MARAKEŞ

Fas'ın büyüleyici 

Kızıl Şehri "MARAKEŞ"

Fes gece - FAS’TA DİN

NEREDEDİR?

Kuzey Afrika'nın batısında, Fas'ın orta kısmında bulunur. Atlas dağlarının bulunan Marakeş Atlantik ile Fas arasında bir geçiş noktası oluşturmaktadır.

MARAKEŞ HAKKINDA KISA KISA

*Berberi dilinde Marakeş "Tanrıların Ülkesi" anlamına gelir.

*Toprağın renginden dolayı yerel halk tarafından kızıl şehir olarak anılmaktadır.

*Fas'ın ilk başkentidir.

*Surların içindeki eski şehir Medina ve yeni şehir Gueliz olarak ikiye ayrılmıştır.

*Pazarlık yapmadan en ufak bir şey bile almayın.

*Marakeş’in güvenli bir şehir olduğunu söylemek mümkün, ancak özellikle turistleri hedef alan yankesicilere karşı dikkatli olmanızı öneriyoruz.

NE ZAMAN GİDİLİR?

İlkbahar ayları gitmek için en güzel zamandır. Nisan ile haziran ayları arasında mavi gökyüzü ve güneşin tadı bir başka güzeldir. Canlı pembesiyle begonviller, portakalların ve badem ağaçlarının mis kokulu çiçekleri her yerde çiçeklenmeye başlar. Çiçeklerin kokuları şehri sarar.

MARAKEŞ SAAT FARKI

Marakeş'te (GMT+0) ile Türkiye (GMT+3) arasında 3 saat zaman farkı bulunur. Yani Fas bizim ülkemizden 3 saat geridedir. Ancak bizim saatleri ileri almadığımızdan dolayı, 2 saat geridedir.

MARAKEŞ DİLİ

Fas'ın resmi dili Arapça ve Berberi'dir. Fas'ın 1912'den 1956'ya kadar Fransız egemenliğinde kalmasından dolayı ülkede Arapça'dan sonra en yaygın dil Fransızca'dır.

MARAKEŞ DİN & İNANÇLAR

Fas'ın %99'u müslümandır. Onun yanı sıra  hristiyan ve musevilikte azınlıkta olsa  bulunmaktadır.

MARAKEŞ PARA BİRİMİ

Fas sınırları içerisinde yer alan Marakeş şehrinin para birimi Fas Dirhemi'dir. 1 TL yaklaşık 1.68 Fas Dirhemi'dir.

MARAKEŞ VİZE

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Fas'a seyahat edebilmeleri için vize zorunluluğu bulunmamaktadır. Ülkeye minimum 6 ay geçerliliği olan pasaportla 90 güne kadar vizesiz gitmek mümkündür.

MARAKEŞ GEZİLECEK YERLER

Koutoubia Camii

Marakeş’in her yanından kolayca görülebilen Koutoubia Camii, kırmızı taşları ve ustaca oyulmuş işlemeleri ile göz alıcı bir turistik mekandır.

Bahia Sarayı
Fas hanedanının ihtişamını Bahia Sarayı’nda görebilirsiniz. 19. yüzyıldan kalma olan bu saray, muazzam duvar süslemeleri ve ihtişamlı mozaikleri ile gelen herkesi büyülemektedir.
 • Menara Bahçeleri
  Fas’ı bir çöl ülkesi zannedenlerin ne kadar yanıldığını Menara Bahçeleri sayesinde gözlemleyebilirsiniz. Çünkü burada 30.000 zeytin ağacı ile doğanın tüm yeşilini yansıtan nefis bir doğa harikası ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca içi süs balıkları ile dolu olan dev havuzu da unutmamak gerekiyor.
 • Dar Sİ Said Müzesi
  Fas’ın el işçiliği sanatında ne kadar ileride olduğunun bir kanıtıdır Dar Si Said Müzesi. Burada Fas halkının geleneksel giysilerini, çöl yaşamına ait objeleri ve Fas tarihine ait savaş aletlerini yakından inceleyebilirsiniz.
 • Saadian Mezarları
   Marakeş’in en popüler turistik mekanları arasında yer alan Saadian Mezarları, Fas krallığına ait 100 kadar mezardan oluşmaktadır.
 • Majorelle Bahçeleri
  Marakeş’in en huzurlu ve etkileyici botanik bahçesi olan Majorelle Bahçeleri, egzotik bitki türlerinden hoşlanan doğaseverlerin favorisi konumundadır. Ayrıca bahçe içerisinde yer alan İslam Sanatları Müzesi’nde de birçok prestijli sanat eserini görebilirsiniz.
 • Shrob Ou Shouf Çeşmesi‘’İç ve bak’’ anlamına gelen Shrob Ou Shouf Çeşmesi, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi kapsamındadır. Oryantal süslemeleri ile dikkat çeken bu tarihi çeşmeyi mutlaka görmelisiniz.
 • La Ville Nouvelle
  Birçok Afrika ülkesi gibi, zamanında Fransız sömürgesi altında olan şehrin modern yüzünü La Ville Nouvelle yansıtıyor. Medina’nın otantik havasının aksine bu bölgeye Fransız kültürünün hakim olduğunu söyleyebiliriz. Nispeten daha modern binaları, geniş caddeleri ve Fransız tarzı kafeleri ile buranın küçük Fransa olarak inşa edildiğini kısa sürede gözlemleyebilirsiniz.
 • Medersa Ben Youssef
  Endülüs – Arap mimarısının en güzel örneklerinden biri olan medresenin her köşesinde bir sanat eserine rastlayabilirsiniz. Doğu kültürünün ihtişamını ve gizemini yansıtan işlemeleri de ziyaretçilerine bir seyir zevki yaşatıyor.
 • MARAKEŞ KONAKLAMA

 • Marakeş'te Riad kelimesini konaklama için çok duyacaksınız.
 • Riad: Fas'taki geleneksel evlere verilen isim ve bu evlerin bir çoğu bugün otel olarak kullanılıyor. Dışarıdan baktığınızda demir bir kapıdan başka bir şey görmemenize karşın, içeri girdiğinizde bir avluyla karşılaşıyorsunuz zaten bu avlu da bir riad'ın olmazsa olmazı.
 • Marakeş'te konaklama olarak çok seçenek var.
 • En popüler olanları;
 • --Riad Melhoun & Spa
 • --Riad Ambre Et Epices
 • --Dar Rhizlane, Palais Table d'hôtes & SPA
 • --Le Farnatchi
 • --Le Medina Privilége & Spa
 • --Riad Olema et Spa
 • Bir de çölde konaklamak için lüks çadırlar var;
 • --Agafay Luxury Camp (gecelik odası yaklaşık 1000 tl)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Veee ben gitsem Nasıl Gezerim;

 2 gece 3 gün bir tatil bence ideal. Ancak daha çok kalmak istiyorsanız her zaman gezilecek keşfedilecek güzel yerleri olduğuna eminim. 

Öncelikle açalım haritayı !

Uçaktan inip şehir merkezine gitmek yaklaşık 18 dk(8km). Ben size en meşhur otelin konumunu girdim görsel olarak kolaylık olsun diye.

 Otele atıp eşyaları, güzel bir yemeğe gidelim.

---  1.GÜN PROGRAMI VE GEZİLECEK YERLER LİSTESİ  ---

Gezilecek yerler listesi;

1.Jardin Majorelle

2.Saadian Tombs

3.Bab Agnaou

4.Medersa ben youssef(The son of Joseph School)

 

1. Jardin Majorelle

Otelden kaç dakika sürüyor hemen bakıyoruz; araba ile 9 dakika yürüyerek 25-30 dakika sürüyormuş. Ben olsam yürürdüm yolda karşınıza nasıl güzellikler çıkacağını bilemezsiniz 🙂

2) Saadian Tombs + Bab Agnaou

Buraya Jardin Mojorelle'den gitmek araba ile 11 dakika yürüyerek 45 dakika. Araba tercihim olur 🙂 Saadian Tombs'un hemen yanı Bab Agnaou. Buralarıda gezip yemeğe gitme zamanı...

2)Medersa ben youssef (The son of Joseph School)

Bab Agnaou'dan Medersa ben youssef'e gitmesi araba ile 13 dakika(2.8km), yürüyerek 25 dk.

---  2.GÜN PROGRAMI VE GEZİLECEK YERLER LİSTESİ  ---

Bugün eğer Riad Yasmine'de kalıyorsanız, uzun bir kahvaltı edip otelin keyfini çıkarın. Eğer burada kalmıyorsanız buraya kahvaltıya gelin ve öğlene kadar günün tadını burada çıkarın... Daha sonra otelin yanında bulunan pazar yerlerini dolaşın. Renkli terlikler, baharatlar, çiniler...

Vee sıra renkli sokaklarında otelin hemen yanında bulunan çarşıya doğru yola koyuluyoruz 🙂

 

 

---  3.GÜN PROGRAMI VE GEZİLECEK YERLER LİSTESİ  ---

Sırada Çöl var 🙂 Bugün günübirlik bir tur ayarlayıp, Sahra çölünü keşfe çıkalım...

 

 

Marakeş Yemek İçme;

Baromètre marrakech (kokteyl+yemek)

Pepe nero marrakech (biraz italyan tarzı)

Lotus club marrakech (yemek+gece kulübü)

Le 68 bar à vin marrakech (şarap)

Casa jose marrakech (deniz mahsulleri ispanyol lokantası tarzı)

La palette restaurant marrakech

Comptoir darna marrakech (fas tarzı)

Naranj marrakech (lübnan tarzı)

Dar Anika Kitchen Marrakech

KABANA ROOFTOP FOOD & COCKTAILS

**Dar Yacout(Romantik mumlar arasında Riad'ın içinde)

Le jardin restaurant marrakech medina

Azar marrakech: kokteyl ve dansöz kapalı bir mekan