harika. Altı bantlı melek balığı, aslan balığı, tetik balığı, kızböcekleri gibi çeşitli resif balığı türleri bulunabilir.

Sunset Resif’i

GiliTrawangan’ın güney ucunda yer alan hafif eğimli bir resiftir. Sığlarda, kayalık arazi ve dev masa mercanlarına (Acropora) barınak sağlar. Midsection sert mercan çıkıntıları ile staghorn mercanları ile kaplıdırkızböceklerini ve farklı anthias çeşitlerini içerenyerdirkumun üzerinde duran whitetip resif köpekbalıklarını bulabileceğiniz noktadır.
Yağmur mevsimi (Aralık-Mart) başladığında ve biraz şansınız olduğunda, bol miktarda besin nedeniyle bu dalış alanında manta ışını karşılaşmaları büyük olasılıkla gerçekleşir.

Halik

Halik resifi tüm dalgıçlara hitap eder. Şaşırtıcı balık çeşitliliği ile mükemmel bir drift dalışıdır. Lionfish, moray yılan balığı, büyük orfoz ve palyaço balıklarını bulacağız. Yeşil ve Şahin gagalı kaplumbağalar genellikle resif üzerinde beslenirler. Daha deneyimli dalgıçlar, neredeyse 40 metreye kadar bir dizi mercan sırtlarını ve kanyonları görmüş olacaklar.

Turbo

Bu büyük bir dalış sitesi ve Gilis’in incilerinden biridir. Sığ alan, suyun derinlerden yukarı itildiği GiliTrawangan’ın kuzey doğu kıyısında yer almaktadır. Redtooth tetik balıklarının ve fusilierlerin büyük okulları beslemek için akıntıya giriyor. Bu alanda, akrep balıklarını besleme, moray yılan balığı ve kayaların arasına saklanan aslan balıkları için bekleyen bir fırsat bulabilirsiniz. Daha deneyimli dalgıç, GiliTrawangan sahilinin biraz dışında bulunan daha derin bölüme dalış yapacak. Burada en sığ kısmın yaklaşık 16m olduğu ve 32m’ye kadar düştüğü bir dizi tepe ve vadiler var. Büyük deniz tutkunları ve diğer ilginç mercan oluşumları sizi baştan sona büyüleyecek. Bazen bir leopar köpekbalığını beyaz uç ve siyah uçlu resif köpekbalıklarıyla birlikte görebilirsiniz. Dalışın çoğu 20-30m civarındadır ve bu da nitroks sertifikalı dalgıçlar için mükemmeldir. Deep Turbo, resifi ve deniz yaşamını keşfetmenin size gerçekten büyüleyici bir dalış sağladığı her zaman favori olmuştur.

Han’s Resifi

Han’ın resifi GiliAir’in kuzey ucunda yer alır ve çeşitli büyüklükteki mercanlardan kumlu bir dibe dağılmış kayalık çıkıntılardan oluşur. Dalış bölgesi tüm dalgıç seviyeleri için uygundur. Özellikle makro deniz yaşamına ilgi duyduğunuzda büyüleyici bir deneyim yaşayacaksınız. Kayaların etrafında dolaşırken akrep balığı, aslan balığı, farklı nudibranch, pipefish, moray yılan balığı ve belki de garip kurbağa balığı bulabilirsiniz. Kumlu yamalarda bir sürü bahçe yılan balığı, vatoz, uçan gurnards ve flounders bulunur.
Biorocks

Blue Marlin

Gili Trawangan’ınyanındadır. Çok çeşitli yaban hayatı sunmaktadır. Gilis çevresindeki dünyanın en büyük BioRock projesine sahiplik etmektdir. Biorocks, bükülmüş ve her türlü şekle kaynaklanmış çelik çubuklardan yapılmış yapılardır. Çelik yapı,elektrik akımı veren bir aküye bağlanır. Bu nedenle, mevcut kireçtaşı çelik çubuklara yerleşecek ve mercanın büyümesi için bir iskelet oluşturur. Kırık mercanlar yapıya tutunur. Elektrik akımı mercan büyümesini uyarır ve mercanlar normalden 5 kat daha hızlı büyümeye başlar. Biyoyaklar, aslan balığı, batfish, trompetfish ve kirpi balığı gibi her türlü resif balığına barınak sağlar. Makro dalış ile ilgilenen dalgıçlar için mükemmeldir.

Secret Resif’i

Gili Meno ve Gili Air arasında yer almaktadır. Normalde bu bölgeyi akıntı dalışı için ideal yapan kuzeyden güneye doğru bir akıntı vardır. Resif 12 metreden başladığı için bu site sertifikalı dalgıçlar için idealdir. 12 ila 35 metre arasında çarpıcı bir eğim oluşturan çok sayıda parlak ve renkli masa mercanı vardır. Mevcut çok sayıda mercan nedeniyle, vatozlar, tetik balıkları, palyaço balığı, melek balığı ve pipefish dahil olmak üzere birçok balık çeşitliliği vardır.