FİLİPİNLER DALIŞ

FİLİPİNLER

Filipinler dalış için yaratılmış bir ülke adeta…

Filipin Adaları, plajları, sualtı oldukça renkli ve çok çeşitli canlılara ev sahipliği etmekte. Egzotik balıklar ve mercanlar sualtını adeta bir canlı tabloya dönüştürmüş. Huzur bulacağınız ‘İyi ki burada dalma şansını yakaladım’ diyeceğiniz inanılmaz berraklıkta bir dalış deneyimi olacak sizler için. Burada dalmanın keyfini şimdiden çıkarmak isterseniz eğer görsellerine bakmanız bile yetecektir.

FİLİPİNLER DALIŞ HARİTASI

Oldukça büyük canlıların ekosistemi olan Filipinler, köpekbalığı dalışı, büyük vatos dalışları, yunus dalışları gibi adrenalin tutkunu dalgıçların favorisi.

Eee.. Peki ya minik canlı çeşitliliğine ne demeli? Mikro deniz canlılarının çeşitliliği de fotoğrafçılar için muhteşem…

.

 

Filipinler’de ki En İyi Dalış Noktaları

*Siete Pecados

Siete Pecados resifi Coron Adası yakınlarında bulunmaktadır. Bu dalış bölgesi yumuşak mercanlar ve nudibranches ile çevrilidir. Buradaki  tropikal deniz yaşamında yarasa balığı, barracuda ve kaplumbağaları da içerir. Derinlik 4-20 metre arasında değişmektedir.Görüş mesafesi mükemmeldir.

 

*Lusong Resifi

Sangat’tan çok uzakta olmayan Lusong resifi, Lusong savaş gemisi enkazının hemen yanındadır. Yaklaşık 25 metreye kadar inen bir derinliği bulunmaktadır. Devasa deniz hayvanları buradaki en önemli canlılardan biridir. Bu dalışta ayrıca nudibranches ve diğer çeşitli deniz faunalarını görebilirsiniz. Derinlik yaklaşık 4-20 metredir.

 

*CYC

CYC, favori dalış noktasıdır.Dalışa yeni başlayanlar için mükemmel bir dalış alanıdır. Dalış halatlarını öğrenebileceğiniz ve kademeli olarak 20 metreye kadar inen güzel resife inebileceğiniz muhteşem bir kumlu alandır. Adanın diğer tarafında da sertifikalı dalgıçların harika zaman geçirmeleri için bir alan var.

 

*Okikawa Maru Batığı

 

Okikawa Maru, yaklaşık 170 metre uzunluğunda bir Japon petrol tankeri. Tüm Coron enkazları arasında uzunluk, genişlik ve hacim açısından en büyüğüdür. Güzel mercan resifleri ile kaplıdır. Çevresinde bir dizi deniz türü görülebilir. Dalgıçlar Coron yakınındaki deniz yatağında yatan en güzel gemi Okikawa Maru olduğunu iddia ediyorlar. Okikawa Maru enkazlarında ve çevresinde renkli balıkların sürüleriyle zaman geçireceğiniz bir nokta. Birçok tür arasında en çok yarasa balığı görebilirsiniz.

 

 *Akitsushima Batığı

Akitshushima, Coron Körfezi’nde su altında kalan tek deniz uçağı bakım gemisi. 118 metre uzunluğunda ve 15.7 metre genişliğindeki dev gemiyi makine dairesinden ikiye bölünmüş.

 

Güçlü Japon savaş gemisi olan Akitsushima, on adet 25 mm uçaksavar topu ile silahlandırılmış dört adet 5 inç (50 cal) top ve bir adet büyük Kanwanishi uçak botu. Vurulduktan sonra uçak teknesi kaybolmuş ve bir daha görülmemiş.

 

*Pescador Adası

Deniz sığınağı olan Pescador Adası, Cebu’nun batı sahilinin hemen dışında yer almaktadır. Ana cazibe alanı, eğlence dalgıçlarının kendilerini merkeze yerleştirebilecekleri alandan geçen büyük balık okullarıdır. Pescador Adası, dünyanın en iyi 50 dalış bölgesinden biri olarak gösteriliyor. Bu Filipinler dalış noktasında dikkat çeken bir diğer nokta ise açık bir sualtı mağarası olan Katedral. Dalışınıza adanın güney ucunda, kumlu bir yamaçtan başlayıp 10 metreye kadar ineceksiniz.

 

*Monad Shoal

 

Filipinler’in en iyi köpekbalığı dalışıyla ilgileniyorsanız, daha fazla kendinizi yormayın. Monad Shoal, daha fazla köpekbalığı bolluğuna sahip bir sualtı adasıdır ve (ancak biraz sabır gerekebilir). Malapascua’daki en popüler dalış noktası, turistler tarafından yoğun bir günse hiç şaşırmayın. Tüm yıl boyunca burada dalış yapabilirsiniz, ancak köpekbalıklarını görmek için en iyi zaman Mart ve Mayıs ayları arasındadır.

Öğleden sonra şeytan ışınlarını ve dev manta ışınlarını görme şansınız daha yüksektir. Şanslıysanız ahtapotları da bulabilirsiniz.

 

*Kanyon

 

Puerto Galera, hem dalgıçlar hem de turistler için Dünya’daki bir cennettir. Zengin, berrak suları karşı konulamaz ve bu alan dalgaların üstünde ve altında gözler için bir şölen. Kanyonlar, çok çeşitli deniz yaşamı ve dalış ortamları seçimi sayesinde ana cazibe merkezidir. 40 metrelik hızlı bir inişe sahip olduğu için adrenalin bağımlıları için birtane. Nitrox Kanyonlar için şiddetle tavsiye edilir ve sadece tecrübeli dalgıçlar zorlu koşullar nedeniyle onu keşfetmeye çalışmalıdır.

Burada görebileceğiniz tüm canlıları listelemek imkansız. Kaplumbağalar, harman köpekbalıkları, barracuda, ahtapotlar ve ton balığı,büyük resif balıkları . Namlu süngerleri, gorgon hayranları, yumuşak pembe mercanlar ve kırbaç mercanları bu sitede görülebilir.

 

*Manta Kasesi

 

Şekli ve manta ışınlarının bolluğu ile adlandırılan Manta Bowl, yedi hektarlık bir sualtı sürüsüdür. Her yönden hissedilen güçlü akımları manta ışınlarını çeker ve alan hem besleme hem de temizlik istasyonu olarak hizmet eder. Manta ışınlarının tüm yıl boyunca belirgin olmasına rağmen, Aralık ve Mayıs ayları arasındadır. Kıştan kaçmayı veya Noel tatilinizden en iyi şekilde yararlanmayı umuyorsanız, bu nokta harika bir kaçamak .

Manta Bowl’un kumlu bir tabanı vardır, bu nedenle diğer dalış bölgelerinde olduğu gibi çok çeşitli yaşamlar görmezsiniz. Bununla birlikte, manta ışınları tek özellik değildir. Barracuda, harman köpekbalıkları, çekiç kafalı köpekbalıklarını görebilirsiniz. Balinaları beslemek için de gözlerinizi açık tutun.

 

*Manit Muck

 

Secret Bay olarak da bilinen Manit Muck, gece dalışı için harika bir yerdir ve tüm beceri seviyelerinin dalgıçları için uygundur. Eşsiz bir deneyimi garanti eden bu noktada çok çeşitli deniz yaşamı bulacaksınız. Gördüğünüz şey dalış yaptığınız günün saatine bağlıdır. Manit Muck, dünyanın en iyi makro fotoğrafçılık sitelerinden biri olarak kabul edilir ve aynı zamanda karasu dalışları için gerçek bir mücevherdir. Manila’dan iki saat uzaklıkta.

Manit Muck, güzel mercan resiflerine ve çeşitli deniz yaşamına ev sahipliği yapar. Denizatı, kurbağa balığı, denizanası, kaplumbağalar, resif köpekbalıkları ve büyük resif balıklarını görebilirsiniz.

*Dalgıç Cenneti

 

Balicasag çevresindeki dalgıçlar için favori bir yerdir. Dalış’ın Cenneti, 40 metre derinliğe ulaşan bir duvar dalışıdır. Acemi dalgıçlar için mükemmel bir yer çünkü akımlar hafif ve hangi derinlikleri ziyaret etmek istediğinizi kontrol edebilirsiniz. Çeşitli deniz yaşamına ev sahipliği yapar.Balicasag’ın, su altında olmadığınız zamanlarda ziyaret etmek için lüks beyaz plajlara ve tatil yerlerine yakın olduğunu belirtmek gerekir. Diver’in Cenneti diğer üç dalış noktasıyla komşudur: Kara Orman, Balicasag Tapınağı ve Kraliyet Bahçesi.

Varlığınızı hiç önemsemeyen büyük denizanası ve resif balıklarını göreceksiniz. Barracuda, Diver’in Cenneti’nde ön plana çıkarken, kaplumbağalar, köpekbalıkları, yılanbalığı ve diğer canlılar sizleri bekliyor.

 

*Hindistan Cevizi Noktası

Coconut Point, Apo Adası’nın güneyinde yer alan muhteşem bir mercan resifidir (Apo Resifi ile karıştırılmamalıdır). Bu duvar 150 metre (492 feet) genişliğindedir ve çeşitli mercanlara sahiptir. Bu sitenin zorlu koşullar için bir üne sahip olduğunu unutmayın, bu nedenle buna göre planladığınızdan emin olun. Ziyaret etmek için en uygun zaman Apo Adası’nın kurak mevsiminde Aralık ve Mayıs aylarıdır. Güçlü, öngörülemeyen akımlar nedeniyle ‘Çamaşır Makinesi’ takma ismine sahiptir.

 

*Apo 29

Apo Resif Tabiat Parkı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır ve dünyanın en büyük ikinci mercan kayalığıdır. Ziyaret için en uygun zaman Kasım ve Mayıs ayları arasındadır, ancak bölgeye erişmek için en az 100 dalış yapmanız gerekir. Adalara oldukça uzak olduğu için bu yere liveaboard ile ulaşmanız gerekecek. Deniz seviyesinden 25 metreye (82 feet) yükselen bir dikliğe sahiptir.

Hem makro yaşam hem de pelajik deniz yaşamı burada görülebilir. Resif, sünger, tunik, nudibranch ve deniz salyangozlarını bolca içerir. Çekiç başları, balina köpekbalıkları, gri resifler ve beyaz uçlar dahil olmak üzere çeşitli köpekbalıkları bulunur. Vatozları, ton balığı, keskin nişancıları ve denizanalarını da sıklıkla görebilirsiniz.