MALEZYA DALIŞ

Sualtının Kalbi

MALEZYA

 

Hint ve Pasifik Okyanusu arasında yer alan Malezya dalış için mükemmel sualtına sahip yüzlerce adadan oluşmaktadır. Ancak Malezya Sipadan Adası dalgıçların yoğun olarak dalış yaptığı en popüler dalış noktasıdır.

Sipadan Adası için sualtının kalbi’desek hiç abartmış olmayız çünkü,İndo-pasifik denilen Dünya’nın en büyük sualtı ekosisteminin çok yakın bir noktasında. 600 metre derinliğe kadar inen bir duvar bulunmakta.

Daldığım En İyi Dalış Noktası* diyeceğiniz çok sayıda noktaya ait Malezya, kaplumbağalar ile yüzme, makro deniz canlılığı çeşitliliği, deniz tavşanı tutkunları için aşık olacağı, geniş açı fotoğrafçıları için ise harikalar diyarı olabilecek bir sualtı. Küçük Arya sürülerini, köpekbalıklarını ve Baraküdaları saymıyoruz bile…

     

   Malezya Dalış Haritası

MALEZYA’NIN EN İYİ DALIŞ NOKTALARI

 

House Reef

 

Seviye: Açık Su Dalgıcı ve Üstü

Derinlik: 5m-15m (15′-45 ‘)

Akıntı: Zayıf

Bu dalış alanında görüş mükemmeldir.Oldukça yoğun bir dalış noktasıdır. Yengeçler, karidesler, deniz yıldızları, boxfish, surgeonfish, pufferfish ve tatlı dudaklar gibi birçok küçük deniz canlılarını bulabileceğiniz yerdir. Ayrıca dev istiridye, Noel ağacı solucanları, snappers ve ayrıca tek boynuzlu atları görebilirsiniz.

UNİCORN BALIĞI

 

 

 

 

Köpekbalığı Noktası

 

Seviye: Açık Su Dalgıcı ve Üstü

Derinlik: 5m-12m (15′-36 ‘)

Akıntı: Güçlü olabilir

Kara uçlu resif köpekbalığı gibi köpekbalıklarının yanı sıra, şahin gagalı kaplumbağa, palyaço balığı, siyah mercanlar, deniz anemonları ve diğerleri de bulabilirsiniz.

 

 

 

Deniz Tapınağı – Tokong Laut

 

Seviye: Açık Su Dalgıcı ve Üstü

Derinlik: 5m-19m (15′-57 ‘)

Bu dalış bölgesi dalgıçlar için çok iyidir. Burada, çeşitli deniz yaşamı ve mercan türleri bulacaksınız. Sadece  nudibranchs, pufferfish, boxfish, barracuda, vatozlar, lionfish ve kara uçlu resif köpekbalığı bile bulabilirsiniz. Burada görebileceğimiz bir çok mercan var.

 

 

Vietnam Batığı – Kapal Pasir Tani

 

Seviye: Gelişmiş Dalgıç ve Üstü

Derinlik: 18m-24m (54′-72 ‘)

 

Pasir Tani enkazı Vietnamlı kayıkçılar tarafından Malezya yolunda kullanılan bir araçmış. Bu enkaz, Perhentian Kecil’in güneybatı sahilinde 22 metre mesafede dik bir şekilde uzanmaktadır. Onarım için Terengganu Kuala Besut’a çekilme işlemi sırasında 1976 yılında batmış. Batık, şimşir, orfoz, melek balığı ve daha pek çok canlının yuvası. Burada barracuda, krikolar, taş balığı, vatozlar ve wrasse de görebilirsiniz.

 

 

T3 Kaplan Kayalıkları – Terumbu Tiga

 

Seviye: Açık Su Dalgıcı ve Üstü

Derinlik: 10m-20m (30′-60 ‘)

 

Tiger Rocks’ta her zaman çeşitli nudibranch türleri, yumuşak mercanlar, bumphead papağan balığı, müren balığı, akrep balığı, aslan balığı ve diğer birçok deniz canlısı bulabilirsiniz. Şanslıysanız, leopar köpekbalıkları, barracudalar ve hatta şahin kaplumbağalarına bir göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

Tanjung Besi

 

 

Seviye: Açık Su Dalgıcı ve Üstü

Derinlik: 5m-25m (15′-75 ‘)

Bazı büyük kaya oluşumları ve birkaç küçük mağara ve yüzdürme vardır. Burada akım genellikle daha güçlü olduğundan, genellikle barracuda, trevally ve kefal gibi daha büyük balık okulları vardır. Ayrıca derinlerde dolaşan büyük orfozlar da vardır. Burada, Noel ağacı solucanları, tatlılar, ahlaki yılan balığı, akrep balığı ve batfish bulunabilir. Şanslıysanız, kambur wrasse, şahin kaplumbağası ve beyaz uçlu resif köpekbalığı bulabilirsiniz.

Tanjung Butung

 

Seviye: Gelişmiş Dalgıç ve Üstü

Derinlik: 12m-25m (36′-75 ‘)

 

Bu nokta, barracudaları, krikoları, batfishleri, kelebek balıkları, moray yılan balığı, fusilier, trevallies, orfoz ve çeşitli yumuşak mercanların sık sık gördüğünüz yerdir.

 

 

D ‘Lagün

 

Seviye: Açık Su Dalgıcı ve Üstü

Derinlik: 2m-12m (6′-36 ‘)

Bu dalış alanı Açık Su dalgıçlarının becerileri için uygundur ve ayrıca dev vatozları, huysuz cadıları, kaplumbağaları, mavi benekli ışınları ve sert mercanları bile bilinir.

 

 

 

 

Şeker Enkazı – Kapal Gula

 

Seviye: Açık Su Dalgıcı ve Üstü

Derinlik: 12m-18m (36′-54 ‘)

Bu dalış sitesine verilen adın aksine, burada hiç şeker bulamazsınız, ancak lionfish, minik boxfish, barracuda, krikolar, trevally, hemşire köpekbalıkları, yengeçler ve diğerleri gibi birçok deniz canlısı görebilirsiniz.

 

 

 

Tiga Ruang

Seviye: Açık Su Dalgıcı ve Üstü

Derinlik: 5m-12m (15′-36 ‘)

 

Tiga Ruang dalış bölgesi, açık deniz dalgıcı için de uygundur, çünkü dalış becerilerini mevcut sakin olduğu için mücadele etmeden rahatça uygulayabilirler. Ayrıca tp sight turtle, vatozlar, boxfish, papağan, deniz yıldızları, deniz kestaneleri, sarı kuyruk krikolar ve diğerleri de görebilirsiniz

 

 

Yelken Rock – Batu Layar

Rock Balığı

 

 

Seviye: Açık Su Dalgıcı ve Üstü

Derinlik: 12m-13m (15′-36 ‘)

Sarı kuyruk barracuda ve parlak kırmızı floresan anemon, staghom mercan, masa mercan, kırbaç mercan, varil süngerleri ve farklı türler bulabileceğiniz tüp solucanlar gibi çok çeşitli mercanlarla karşılaşacağınız güzel bir batık mercanı , tatlı tetik balığı, batfish,görebilirsiniz.