Budapeşte

BUDAPEŞTE / MACARİSTAN 

Kaplıcalar, göller, Tuna Nehri, Dünya Mirası alanlar ve başkent Budapeşte…Coğrafik olarak küçük ama sahip olduğu kültürel, tarihi ve tabii değerler ile oldukça büyük bir ülkeyi ziyaret etmek, herkesin istekleri arasında bulunacaktır.

Tuna Nehri’nin her iki yakası üzerinde kurulu olan Budapeşte, Avrupa’nın en güzel başkentlerinden birini temsil eder. Tuna Nehri’nin ikiye böldüğü yerleşim alanlarının çeşitliliği, bulundurduğu tarihi eserler, Macaristan’daki kaplıca ve şifalı hamam kültürünün en fazla yaşandığı kentlerden biri olması, Budapeşte’yi önemli bir turizm noktası haline getirmiştir. Nehrin sol yakasını oluşturan Buda, suyla bütünleşen tepeler üzerine kurulmuştur.

 

 

MACARİSTAN NEREDEDİR ?

Macaristan Orta Avrupa’da yer almakta olan bir ülkedir. ülkenin batı bölümleri Avusturya ve Slovenya, kuzeyde Slovakya ve Ukrayna, doğuda Romanya ve güneyde Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ ile çevrilidir.

 

MACARİSTAN’IN BAŞKENTİ NERESİDİR ?

Başkent Budapeşte’dir.

 

MACARİSTAN’IN DİLİ NEDİR ?

Macarca resmi dil olarak kabul edilmektedir.

 

MACARİSTAN’DA DİN

Macaristan’da din, yüzyıllar boyunca Hristiyanlık hakimdi. 2011 yılı nüfus sayımına göre Macarların %38.9’u Katolik, %13.8’i Protestan (%11.6’sı Kalvinist, %2.2’si Lüteran), % 2’si diğer dinlerden, %16.7’si dindar olmayan ve % 1.5’i ateisttir.

MACARİSTAN PARA BİRİMİ

Avrupa Birliği ülkesi olduğundan dolayı Euro kullanılmaktadır.

 

MACARİSTAN NÜFUS NEDİR?

9,773 milyon nüfusa sahiptir.

MACARİSTAN SAAT FARKI NEDİR ?

Saat bize göre 1 saat geri ilerlemektedir.

MACARİSTAN VİZESİ

Schengen Vizesi geçerlidir.

 

MACARİSTAN VE İKLİM

Sıcaklık ocak ayında -1 ve 2 derece arasındadır. Yaz aylarında ise sıcaklık en fazla 29 derece’dir. Denize kıyısı olmadığı için ülkede karasal iklim hâkimdir.

MACARİSTAN’DA ULAŞIM

Macaristan oldukça gelişmiş bir karayolu, demiryolu, hava ve su taşıma sistemi vardır. Ülkenin başkenti Budapeşte, toplu taşıma ağında önemli bir düğüm olarak hizmet vermektedir.

 

BUDAPEŞTE’DE GEZİLECEK YERLER

Buda Kalesi (Budin Kalesi)

 

Alanı içerisinde 19. yüzyıldan kalma evlerin, kiliselerin ve kamu binalarının bulunduğu Budin Kalesi’nin bulunduğu tepeye füniküler aracılığıyla rahatlıkla çıkabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Parlamento Binası

 

Macaristan Ulusal Meclisi’nin oturumlarına ev sahipliği yapan görkemli yapı, din ve devlet işleri arasındaki dengeyi sembolize etmesi için Aziz Stefan Bazilikası ile aynı yükseklikte tasarlanmış.

Süslemelerinde 40 kilogram altının kullanıldığı Neo-Gotik binanın 18 bin metrekarelik alanının büyük kısmını kaplayan 691 odasını 233 heykel süslüyor.

 

 

 

 

Aziz Stefan Bazilikası

 

Parlamento Binası inşa edilinceye kadar 96 metre yüksekliğindeki kubbesi sayesinde kentin en yüksek binası olarak anılan Aziz Stefan Bazilikası, 1851 yılında inşa edilmeye başlanmış.

1868’de kubbesinde meydana gelen çöküntü yüzünden yapım süreci uzayan bazilika ancak 1906 yılında tamamlanabilmiş.

 

 

 

 

Zincir Köprüsü

Tasarımını İngiliz William Clark’ın, inşa sürecini ise İskoç Adam Clark’ın üstlendiği köprü, II. Dünya Savaşı’nda ağır hasar alınca 1949 yılına kadar süren yeniden yapım sürecine girmiş.

Mimari özellikleri bakımından Thames Nehri üzerindeki Marlow Köprüsü’ne benzeyen yapının her iki yakadaki girişlerini etkileyici aslan heykelleri süslüyor.

 

 

 

 

 

Balıkçı Kasabası

 

Budapeşte gezilecek yerler listesine alınmayı hak eden bir diğer tarihi yapıysa Kale Tepesi’nde yer alan Balıkçı Tabyası. Kentte Neo-Gotik mimariden izler taşıyan yapıların en güzellerinden sayılan tabya, 1899-1905 yılları arasında Mimar Frigyes Schulek gözetiminde inşa edilmiş.

 

 

 

 

 

Gellért Tepesi

 

Adını 1046 yılında Paganlar’a karşı mücadele ederken ölen ve kuzeydoğu yamacına defnedilen azizden alan Gellért Hill, konuklarına panoramik kent manzarasının yanı sıra tarihi öneme sahip mekânları ziyaret etme fırsatı sunuyor.

 

 

 

 

 

 

Kahramanlar Meydanı

 

Yerel dilde adı Hösök Tere olan Kahramanlar Meydanı, Macarlar’ın Avrupa’ya gelişinin 1000. yıl dönümü anısına 1895’te inşa edilmiş.

Şu anki adını ortasında bulunan Milenyum Anıtı’nın 1932 yılında tamamlanmasıyla alan meydan, açılışının yapıldığı 1896 yılından itibaren tüm resmi kutlamaların yapıldığı, kent yaşamı için önemli bir nokta haline gelmiş.

 

 

 

 

Andrássy út Caddesi

 

Şehir Parkı ile kent merkezi arasında ulaşıma kolaylık getirmesi için 1872-1885 yılları arasında inşa edilen Andrássy út Caddesi, geniş yapısı ve etrafını çevreleyen mağazalar,  yeşil alanlar nedeniyle Budapeşte’nin Şanzelize‘si olarak adlandırılıyor.

 

 

 

 

 

 

Büyük Market

 

İçerisinden eskiden bir kanal geçen pazar yeri, II. Dünya Savaşı zamanında epey zarar görmüş. Ancak 1990’lı yıllarda gerçekleştirilen onarım çalışmaları sonucunda tekrar kullanılabilecek duruma getirilmiş. Hatta bu çalışmalar sırasında metal işçiliği ile göz dolduran çatısına dokunulmamış.

 

 

 

 

 

New York Cafe

Adını aldığı ve günümüzde otel olarak kullanılan sarayın giriş katında yer alan New York Cafe, kentte yemek yiyebileceğiniz en lüks yerlerden bir tanesi.

Binası 1890-1894 yılları arasında New York Sigorta Şirketi adına inşa edilen mekânın tasarımını Alajos Hauszmann, Floris Korb ve Kalman Giergl’dan yardım alarak yapmış.

Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

 

Budapeşte Parlamento Binası’nın Tuna’ya bakan kısmında yer alan ve 60 çift demir ayakkabıdan oluşan eser, 1944-1945 yılları arasında Nazi askerleri tarafından öldürülen Budapeşteli Yahudiler’i sembolize ediyor.

 

 

 

 

 

 

Vajdahunyad Kalesi

 

Çeşitli mimari tarzların tasarımında başarıyla harmanlandığı kalenin içerisinde günümüzde Avrupa’nın en büyük tarım temalı müzesi faaliyet gösteriyor.

Ön tarafında deniz bisikleti kiralayarak gezebileceğiniz bir gölet bulunan ikonik yapı ayrıca her yıl Yaz Müzik Festivali’ne ve Noel Pazarı’na ev sahipliği yapıyor.

 

 

 

 

 

BUDAPEŞTE/MACAR MUTFAĞI

Lángos

Bir rivayete göre Macaristan’a Türkler tarafından getirilmiş olan ancak başka bir rivayete göre de antik Roma döneminden beri olduğu söylenen ekmek kızartması Lángos üzerinde farklı soslarla satılıyor. Ki bu soslar arasında sarımsaklı, domatesli, peynirli olanlar da mevcut. Lángos Papa’yı size şehirdeki en iyi Lángos’u yapan yer olarak önerebilirim. Adres: Andrássy út 38, 1061 Budapeşte.

Kürtőskalács

Türkçesi “baca keki” anlamına gelen Kürtőskalács Budapeşte’de bulabileceğiniz tatlı atıştırmalıklardan. Orijinali bir çubuğa takılmış hamurun kömür ateşinde pişirilmesi ve dışındaki şekerin önce karamelize olup sonra çıtır çıtır sertleşmesiyle elde ediliyor.

 

Gulyas (Goulash)

Biraz çorba kıvamındaki yemeğin bugün noodle içeren, domuz etli veya onlarca başka varyasyonu da mevcut. Ülkenin milli yemeği Gulyas’ı hemen her restoranda bulabilirsiniz ancak yediğinize pişman olmayacağınız bir lezzet için size önerim Budapest Bisztró.

Gyümölcsleves

“Soğuk meyve çorbası” da diyebileceğim Gyümölcsleves, adından tahmin yürütmek isterseniz, sanki yemekten sonra yenen bir tatlıymış gibi gelebilir size ancak bu Budapeşte’de daha çok yemeklerden önce iştah açıcı olarak tüketiliyor. Hatta soğuk servis edilmesinden dolayı hafif  bir yaz yemeği olarak da düşünebilirsiniz.