RAJA AMPAT DALIŞ

Endonezya’nın Dalış Cenneti

 — Raja Ampat —

 

 

RAJA AMPAT HAKKINDA

Sualtı meraklıları için Raja Ampat kesinlikle dünyanın en iyi deneyimlerini sunar. Dört Kral adalarındaki bölge çok büyüktür, 9.8 milyon dönümlük alan sadece kara ve denizden oluşur.

⭐ 540 tür mercan, 1000’den fazla mercan balığı, 700 yumuşakça türü barındırmaktadır.

⭐ Mercan ve sualtı ekosisteminde ki çeşitliliğiyle Raja Ampat tam da bir ‘Sualtı Kütüphanesi’.

⭐ The Nature Conservancy and Conservation International tarafından geliştirilen bir rapora göre, dünya türlerinin yaklaşık % 75’i burada yaşıyor!

⭐ Raja Ampat’ın çok sayıdaki deniz yaşamı çeşitliliği ve devasa bozulmamış mercan kayalığı sistemleri dalıcılar için adeta rüya niteliğinde.

⭐ Bu geniş sularda seçim yapabileceğiniz çok sayıda dalış ve şnorkel noktası var. Bunların arasında Kabui Pasajı (Waigeo ve Gam Adası arasında ünlü İngiliz kaşif, 1860 yılında Alfred Russell Wallace’ın geçtiği çok dar geçit), Arborek Adası İskelesi, Sawandarek, Yenbuba, Friwen Duvarı ve daha pek çok yer var.

 

RAJA AMPAT DALIŞ HARİTASI

 

RAJA AMPAT DALIŞ NOKTALARI

Raja Ampat’taki en iyi dalış alanlarının çoğu Dampier Boğazı’nda bulunmaktadır. Bot ile dalış noktaları 10-30 dakika mesafe uzaklıktadır. Mercan Üçgeni’nin tam ortasında yer alması dünyaca ünlü olmasının baş sebebidir.

MAVİ BÜYÜ

Bu eşsiz resif, büyük mercan çeşitliliğinin ve Raja Ampat’ta bulabileceğiniz tüm farklı deniz yaşamının mükemmel bir kombinasyonunu sunar. Bir sebepten dolayı buraya “Mavi Büyü” deniyor. Mavi denizin ortasında bulunan bu küçük resif, sürekli büyülü bir canlılık gösteriyor.

Barracuda, Jacks ve Tunaslar baktığınız her yerde. Wobbegong köpekbalıkları, mercan çıkıntılarının yanı sıra siyah uçlu köpekbalıkları, beyaz uçlu köpekbalıkları ve gri köpekbalıklarının altında bulunur.

Dev okyanus mantasları bu resifin etrafında gösteriş yapmayı ve dalgıçları heybetleriyle şaşırtmayı seviyorlar.

 

SARDINES REEF

Oval şekilli bir sualtı tepesine benzeyen bu küçük resif, Kri’nin doğu tarafında yer almaktadır. Yumuşak mercan, gorgonia fanları, siyah mercan çalıları ve mercan kafalarının eğimleri tüm alanı doldurur. Tabii ki, sardalye bulabilirsiniz, aynı zamanda damsels, fusiliers, afiş balığı, piramit kelebek balığı, tatlı ve snappers  da bulabilirsiniz. Okyanus tetiği ve barracuda, İspanyol Uskumru, Krikolar ve dev trevallies gibi yırtıcı hayvanlar da görülebilirsiniz. Besin zincirinin üstünde, siyah uçlu köpekbalıkları, beyaz uçlu köpekbalıkları ve hatta gri resif köpekbalıkları genellikle çevreyi gezer. Napolyonlar, bumphead papağanları ve malabar orfozlar gibi diğer büyük balıklar da yakındadır.

 

MANTA SANDY

Mantaları görmeye hazır mısınız? Nazik devler Mansuar ve Gam arasındaki sığ resiflerde bulunabilir. Genellikle Mantalar, su bulanık olduğunda ve beslenmek için  plankton olduğunda gelirler. Resifi sadece beslenmek için değil,aynı zamanda temizlenmek için kullanırlar.

Kelebek mercanları ,mantaların derisinde ki ve ağızlarının içindeki parazitleri çıkarır.

 

CAPE KRI

Kri Burnu, stratejik olarak Pasifik Okyanusu’nun akışına bakacak şekilde konumlandırılmış Kri’nin doğu noktasından uzanır. Dünyaca bilinen bir noktadır. Nasıl oluyor da bu kadar ünlü oluyor? Diyorsanız tek bir dalışa kayıtlı 284 türün rekoru kırılmış.

Barracudalar, Trevallies, Fusiliers, Dogtooth Tunas, Bumphead Papağan Balıkları, büyük orfozlar ve napolyonlar, Siyah uçlu köpekbalığı, Beyaz uçlu köpekbalığı ve Gri köpekbalıkları, Cape Kri’de bulabileceğiniz humongo faunanın sadece küçük bir kısmıdır. Renkli yumuşak ve sert mercan manzarası, Dalgıçlarımızın geri dönmek istediği dalış yerlerinden biridir. Cape Kri’de her gün inanılmaz sürprizlerle dolu tamamen farklı bir hikaye var. Fotoğraf makinenizi hazırlayın!

 

MIKE’S POINT

Bu küçük adanın asıl adı Kerupiar’dır. Bu resifin sığ kısmı, muhteşem bir mercan bahçesiyle şaşıracağınız olağanüstü güzellikte bir mercan bahçesi,kaplumbağaları ve deniz yılanlarını da görülebilirsiniz.

 

MIOSKUN

Resif Mioskon Adası’ndan sadece 10 dakika uzaklıkta. Kolay dalış koşulları nedeniyle dalış için mükemmel bir yerdir. Sarı balıklar, napolyonlar, büyük orfozlar ve birçok Wobbegong köpekbalığı Mioskun’da bulunabilir. Pigmy denizatı, farklı nudibranch türleri de görülebilir.Sünger yengeçleri, yürüyen köpekbalıkları, palyaço karidesleri ve diğer birçok garip ve şaşırtıcı yaratıkları bulabileceğiniz bu resifte gece dalışları özeldir. Sadece dalış için değil, şnorkel için de iyi bir noktadır.