MAURITIUS

Rüya Ada “MAURITIUS”

Bilgisayarınızda wallpaper yaptığınız, keşke bu rüya yerde olsam dediğiniz ada,  Mauritius!

Dünyanın ölmeden önce görülmesi gereken ilk 10 rotası içinde olan Mauritius, tabiati ile büyülüyor. Her yıl binlerce turist ağırlayan adada her şey birinci sınıf. Balayı, vip organizasyonlar ve dalış sevdalıları için en gözde rotalardan biri…

mauritius nerededir ile ilgili görsel sonucu

Mauritius Nerededir?

Hint okyanusu’nun güneybatısında, Güney Afrika’nın doğusunda yer alır.

mauritius nerededir ile ilgili görsel sonucu

MAURITIUS HAKKINDA KISA KISA 🙂

 • Volkanik faaliyetler sonucu oluşan bu ada ülke, 1968 yılına kadar bir İngiliz mandasıydı.
 • Başkenti Port Louis’dir.
 • Ülkenin %80 inden fazlasında şeker kamışı üretilmektedir.
 • Takım adalardan oluşur.
 • Okuma yazma oranı %88’dir.
 • Nüfus:1.230.602
 • Yüzölçümü: 2040 km2
 • Halkı oldukça fakirdir.
 • Güney ve kuzey Mauritius olarak iki bölgeye ayrılır.
 • Trafik soldandır.
 • Adalılar müziğe ve dansa çok meraklılar, kulağınıza tanıdık bir melodi gelirse şaşırmayın, yerliler Tarkan’ın şarkılarını Türkçe sözleriyle söylüyorlar.
 • Palmiye kalbini yemeden dönmeyin. “Palmiye ağacının kalbini” sizin gözleriniz önünde çıkarıyorlar. Bildiğiniz palmiye dalını kesip içindeki beyaz et kısmına gelene kadar soyuyorlar ve ortaya görünüş ve tat olarak biraz kuşkonmazı andıran ve salatası yapılan nefis bir lezzet çıkıyor.
 • Mauritius’un simgesi Dodo Kuşu. Bir de üzücü bir hikâyesi var. Dodo, tombik, iri cüsseli, kısa kanatlı, kıvrık gagalı Mauritius’a özgü bir kuş. Bu kuş türünden ilk kez ada keşfedildikten sonra haberdar olunmuş ve bu kuşa ‘Dodo’ adını vermişler. Çünkü Dodo, ‘aptal’ demekmiş. Dodo, onlardan kaçmıyor, uçamıyor ve kolayca av oluyormuş. Çok değil bir yüzyıl içinde de Dodo’nun nesli tüketilmiş! Adanın her yerinde Dodo kuşunun simgesini görebilirsiniz.
 • Mauritius golf oynamak isteyenler için tam bir cennet.
 • Müzik ve dans tutkunu iseniz Afrika kökenli Sega dansları ile keyifli bir seyahat geçirebilirsiniz. Hatta bu dansı öğrenmeden dönerseniz ayıp etmiş olursunuz. Geceleri sahilde yakılan ateş etrafında yapılan bu dans, mistik bir ritüele dönüşüyor.
 • “Güneşin okşadığı kokular ülkesi. Muhteşem ve baş döndürücü bir ada…” 1841 yılında ada ziyareti sonrası Charles Baudelaire’in şiirlerine böyle yansımış Hint Okyanusu’nun egzotik adası Mauritius. Havadan bakıldığında görenleri şaşkına çeviren denizin ortasındaki dev şelale görüntüsü dünyanın hiçbir yerinde yok.
 • Adada yaşayanların çoğu geçimini turizm dışında şeker kamışı üreterek sağladıkları için ‘şeker adası’ olarak da anılmaktadır.
 • Rom yüzyıllardır adanın en önemli içkisi. Özellikle günümüzde meşe fıçılarda yıllandırılmış çok iyi markaları bulmak mümkün.

MAURITIUS DİLİ

Mauritius’un anayasa ile belirlenmiş resmi bir dili yoktur. Ancak anayasada belirtilen maddeye göre parlamentoda İngilizce ve Fransızca dilleri konuşulur. Ülkenin büyük çoğunluğu Fransız tabanlı Mauritian Creole dilini konuşmaktadır.

MAURITIUS DİN VE İNANÇ

Mauritius halkının %48’i Hinduizm’e inanır. İkinci en yaygın din ise Hristiyanlıktır. Sömürge zamanında baskı ile %32.7 si Hristiyan olmuş halkın, Müslüman sayısı ise %17.3 diye biliniyor. Mauritius’un en güzel yanı, bunca farklı kültürün, dilin ve dinin aynı topraklar üzerinde barış ve huzur içinde yaşaması. Herkesin tüm inançlara, ırklara saygılı olması ve bitmez tükenmez bir eşitlik rüzgarı.

MAURITIUS PARA BİRİMİ 

Mauritius para birimi: Mauritius Rupisidir. (MUR)

1 MUR=0.16 TL= 0.029$

MAURITIUS SAAT FARKI

Mauritius Türkiye saatinin 1 saat ilerisindedir.

MAURITIUS VİZE

Mauritius Türk vatandaşlardan vize istememektedir. Ülkeye girerken göçmenlik kağıdı doldurmak yeterlidir.

MAURITIUS YEME-İÇME

Mauritius mutfağı; Çin, Avrupa, Hint ve Fransız mutfağı etkisi altındadır. Deniz ürünleri en çok tüketilen ürünlerdir. Ülkenin en önemli yemeği ise ‘’Dholl Puri’’ adı verilen bezelyeli, köri ve domates soslu krep çeşididir. Çeşitli tropikal meyvelerde ada mutfağına renk katmaktadır. Mauritius‘ a özgü tropikal meyve suları ve rom ülkenin en çok tüketilen içecekleridir. Adada kaçınılmaz olarak Kreol, Hindu mutfağı hâkim.

Luigi’s: Adanın en iyi İtalyan lokantalarında biri. Salaş görünümlü, güneyli bir İtalyan ailenin işlettiği bu restoran, oldukça başarılı.

Zanzibar: Adını her ne kadar Zanzibar Adası’ndan alsa da tam bir Mauritiuslu restoran. Grand Bay merkezinde.

Banana: Mauritius’un en bilinen bar-gece kulübü. Kime sorsanız orayı tavsiye ediyor. Canlı müzik de var, DJ performansı da. Üstü açık ve kapalı bölümleri mevcut. Dev palmiyelerin altında dans edip eğlenmek isteyenler için.

MAURITIUS HARİTASI

 MAUritius TOURİST MAP ile ilgili görsel sonucu

MAURITIUS DALIŞ

mauritius scuba diving ile ilgili görsel sonucu

Mauritius’un su üstü gibi sualtı dünyası da muhteşem! En iyi dalış noktası budur diyebileceğimiz bir yer yok çünkü her dalış noktası ayrı güzel. Sizler için en tercih edilen dalış noktalarını kaleme aldım.

Deniz Sıcaklığı: Yaz dönemi(26-30oC) Kış dönemi(21-25oC)

Görüş: Oldukça net

Ulaşım: Bot ile sağlanmaktadır.

Görülebilecek canlılar: Ahtapot, deniz tavşanı, dev istiridye, müren, mığrı, barakuda sürüleri, ıstakoz, kelebek balığı, aslan balığı, kaplan köpekbalığı, böcek, yunus, deniz kaplumbağası vb…

En tercih edilen dalış noktaları;

1)Flic en Flac

Dünya da en iyi ilk 100 dalış noktası arasında olan bölgede canlı çeşitliliği oldukça fazla…

Dip:5-30m

2)St. Jacques

Hakkında: 5 metrede göl gibi oluşumdan başlayan dalış, akıntıya kendinizi bırakıp kaya oluşumları ve mercan duvarlarını izleyerek sona eriyor.

Dip:3-30m

3)The Cathedral

Hakkında: Mağara dalışıdır. Mauritius’un en ünlü dalış noktalarından biri olan bölge fotoğrafçılarında en gözde yerlerinden biridir.

Dip: 18-30m

4)Hoi Siong No 6

Hakkında: Hint okyanusunun 29 metre altında olan Hoi Siong 6 batığı yapay reefleriyle ünlüdür. Batık bir çok canlıya ev sahipliği yapmaktadır.

Dip: 15-35m

5)Stella Maru Wreck

Hakkında: The Stella Maru batığı 1987 yılında batmıştır. Ortalama derinliği 23 metredir.  Dip yapısı kumdur. Dalışın en inanılmaz yanı, teknenin üstüne geldiğinizde sanki deniz yatağının üstünde gibi hissetmeniz. Geminin derinlerine inerken kendinizi filmde gibi hissedeceksiniz. Gemi birçok deniz canlısına ev sahipliği yapmaktadır.

Dip: 15-35m

6)Whale Rock

Hakkında: Balina Kayası, orta ve deneyimli dalgıçlar için idealdir. Bu dalış alanı, 20m zonu içinde olağanüstü bir resif yaşamı çeşitliliği sunuyor.

Dip: 15-25m

MAURITIUS DALIŞ HARİTASI

 mauritius scuba diving map ile ilgili görsel sonucu

MAURITIUS GEZİLECEK YERLER

La Vallee Des Couleurs Nature Park(Renkler Vadisi): Mauritius’un yedi renkli toprakları 7500 metre karelik alanda yer alan jeolojik bir toprak oluşumu. Volkanik taşların farklı sıcaklık derecelerinde soğuması neticesinde yedi farklı renge bürünen topraklar göz alıcı bir manzaraya sahip.

 İlgili resim

Trau Aux Cerfs Yanardağı

 Trou Aux Cerfs Yanardağı ile ilgili görsel sonucu

Shiva Hint Tapınağı: Kültürlerin bütünleştiği hatta iç içe geçtiği Maritius’ta Hint tapınakları görsel şölen oluşturuyor.

Mangal Mahadev, Mauritius’taki Savanne semtinde bulunan krater gölü(Grand Bassin) girişinde ayakta duran Trishu (trident) ile ayakta duran Hindu tanrısı Şiva’nın(33m), Vadodara’daki Sursagar gölü, Hindistan’daki Gujarat’daki Shiva heykelinin bir kopyası ve Mauritius Adasında bulunan en uzun heykeldir.

shiva hint tapınağı mauritius ile ilgili görsel sonucu

Pırlanta Fabrikaları: Adada birçok Pırlanta fabrikası bulunmaktadır. Pırlantaların işlenişini izleyebilir, alışveriş yapabilirsiniz.

SUALTI ŞELALESİ

Mauritius Adası’nın güneybatı ucundaki, havadan bakıldığında sualtında bir şelale varmış gibi görünen büyüleyici doğal oluşum görenleri şaşkına çeviriyor.

Kum ve alüvyonların taşınması nedeniyle oluşan şelale ancak adaya yukarıdan bakıldığında gözüküyor.