HALLSTATT/AVUSTURYA

HALLSTATT

“Huzur, Doğa, Mutluluk” Hallstatt’ı en güzel tanımlayan kelimeler!

MASALSI BİR YER…

hallstatt winter ile ilgili görsel sonucu

HALLSTATT NEREDEDİR?

Hallstatt, Avusturya’nın Yukarı Avusturya bölgesindeki Salzkammergut’da yer alan bir köy, Hallstätter Gölü kıyısında yer alıyor. Avusturya’nın 4. büyük şehri Salzburg veya başkent Viyana’dan gidilebilir.

HALLSTATT HAKKINDA

Masallardan fırlamış bir yer Hallstatt…

National geographic’in bir araştırmasına göre dünyada en çok fotoğrafı çekilen 5 yerden biriymiş!  Çinliler bu popüler kasabanın bir replikasını kendi topraklarına yaptırmış!

Hallstätter Gölü’nün güney batısında, Salzburg ve Graz şehirlerinin arasında bulunan Hallstatt 7000 senelik zengin bir geçmişe sahip. Manzarasının verdiği büyülü hissin yanı sıra bir diğer dikkat çekici yönü de Dünya’nın ilk tuz madenine ev sahipliği yapıyor olması. Yaklaşık 1000 kişilik bir nüfusa sahip olan ve Avusturya’nın en eski köyü olan Hallstatt, uzun zamandır keşfedilmeyi bekleyen ve özellikle son yıllarda değeri bilinen bir miras.

HALLSTATT ULAŞIM

SALZBURG’TAN HALLSTATT’A ULAŞIM

ARABA İLE ULAŞIM

1 Saat sürmektedir.

OTOBÜS+TREN İLE ULAŞIM

Salzburg merkezden 150 nolu otobüse binin, Bad Ischl durağında inip oradan tren ile Hallstatt’a gidin. Hallstatt tren istasyonundan merkeze son yolculuk ise feribot ile sağlanıyor (gidiş dönüş 4,40€)

1)Salzburg Hofwirt durağından otobüse(150 Numaralı) binin, Bad Ischl Bahnhof durağında inin.(1 saat 23 dakika) (gidiş-dönüş 20,80€)

2)Bad Ischl’den trene binin ve Hallstatt durağında inin. (27 dk)

3) Son durak Bad Ischle kasabasından Hallstatt Gosaumühle’e gitmek için 542/543 (4.60€) numaralı otobüse binin. Bunun için 20 dakika beklemeniz gerekebilir. Buradaki bilgiler dışında muhakkak insanlara ve otobüs şoförüne Hallstatt’a gitmek istediğinizi mutlaka sorun binmeden önce. Otobüsün sağında oturmaya çalışın. Bu rotayı tercih ettiğinizde feribotla Hallstatt’a girme şansınız yok.

3)Buradan feribot ile Hallstatt merkeze varabiliyorsunuz. (4.40€)

VİYANA’DAN HALLSTATT’A ULAŞIM

Viyana ve Salzburg trenle Hallstatt’a gitmek için en çok tercih edilen iki şehir. Gidiş-dönüş bileti 3 veya 4 hafta önce alındığı takdirde yaklaşık 35 euro. Ben 2 günlük Viyana gezimin ardından Cumartesi sabah 07.55 treni ile 1 aktarma yaparak Hallstatt’a gittim. 3 buçuk saatlik yolculuğumun en güzel kısmı ise doğanın gittikçe güzelleştiği ve Hallstatt’a yaklaştığımın hissini veren son 1 saatiydi. Herkes gibi sizin de istasyona varınca gölün karşısına geçmek için tek bir seçeneğiniz olacak; tek yön 2.5 euro vereceğiniz, toplamda 4 dakika süren ve trenlere göre saatleri düzenlenmiş minik bir tekne.

Dönüş için aklınızdan çıkmaması gereken en önemli şey; 18.54 hem Viyana hem de Salzburg için Hallstatt’dan kalkan son tren. Son sefer kimi zaman 2 aktarma, kimi zaman ise 3 aktarma oluyor. Eğer günübirlik gidiyorsanız bunu gözden kaçırmamanızı ve günün ilk saatlerindeki tren ile yolculuk yapıp gününüzü verimli geçirmenizi tavsiye ederim. (Tren saatlerini öğrenmek ve bilet almak için www.oebb.at/de sitesini ziyaret edebilirsiniz.)

HALLSTATT KONAKLAMA

Çok küçük olan Hallstatt bölgesinde konaklama için pek çok seçenek yok.

2019-2020 yılı için 1 gecelik oda fiyatları aşağıdaki gibi;

Seehotel Gruner Baum: 1600 TL

Hallstatt Hideaway: 2300 TL

Heritage Hotel Hallstatt

Lakeview Apartment(göl manzaralı daire): 1400 TL

Authentic Hallstatt Daire: 1600 TL

HALLSTATT GEZİLECEK YERLER

Hallstatt o kadar küçük ki şurayı da gezmeden döndüm diyemezsiniz. Aşağıda yapılacakları listeledim zamanınıza göre değerlendirin 🙂

— Marktplatz Meydanını gezin.

— Kuğular ile fotoğraf çektirin:)

— Tepede ki kilise ve bahçesi

— İnstagramlık klasik pozu çekmek için kalabalığı takip edin 🙂

— Salt Welten: Eskiden kalma tuz madeni. Teleferikle tepeye çıkıp nefes kesici manzarayı içinize çekip madene gidebiliyorsunuzz. Dünya’nın en eski Tuz Madenlerinin burada bulunuyor olması zaten bu turistik yeri oldukça çekici kılıyor. Tuz Madenleri’ne çıkmak için iki seçeneğiniz var; 1 saatlik bir yürüyüş parkuru veya 3 dakikalık bir füniküler macerası. Özellikle soğuk ve yağışlı havalarda füniküler en çok tercih edilen seçenek. Toplamda 30 euro vererek finikülerle gidip dönüyorsunuz ve Tuz madenlerini bir rehber eşliğinde geziyorsunuz.

Önemli bir not; Tuz Madenleri ve yukarı çıkan füniküler Aralık’tan Nisan’a kadar kapalı. 4 Mart’tan itibaren füniküler kullanabilirsiniz. 1 Nisan’dan itibaren ise Tuz Madenleri’ni ve Skywalk’u (Gözlem Noktası) gezebilirsiniz.

— Beinhaus’u (Kemik Evi) Görmek: Kemik ev köyün tepesinde görülen St Michael Kilisesi’nin girişinde bulunuyor. 1700’lü yıllarda zamanla mezarlıklar dolduğu için ölülerin kafataslarını ve kemiklerini çıkarıp kurutmuşlar, temizlemişler ve kafataslarını motiflerle boyamışlar. Bu kafataslarının çoğu 18nci yüzyılın sonlarına doğru boyanmış, bazısı ise 20’nci yüzyılda hala boyanmaya devam edip sergilenmiş. Buradaki en son konulan kafatası ise 1983 yılında ölen bir kadına ait. Kendisi ölmeden önce kemiklerinin ve kafatasının oraya konulmasını istemiş. Kafataslarını ve kemikleri görmek istiyorsanız buraya giriş ücreti yalnızca 1.5 euro.

HALLSTATT YEME-İÇME

** Cafe Derbl Konditorei Restoran‘da süt danasından yapılan Schnitzel

** Schnaps bar: Bir çeşit meyve ve bitki likörü olan Schnapps, aslen Almanların yaptığı ama çevre Avrupa ülkelerinde de ünlü, kışın kar altında ısınmak için içilecek en güzel distile dijestiflerden. Birçok meyvenin ve bitkinin özü aromalı versiyonları var.

** Bräugasthof Konuk evi‘nde Ördek Ya Da Şnitzel Yiyin.

HALLSTATT HARİTASI

HALLSTATT MAP ile ilgili görsel sonucu