MALTA DALIŞ

2. DÜNYA SAVAŞININ KÜLTÜR MİRASI 

MALTA

Malta denilince akla eski zaman batıkları gelir. O kadar çok orjinal batık bulunmaktadır ki dalgıçların en gözde yerlerinden biridir…

 

MALTA DALIŞ HARİTASI

MALTA DALIŞ NOKTALARI

Malta dalış için önem taşıyan ada ülkelerinden biri. Malta’nın en iyi dalış merkezleri, Malta’nın önde gelen dalış bölgesi Cirkewwa’da bulunmaktadır. Malta, Gozo, Comino ve Cominotto dalış alanlarına kolay erişim sağlayabildiği için en iyi konumdadır.

1-İMPARATORLUK KARTALI
Malta ve Gozo arasında eski bir feribotmuş öncesinde. 45 m uzunluğunda, 9.2m kirişli Enkaz, 42m derinliğindeki kumlu deniz yatağına mükemmel bir şekilde oturmuş. Güvertesi ise 32m derinliğinde.

2-İSA MESİH HEYKELİ

Maltalı heykeltıraş Alfred Camilleri Cauchi tarafından yapılan heykel Papa 2. John Paul’ün Malta’ya yaptığı ziyareti sırasında kutsanmış.Daha sonra St Paul Adaları yakınındaki deniz yatağına dalgıçlar için yerleştirilmiş.

3-DELIMARA POINT REEF

Fort Delimara 1876-1888 yılları arasında İngilizler tarafından inşa edilen Marsaxlokk Limanının sualtıdır.

4-BRISTOL BLENHEIM
Malta’da II. Dünya Savaşı’ndan kalma uçak enkazıdır. İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’nde görev yapmıştır. Yaklaşık 13m uzunluğunda ve kanat açıklığı 17.2m olan hafif bombardıman uçağı Yunanistan’daki Kefalonya’ya bir görevde iken, bir İtalyan düşman uçağı tarafından vurulur. Pilot uçağı denize terketmek zorunda kalır. Mürettebat sadece hafif yaralanmayla uçaktan sağ çıkar Bristol Blenheim suya gömülür.

5-HMS MAORI

Birleşik Krallık Filosu olarak görev alan Filo 2. Dünya savaşında Alman ordusu tarafından batırılmış bir enkaz şuan dalış noktası olarak kullanılmakta.

6-CORAL GARDENS

Malta’nın kuzeydoğu kıyısındaki Sliema sahil şeridinde yer alan bir kıyı dalış sitesidir.

7-IMPERIAL EAGLE SHIPWRECK

Malta ve Gozo arasında eski bir feribotmuş öncesinde. 45 m uzunluğunda, 9.2m kirişli Enkaz, 42m derinliğindeki kumlu deniz yatağına mükemmel bir şekilde oturmuş. Güvertesi ise 32m derinliğinde.

8-QAWRA REEF
Qawra Point dalış bölgesi Malta’nın kuzeydoğu kıyısında, St. Paul Körfezi’nin kuzey ucundaki Qawra’nın sonundaki yarımada çevresinde yer almaktadır. Qawra Noktası’nın kuzey tarafında açık tavanlı küçük bir mağara olan Fra Ben Mağarası ve North Reef & Arch bulunur . Qawra Point’in güney tarafında antrenman ve dalış denemelerine uygun sığ bir koy vardır. Kuzey ve güney cepheleri arasında sığ bir kaya havuzu vardır.

9-MV ROZI

1958 yılında Bristol’de inşa edilmiş bir römorkör.1981 yılında Rozi olarak Tug Malta’ya satıldı. Hizmetten çıkarıldıktan sonra yapay bir resif olması için Ċirkewwa’ya indirildi.Şuan Malta’nın en popüler dalış sitelerinden biri.

10-MALTA DEVRİYE BOTU P-29

Almanya da inşa edilmiş mayın tarama gemisi 1997’de Malta’ya satılarak.
2007’de ömrünü tamamlayıp hizmetten çıkarıldıktan sonra Cirkewwa’ya indirilip dalış noktası olmak üzere dalıcılara açık hale gelmiştir.

11-GHAR LAPSI

Malta yakınlarındaki küçük bir koydur . Mavi Mağara’nın yaklaşık 1 km güneybatısındadır .

12-UM EL FAROUD

10.000 tonluk Libya’ya ait tek vidalı motor tankeri 1995 yılında bakım çalışmaları sırasında bir gaz patlaması sonrasında Malta kıyılarında batarak dalıcılar için cazip dalış noktalarından biri haline gelmiş.

13-SANTA MARIJA CAVES
Santa Maria Mağaraları, Comino’nun kuzey tarafında yer almaktadır ve büyüleyici mağara sistemleri nedeniyle çok popüler bir dalış alanıdır.
Dalgıçlar tarafından Santa Maria Caves olarak bilinen 10 mağara vardır ve her birinin kendi güzelliği vardır. Bazıları harika yüzme tekneleri, bazıları büyük sualtı tünelleri sunarken, diğerleri girişleri sayesinde maviye büyüleyici manzaralar sunmaktadır.

14-DOUBLE ARCH
Gozo’nun kuzey kıyısındaki Marsalforn’da yer almaktadır. Double Arch, adını birbiri üzerine inşa edilmiş iki doğal kemerden almıştır. Bölgeye kıyıdan (Xwejni Körfezi’nden yaklaşık 10 dakikalık dalış / yüzey yüzme) veya tekne ile erişilebilir. Resifin en üst kısımları 15 ila 18 m derinliktedir ve kemerler 20 m derinlikten başlar. Kemerler altında derinlik 34 m, resif sonunda 45 m’dir. Ayrıca kemerin yakınında küçük mağaralar ve biraz daha büyük bir mağara vardır. Barrakudaların büyük sürgünleri genellikle kemerin yakınında ve bazen daha derin kısımda büyük orfozlar görülür.

15-INLAND SEA TUNNEL 

Dwejra’nın en popüler tüplü dalış sitelerinden biridir. İç Deniz, yaklaşık 60 m genişliğinde, 80 m uzunluğunda tünel mağarası ile Akdeniz’e bağlanan sığ yarı dairesel bir lagündür. İç Denizde dalgıçlar için görülecek çok şey yok, ancak Tünel inanılmaz dalış deneyimi sunuyor.

16-BLUE HOLE

Dwejra’daki Blue Hole dalış alanı , güzel Azure Penceresine bakmaktadır ve büyük bir çatlak ve açık denize açılan fantastik 10m genişliğindeki iç deniz havuzunda başlar . Dalışınıza başladığınızda , açık denize açılan kapınız olan masmavi sulara sahip doğa harikası.