Karadeniz(Çamlıhemşin-Pokut-Rize)

Sen Anlat Karadeniz🌿🌿🌿

✈ Trabzon havalimanı’na uçup, havalimanının içinden araba kiralıyoruz ve macera başlıyor:)

🚘 Trabzon havalimanı’nın içinde 25’e yakın araç kiralama acentası var. Benden tavsiye internetten bakıp uçağa binmeden önce aracınızı ayırtmanız. 4×4 jeep haricinde bir araba kiralamayın. Bu araçların günlüğü yaklaşık 125-160 TL.

Gelelim Gezilecek yerlere

Benim görmek istediğim yerler

1)Çamlıhemşin ve yaylaları

2)Rize çay tarlalarıydı.

Trabzon havalimanı—>Çamlıhemşin arası 170 km, yol çok güzel olduğu için 1.5 saatte vardık.

Çamlıhemşin şehir merkezini büyük ihtimalle anlamayacaksınız. Çünkü sadece 10 dükkandan oluşuyor ve hepside yol üzeri. 3. Geçişimizde sorunca farkettik😄

Çamlıhemşin’e çıkarken yol üzerinde rafting, zipline gibi çeşitli aktiviteler var. Sonraya bırakmayın direk değerlendirin.
Rafting kişi başı 20 TL, size özel olsun istiyorsanız 70TL

Zipline: 20 TL

Çamlıhemşin uğrayabileceğiniz yerler

🔖Moyy atölye(Sabun, doğal bakım ürünleri, bebek eşyaları, hasır çantalar vb hediyelikler)

🔖Zua Coffee

🔖Çinçiva kafe

Çamlıhemşin’de konaklama olarak tüm halk ve önceden gelenler 2 yer önerdi.

1)Moyy mini otel

2)Kotit Ayder(Çamlıhemşin ile Ayder yaylası arasında kalıyor. Bungalov evlerden oluşuyor.)

Veee gelelim POKUT’a! Bence karadeniz tatilimin en en en güzel yeriydi.
🚘Çamlıhemşin-Pokut arası 20 km ancak yolu öyle zor bir parkur ki en iyi ihtimalle 1 saat sürüyor. Değer mi fazlasıyla! 4×4 araç kiraladığınıza en çok burada mutlu olacaksınız.
Yol çok virajlı olmasına rağmen, doğaya hayran oluyorsunuz. Bu kadar ağaç çeşidi, yeşilin her tonu, yaprakların kırmızıya dönüşü müthişti. Artık Pokut’a varmaya yakınız ve bulutlar altımızda kaldı. Bazı yerlerde bulutların içinden geçiyor gibi yol aldık. Pokut’a vardığınızda otelinize göre yol 3 e ayrılıyor. Tabeladan bakmayı unutmayın. Biz Doğa Konukevi’ni seçtik. Manzara ve hizmet olarak en iyisi diye araştırmıştım, gerçekten de çok güzeldi. Tepede aracı bırakıyorsunuz ve dağlarda elinizde valiz otele doğru çamurlu çamurlu yürüyorsunuz. Otel konusunda beklentiniz sıfıra yakın olsun. Bildiğiniz köy evlerini konaklama tesisine çevirmişler. İçeri girdiğimizde bize banyo terliği uzatıp, ayakkabılarımızı çıkarmamızı istediler. Soba yanıyordu. Üzerinde mis gibi çay ve yanında sedir oturmalıklar. Odalarda ısıtıcıları olmadığı için sobanın üstündeki odada yatın yoksa donarsınız dediler. Her yatak için elektrikli battaniye verdiler. Odamıza yerleştikten sonra sobaya patates atıp kumpir yaptık. Yanınada çay. Zaten havasından mıdır bilinmez 10 dakikada şivemde kültürümde karadenizdi be uşağuum😄😄 Bu arada geldiğimizde bulutlar artık tüm Pokut’u kaplamıştı. Otel hariç hiçbir yeri göremedik. Günlerce bulutların kalkmadığı olurmuş, Şansınıza dediler. O akşam bulutlar kalkmadı. Yapacak birşeyde yoktu, ama internet vardı🎉 Oturup buz devri izledik 🙂

Ertesi sabah 07.00’da bulutlar gitmiş, güneş açmış ve müthiş Pokut manzarası bizi bekliyordu. Şanslıydık☘

 

Bu müthiş kahvaltımızdan sonra sıra başka yaylaları keşfetmekteydi… Ve sırada Ayder yaylası.

🚘Pokut—> Ayder Yaylası arası 1.5 saat sürüyor.

Ayder Yaylası

Ayder yaylası Pokut’tan sonra size daha şehirleşmiş gelecek. Araç Giriş ücreti:20TL ödüyorsunuz. Her yer turistler için organize edilmiş. Tabelalarda Türkçe ve arapça yazılar var. Yayla hayatına göre çok pahallı.
Burada ki otelimiz🏠: Villa de Pelit. Şömineli ve jakuzili odalarıyla yayla hayatından çok uzaktı. Birgece önceki köy hayatı yettiği için bu oteli tercih ettik 🙂 Yemek olarakta en iyidir dedikleri Zümrüt restaurant’a gittik ancak fazlasıyla hayal kırıklığıydı. Ertesi gün dönüş yolumuzda rotayı Rize’nin çay tarlalarına çevirdik.

Doğa bizi şaşırtmaya devam ediyordu. Bu nasıllll bir güzellik😍