Salzburg

 

SALZBURG

Dahi Müzisyen Mozart’ın şehri Salzburg!

 salzburg ile ilgili görsel sonucu

Alplerin eteklerine yayılmış, tarih ve sanat kokan bir şehir burası. Binlerce müzisyen yetiştirmiş. En önemli geçim kaynakları tuz madenleri ve Mozart olmuş. Hazırsak detaylı başlayalım…

 

İşe yarar bilgiler;

-Şehre indiğiniz gibi Salzburg kart alın böylece her yere tek kart ile girebilirsiniz. Tek tek ödemektense çok daha ekonomik oluyor.

-Günlük 4.90€’ya şehir içinde sınırsız geçerli kart alabiliyorsunuz. Ulaşım için süper! İstediğiniz kadar in bin yapabilirsiniz.

-Gitmeden önce Salzburg haritasının çıktısını alıp kabataslak ne nereye yakın nerede yiyip nerede gezeceksiniz belirleyin. Böylece daha şehre indiğinizde avucunuzun içi gibi biliyor oluyorsunuz.

-Gitmeden önce kalenin, katedralin ve sevdiğiniz yerlerin hikayesini okuyun orada gezerken gördüğünüz bir meleğin, bir eserin anlamını bilerek gezmek çok daha anlamlı oluyor.

-Aşağıda detaylı anlatacağım ama eğer kısıtlı vaktiniz var ise bunları yapmadan dönmeyin;

-Şinitzel yemek

-Tomaselli Cafe’de badem sütü içmek

-Noel pazarlarını gezmek

-Salzburg kalesine çıkmak

-Eski pazar meydanında dolanmak

-Mozart’ın evini görüp dışarıdan bile olur. Bir iki Mozart ile ilgili hediyelik alıp gönül rahatlığı ile dönebilirsiniz 🙂

SALZBURG HAKKINDA KISA KISA…

— Salz:Tuz Burg ise kale demek yani Salzburg kelime anlamı olarak: tuz kalesi demek.

— Avusturya’nın kuzey batısında Almanya ile sınır şehridir.

— Şehirde barok mimarisi hakimdir.

— Şehir içi otobüsler, tıpkı çarpışan arabaların elektrik ipine bağlı gittiği gibi şehirde dolanmaktadır.

— Bir çok müzik adamının yetiştiği yer olarak bilinir. Bunlardan en ünlüsü Wolfgang Amadeus MOZART!

— Şehirde tuz madenleri ve Mozart en büyük geçim kaynakları.

— 1997’den beri Unesco listesinde olan Salzburg, Avusturya’nın en kalabalık 4. şehridir.

— Günümüzde müziğin dünyada ki merkezlerinden biri kabul edilmiştir.

— Temmuz ayında çok büyük bir klasik müzik festivali başlıyor.

SALZBURG NEREDEDİR?

Avusturya’nın kuzey batısında Almanya ile sınır şehridir.

SALZBURG DİLİ

Salzburg’ta 4 resmi dil vardır. Almanca, Avusurya almancası, Slovence ve Macarcadır. Bunun yanı sıra neredeyse herkes ingilizce biliyor.

SALZBURG DİN VE İNANÇ

Avusturya’nın %70 gibi büyük bir kısmı Katoliktir. %5 kısmı Protestan olduğunu söylemektedir. Bunun yanı sıra hiçbir dine inanmayan vatandaşların sayısıda oldukça yüksektir.

SALZBURG PARA BİRİMİ

Avusturya’ya bağlı olan Salzburg’ta para birimi euro(€)’dur. Gitmeden önce paranızı euroya çevirip, orada kur farkından etkilenmemenizi tavsiye ederim.

SALZBURG SAAT FARKI

Salzburg Türkiye saatine göre 1 saat geridedir.

SALZBURG ULAŞIM

Salzburg’a ulaşım için Türkiye’den Salzburg(SZG) havalimanına Türk havayollarının direkt uçuşları vardır.

Uçuş saati: 2 saat

SALZBURG VİZE

Avrupa birliğine üye olan Salzburg’ta “shengen vizesi” geçerlidir.

SALZBURG’A NE ZAMAN GİDİLİR?

Bence 12 ay. Siz gittiğinizde karlar içinde masal bir şehir mi görmek istersiniz? Yoksa yüksek dağlarına güneş vurmuş, doğa yürüyüşleri tırmanışlar mı yapmak istersiniz? Gideceğiniz mevsim tamamen size bağlı…

Ben hep yılbaşı zamanı gitmek istemiştim…

SALZBURG’A KAÇ GÜN AYIRMALIYIM? 

Çok küçük olan Salzburg’a 2 gün ayırmanız yeterli olacaktır.

SALZBURG KONAKLAMA

Konaklama için oldukça fırsatı olan Salzburg’ta en iyi oteller

— Sacher Hotel

— Imlauer hotel Pitter

— The Mozart Hotel by HeymCollections

— Hotel Schloss Leopoldskron

Eğer Salzburg’tan yakın çevreyi dolaşacaksanız tren garı ve tüm otobüslerin ortak bulunduğu bir meydan var. Meydanda H+ Hotel bulunuyor. Eğer benim kadar çok etrafı gezecekseniz bu merkeze yakın otel seçmenizi tavsiye ederim. Yok ben sadece Salzburg’un keyfini çıkaracağım derseniz de Sacher Hotel ilk tercihiniz olsun 😀

SALZBURG GEZİLECEK YERLER

Mirabell Bahçeleri

Mirabell Sarayı, ilk olarak 17. yüzyılda, dönemin prens piskoposunun sevgilisi için inşa edilmiş. 18. yüzyılda yeniden inşa edilmiş ve bugünkü halini almış. Mirabile kelimesi takdire şayan anlamında, bella kelimesi İtalyanca’da güzel anlamına geliyor. Mirabell’nin de yakın bir anlamı var, İtalyanca’da enfes, harika anlamını taşıyor. İtalya’da kadın ismi olarak da kullanılıyor Mirabell. Sarayı’nın bahçesine baktığımızda isminin hakkını verdiğini açıkça görüyoruz.

Mirabell Sarayı’nın bahçe düzenlemesi bir harika. Rengarenk çiçeklerle süslenen bahçede, yer yer süs havuzlarına, bahçenin köşelerinde ve süs havuzlarının ortalarında bahçeye farklı bir hava katan heykellere rastlıyoruz. Heykellere şöyle bir bakacak olursak uçan at Pegasus heykelinin bulunduğu bir çeşme, büyük çeşmedeki ateş, su, toprak ve havayı temsil eden heykeller bulunuyor. Bahçe de tam olarak kaleye dönük inşa edilmiş, zamane insanları hem bahçede kafa dinlemiş, hem de kaleyi izlemiş öyle uzaktan uzaktan…

Mirabell Sarayı, bir düğün salonu ve organizasyon binası olarak kullanılmış. Dünyanın en iyi düğün salonları arasında yerini alan sarayda zamanında Leopold Mozart ve çocukları konserler vermiş. Bugün ise belediye ofislerine ve Salzburg belediye başkanına ev sahipliği yapıyormuş.

Mirabell Sarayı, popüler Hollywood müzikalı olan The Sound of Music adlı filmin çekildiği yerlerden biri. Saray bahçesinin çeşitli yerlerinde şarkılar söylüyorlar ve filmin görsel güzelliği insanları buraya çekmeye yetiyor. Film, sadece saraydan değil, Salzburg’un birçok güzel noktasında geçiyor.

Mirabell Sarayı nerede ve nasıl gidilir?

Mirabell Sarayı, şehri ikiye ayıran nehrin kuzey yakasında yer alıyor. Eğer yolunuz Mozart Wohnhaus’a düşerse, biraz daha devam ederek saray bahçesine ulaşabilirsiniz.

mirabell bahçeleri ile ilgili görsel sonucu

Hohensalzburg Kalesi (teleferik ile çıkıyorsunuz)

Salzburg’a hâkim bir tepede, nereden baksanız görebileceğiniz bir konumda harika bir yapı. Hohensalzburg, ‘Yüksek Salzburg’ anlamına geliyor. Ortaçağ yapısı olan Hohensalzburg’a 19’uncu yüzyıldan kalma ve hala aktif olan fünikülerle çıkılıyor.

Başpiskopos Gebhard tarafından yaptırılan ve Orta Avrupa’nın en büyük, günümüze kadar tam olarak muhafaza edilmiş tek kalesi olan kale, 1525’te 30 Yıl Savaşları’nda da kentin korunması için güçlendirilmiş, kapılar ve top atış noktaları ilave edilmiş. I. Dünya Savaşında İtalyan mahkûmlar kullanılan kale, 1930’da da Naziler tarafından hapishane görevi görmüş.

Kalenin içerisi aslında oldukça geniş ve çok sayıda bölüm var. Küçük dükkanlar, kafeler, büfeler, şapel, müzeler, zindanlar ve işkence odaları var. Kalenin en ürkütücü bölümü demir tekerlekler, işkence aletleri, kelepçeler, ortada üstü demir parmaklıkla kapalı bir kuyunun olduğu ‘işkence odası’.

Avlusunda muazzam Alp Dağları manzarası bulunan kalenin içerisinde bir de Kukla Müzesi (Marionette Museum) de yer alıyor. Kuklaların sergilendiği her bir vitrin aslında bir tiyatro sahnesi. Rembrandt, Brueghel ve Rubens gibi birçok ünlü sanatçının eserleri bulunduğu, Residenz Sanat Galerisi de Hohensalzburg Kalesi içinde sergileniyor.

Müzeyi 9:30-17.00 arasında gezebiliyorsunuz. On kişiden fazla ziyaretçi olduğunda rehberle birlikte ücretsiz tur yapılıyor. Kaleye çıkan füniküler dahil kaleye giriş ücreti, Fortress Müzesi, Rainer RegimentMüzesi, Marionette Müzesini kapsayacak şekilde alırsanız 19€ tutuyor. Çocuklar için ise bunun yarısı alınıyor. SalzburgCard aldıysanız giriş ücretsiz.

Hohensalzburg Kalesi ile ilgili görsel sonucu

Mozart’ın doğduğu ev (Mozarts Geburthaus)

Wolfgang Amadeus Mozart, Getreidegasse 9 numarada bulunan ve bugün Hagenauer Hause olarak bilinen bu evde, 27 Ocak 1756’da doğmuştur. 1773 yılına kadar yaşadığı bu ev artık bir müze durumundadır.

Mozart's Birthplace ile ilgili görsel sonucu

Hellbrunn Sarayı

Salzburg sınırlarında en güneyde yer alan Hellbrunn Sarayı, barok tarzda inşa edilmiş bir villa. Hellbrunn Palace, 17. yüzyılın başlarında Prens Başpiskoposu Markus Sittikus von Hohenems tarafından yaptırılmış.

Daha çok yaz aylarında günlük olarak kullanılmış bu yapı. Başpiskopos buraya gelir, vaktini geçirir ve akşamları da Salzburg’daki evine dönermiş. Bu nedenle Hellbrunn Sarayı‘nda yatak odası olmadığı söylenir. İkametten daha çok kutlamalar için inşa edilmiş.

Sarayın iç tarafı da süslü odalarla, çoğunlukla hayvan tabloları ve heykelleri ile dolu. Eğer çeşme turlarına katılamadıysanız çeşmelerin bir kısmını sarayın içinden de görebilirsiniz.

***Salzburg’un güneyindeki Salzburg Hayvanat Bahçesi, Hellbrunn Sarayı ziyaretinizde uğrayabileceğiniz yakınlıkta bir hayvanat bahçesi. Sarayın hemen güney tarafında bulunuyor.

Hellbrunn Sarayı ile ilgili görsel sonucu

Salzburg Katedrali

Salzburg Katedrali, Avusturya’nın Salzburg kentinde, Saint Rupert ve Saint Vergilius’a adanmış, Salzburg’daki Roma Katolik Başpiskoposluğunun 17. yüzyıl Barok katedralidir. Aziz Rupert, 774’te bir Roma kentinin kalıntıları üzerine kiliseyi kurmuş, katedral yangından sonra 1181’de yeniden inşa edilmiş.

Mozart’ın vaftiz edildiği yer olarak ünlenmiş.

Tarihçesi: İlk katedralin tarihi 774 yılına dayanmaktadır. Zamanının olağandışı modern görüşüne sahip İrlandalı bir papaz Saint Virgil tarafından inşa edilmiştir (yeryüzünün yuvarlak olduğuna inanmış, bu da Papa tarafından bir dizi şikâyetle sonuçlanmıştır). Yapımından 70 yıl sonra katedral, yıldırım çarpmasından kaynaklanan ilk yangınını yaşadı.

1598 yılında, katedral iki kule ve bir bodrum ile genişletildikten sonra, bir başka yangın katedrali neredeyse tamamen yok etti. Prens-Başpiskopos Wolf Dietrich Raitenau, modern İtalyan Barok mimarisinin hayranıyd ve katedrali restore etmeye çalıştı ancak kısa bir süre sonra katedral yıkıldı. Raitenau, tamamen yeni bir katedral inşa etmek için İtalyan sanatçı Vincenzo Scamozzi’yi işe aldı. Prens-Başpiskoposun devrildikten ve demir parmaklıkların arkasında öldükten sonra planlar gün ışığını hiç görmedi.

Yeni Prens-Başpiskoposu Markus Sittikus von Hohenems, Scamozzi’nin planlarını değiştiren İtalyan mimar Santino Solari’yi kiraladı. Yeni bazilika 1628 yılında kutsandı ve kuleler yaklaşık 40 yıl sonra tamamlandı.

Salzburg Katedrali ile ilgili görsel sonucu

Getreidegasse Sokağı (en ünlü sokağı)

En renkli sokağıdır. Alışveriş dükkanları, ünlü oteller, restaurantlar bu sokak üzerinde bulunur. Kent köprüsünü geçip nehrin diğer kıyısına gidersen, doğrudan Getreidegasse Sokağı’na gideceksiniz. Çok sayıda dükkana sahip olan bu dar ve çok güzel cadde, Mozart’ın doğduğu evinin bulunduğu yerdir.

Getreidegasse Sokağı ile ilgili görsel sonucu

Altstadt yani Eski Şehir (Unesco Korumasında)

Altstadt ile ilgili görsel sonucu

Christmas Marketleri (Kasım-Aralık ayında gelirseniz)

christmas market ile ilgili görsel sonucu

Salzburg Festivali’nde klasik müzik dinleyin (Temmuz)

salzburg festival ile ilgili görsel sonucu

SALZBURG YEME-İÇME

 • Salzburg denince akla iki yiyecek gelir; Şinitzel ve elmalı tart!

Şinitzel’i en iyi yiyebileceğiniz yerler;

 • Restaurant Herzl
 • Elephant restaurant
 • Elmalı turtayı ise neredeyse her yer aynı güzellikte yapıyor.
 • Bence hepsinden ziyade burada öyle bir kafe bulunuyor ki taaa 1705’ten beri yani 314 senedir hizmet veriyor. Kafenin en büyük özelliği badem sütü sunması. İçerisi de neredeyse badem kokuyor. Zamanında Mozart’ta burada badem sütü içmeye bayılırmış. Buraya uğramadan dönmeyin. Tatlıları da bir o kadar güzel…
 • Meşhur Sacher tatlısı: Aslında çikolatalı yoğun bir pasta olarak düşünebilirsiniz. Sacher oteller zincirinin bir şubesi de Salzburg’ta bulunuyor. Eğer tatmak istiyorsanız mutlaka burada orijinalini tadın.
 • Imlauer otelin terası akşamüstü muhteşemmmm! Terasta birşeyler içmeye mutlaka uğrayın.
 • Avusturya’lı Red Bull’un sahibinin işlettiği Afro Coffee ilginç tasarımı ve mis gibi kahveleriyle ve çaylarıyla uğranması gereken bir yer.
 • Cafe Fürst
 • Stein Otel’in şehrin muhteşem manzarasına bakan terasında bir şeyler içmeyi unutmayın
 • Mozart kugel çikolatası yiyin.

SALZBURG ŞEHİR HARİTASI

SALZBURG CITY MAP ile ilgili görsel sonucu

 

SALZBURG’A GİTMİŞKEN MUTLAKA GEZMENİZ GEREKEN YERLER

-HALLSTATT

 

-ZELL AM SEE

Salzburg’tan nasıl gidilir videosunu izlemek için;