KÜBA

Küba’da Gezilecek Yerler

1)HAVANA
Rengarenk evler, dans eden sıcak kanlı mutlu insanlar…
Deniz, güneş, kumsallar…
Rumba, Mambo, Çaça, salsa…
Klasik arabalar, rom ve puro…
Kristof Kolomb “insan gözünün görebileceği en güzel yer” diye boşuna yazmamış günlüğüne Havana hakkında.

Havana, Küba'nın başkentidir. 2.2 milyon nüfusuyla hem Küba'nın hem de Karayipler'in en büyük şehridir. Geçim kaynakları başta puro, şeker kamışı ve mısırdır. Havana ayrıca bir turizm kentidir. Kentte ilkbahar aylarında hızı 200 km hıza ulaşan kasırgalar görülür.
Havana’nın görülmesi gereken yerleri;
• Morro Kalesi
Morro Kalesi 16'ncı yüzyılda inşa edilmiştir. Okyanusun kıyısında yer alan bu kale, bir zamanlar hapishane olarak kullanılmış.
Kolonyal dönemde bölgeye yapılan korsan saldırılarından korunmak için inşa edilen El Morro Kalesi'nde, halen eski bir gelenek devam ettiriliyor. İnşa edildiği dönemde halkı kalenin içerisine çağırmak için her akşam saat dokuzda top atışı yapılıyormuş. Günümüzde ise bu top atışları, temsili bir seramoni ile devam ettiriliyor. Hava karardıktan sonra yapılan top atışları sırasında, Küba askerleri de kalede hazır bulunuyor ve geçiş yapıyor. Top atışları yapıldıktan sonra ise kalenin içinde ufak bir karnaval düzenleniyor ve özel kostümle dansçılar, ziyaretçilerle birlikte eğleniyorlar.
• El Capitolio
‘El Capitolio’ 1929’da neo-klasik mimariye uygun olarak yapılmış. ABD Kongre Binası ‘The Capitol’ den esinlenerek yapılan ‘El Capitolio’ Küba Devrimi’ne kadar hükümet binası olarak kullanılıyormuş. Şimdilerde yeniden meclis binası olarak kullanılabilmesi için restorasyonda olan binanın içini gezmek mümkün değil. 92 metrelik kubbesiyle tamamlandığında Küba’nın en yüksek binası olacak.

• Habana Vieja (Eski Havana)
Eski Havana, Küba'nın ilk görülmesi gereken yeridir. Havana şehrini oluşturan 15 belediyeden biri ve şehir merkezidir. Şehrin ikinci en yüksek nüfus yoğunluğuna sahiptir ve orijinal Havana kentinin çekirdeğini içermektedir. Havana surları Eski Havana'nın modern sınırlarıdır. 1982 yılında Unesco tarafından dünya mirası olarak ilan edilmiştir. Puro ve şeker fabrikaları ile ünlüdür.

• Castillo de La Red Fuerza
Yıldız şeklinde planlanan tarihi bina, Havana’nın liman bölgesini korumak amacıyla inşa edilmiştir. Amerika kıtasındaki en eski taş yapı olarak biliniyor. Şimdilerde müze olarak kullanılan “Castillo de La Red Fuerza”, içerisinde tarihi İspanyol topları ve birçok askeri eser barındırmaktadır.
Dört noktadan oluşan bir tasarıma sahip olan kalede İspanyol Rönesans tasarımı hakimdir. Bir hendek ve 10 metre yüksekliğinde kalın kireçtaşı duvarlarını kapsayan bir asma köprüsü vardır.

• El Templete: Havana’nın en ünlü binalarından biridir.

• Paseo del Prado: Havana’nın yeşillikler içinde ki en ünlü caddesi. Dört bölümden oluşuyor; Paseo bölümü, Parque merkez bölümü, Capitolio’nun önündeki bölüm ve Parque de la Fraternidad bölümü.

• Che’nin Evi
”Che” Arjantin dilinde halk arasında “dostum” demek!
Kimdir bu meşhur Che?
Ernesto Guevara, İspanyol ve İrlanda asıllı bir ailenin beş çocuğunun en büyüğü olarak Arjantin’in Rosario şehrinde dünyaya gelmiştir. Annesinin ve babasının soyu Basklara dayanır. Bask Doğum belgesinde doğum tarihi olarak 14 Haziran 1928 görünmesine karşılık bazı kaynaklarda aynı yılın 14 Mayıs günü doğduğu belirtilmektedir.

Guevara Lynch 1927’de Celia de la Serna y Llosa ile evlenmiş ve üç erkek, iki kız çocukları olmuştur. Tıp eğitimi alırken Latin Amerika’yı baştan aşağı dolaşıp ve bu sayede birçok insanın karşı karşıya kaldığı yoksulluğu doğrudan gözlemleyebilmiştir. Bu deneyimler sonucunda bölgedeki ekonomik eşitsizliği ortadan kaldırmanın tek yolunun devrim olduğuna inanarak Marksizm'i incelemeye başlamış ve Başkan Jacobo Arbenz Guzmán’ın önderliğinde Guatemala'nın sosyal devrimine katılmıştır.

Bir süre sonra 1959 yılında Küba’da yönetimi ele geçiren Fidel Castro’nun askeri nitelikli 26 Temmuz Hareketi’nin bir üyesi olmuştur. Yeni hükümette çeşitli önemli görevlerde bulunduktan, gerilla savaşı teorisi ve uygulamaları üzerine makaleler ve kitaplar yazdıktan sonra diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmak üzere 1965 yılında Küba’dan ayrılmıştır. İlk olarak Kongo-Kinşasa’ya (sonraları Kongo Demokratik Cumhuriyeti) daha sonra da CIA ve Amerikan Ordusu Özel Harekât Birlikleri’nin ortak operasyonu sonrası yakalanacağı Bolivya’ya gitmiştir. Guevara 9 Ekim 1967’de Vallegrande yakınlarındaki La Higuera’da Bolivya Ordusu’nun elindeyken öldürülmüştür. Son saatlerinde yanında bulunanlar ve onu öldürenler, yargısız infaz edildiğine tanık olmuşlardır.

Ölümünden sonra Guevara dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketlerin sembolü haline gelmiştir. Guevara’nın Alberto Korda tarafından çekilen fotoğrafı “dünya üzerindeki en ünlü fotoğraf ve 20. yüzyılın sembolü” olarak nitelenmiştir. Che’nin en çok bilinen sözleri;
“Belki hiçbir şey yolunda gitmedi ama hiçbir şey de beni yolumdan etmedi.”
“Gerçekçi ol, imkansızı iste!”
“Yağmur komünisttir eşit yağar herkesin üzerine. Rüzgar ise emperyalisttir, zayıf olanı devirir.”

• Malecon Bulvarı
Havana Vieja (Eski Havana) dan başlayıp Vedado semtinden Miramar’a kadar kilometrelerce devam eden Malecon Bulvarı Havanalıların akşamları buluşma noktası konumunda. Malecon üzerinde Amerikan konsolosluğu, Hotel Nacional de Cuba, Parque Jose Marti gibi pek çok görülecek yer var. Akşamüstü günbatımını izlemek çok keyifli.
• Museo de La Revolucion (Devrim Müzesi)
Bugün ‘Devrim Müzesi’ olarak ziyaret edilen bina, 1920’de yapılmış ve yıllarca başkanlık sarayı olarak kullanılmış. Neo-klasik mimariye sahip binanın iç dekorasyonunu Amerikan Tiffany&CO yapmış. 1959’daki devrimden müzeye çevrilen binaya giriş ücreti 9 CUC. En üst kattaki odalardan başlayarak gezilen Devrim Müzesi’nde Küba Devrim’ni kronolojik olarak anlatan fotoğraflar ve o dönemde kullanılan eşyalar var. Che Guevera ve Fidel Castro’nun eşyalarının da bulunduğu
müzenin arkasındaki açık alan ise onları Meksika’dan Küba’ya getiren ünlü gemi ‘Grandma’ ile birlikte yine o dönemde kulanılmış olan uçak ve askeri araçlar sergileniyor.

2)VINALES
Unesco kültür mirasındaki Vinales Vadisi yemyeşil bitki örtüsü, birbirinden güzel mis kokulu çiçekleri, ağaçları, kayalıkları ile görülmeye değer. Dünyanın en büyük resimlerinden biri olduğu söylenen Mural de la Prehistoria adlı dev kaya resmi de buranın en ilgi çekici özelliklerinden…
Verilen bilgilere göre, 1959 yılında Dr. Antonio Nunez Jimenez, Fidel Castro ile görüşmesinde bu kayalıklarda yaptığı arkeolojik çalışmalarda buranın geçmişte yerleşim yeri olduğuna dair çeşitli bulgular elde ettiğinden bahsetmiş. Bu görüşme sırasında tarihi bulgulara gönderme yapan bir duvar resminin yapılması fikri doğmuş.
3)TRINIDAD

Trinidad ve Tobago, Karayipler'de yer alan, Trinidad ve Tobago adlı iki farklı adadan oluşan bir ülkedir. Ülkenin para birimi Trinidad ve Tobago dolarıdır. Karayipler, Karayip Denizi ve Kuzey Atlas Okyanusu arasında adalar, Venezuela'nın kuzeydoğusunda yer alır.
--Ülkenin her iki adasının toplam yüzölçümü 5.128 kilometrekaredir.
--Başlıca kaynakları petrol, doğalgaz ve asfalttır.
--6 havalimanı vardır.
--AIDS hastası yaklaşık 7800 kişi bulunmaktadır.
--Ülkedeki din değişkendir. Nüfusun %9.4’ü roma katoliği, %23.8’i Hindu, %10.9’u Anglikan, %5.8’i Müslüman, %3.4’ü Presbiteryen geri kalanı diğer dinlere mensuptur.
--Okuryazar oranı %97.9’dur.

4) SANTA CLARA

Santa Clara, Küba devrimi ve dolayısıyla Kübalılar için çok önemli bir şehir… Çünkü Küba Devrimi’nin son zaferi burada kazanılmış. Tren Blindado müzesi, Che müzesi ve anıt mezarı, Santa Clara katedrali, Museo de artes decorativas görülecek yerler arasında…

5)CIENFUEGOS
Cienfuegos, Küba'da yer alan aynı zamanda da Cienfuegos ili'nin başkenti olan şehirdir. Şehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihinde toplam nüfusu 164,924'tür. “Güneyin incisi” takma adına sahiptir. Cien:yüz, Fuegos:yangın anlamına gelmektedir. 2005’te Unesco dünya mirası listesine girmiştir. 19. Yüzyıl başlarındaki İspanyol aydınlanmasının önemli bir kentsel yansıması niteliğini taşıyan şehir, Karayipler’deki Neoklasik tarz mimarisinin kıymetli örneklerini içermektedir.
Şehre ilk yerleşen Taino yerlileridir. İspanyolların ardından şehre gelen Fransız göçmenler, bölgeye İspanya’nın kralı VII. Ferdinand ve Şef Jagua şerefine Fernandina de Jagua adını vermişlerdir. 1829’da kasaba olan bölgenin adı Jose Cienfuegos için değiştirilmiş;1880 yılında is bir şehir haline gelmiştir.

Küba’da yeme-içme
 O’reilley 304: En iyi öğle yemeği
 Hotel Manzara Kempinsky: En iyi rooftop
 La Guarida: Yemekleri ve ambiyansı çok güzel.
 El Chanchullero: öğle akşam yemeği için güzel.
 El Floridita: canlı müzik
 La Bodeguita: mojitocu. Canlı müzik var.
 Il Rustico: en iyi pizzacı

Küba Dalış

Karayiplerin en iyi dalış bölgesi Küba’dır. Canlı çeşitliliği ve her zaman sıcak olması sebebi ile birçok deniz canlısına ev sahipliği yapmaktadır.

En iyi dalış noktaları;

*Bay of Pigs

*Coral Beach

*Bacunayagua Reef

KÜBAYA GİTMEDEN ÖNCE GENEL BİLGİLER

*Bavulunuza bol bol tükenmez kalem, küçük sabun, diş macunu, şampuan koyun. Çevrenizi saranlara verdiğinizde verdiğinizde çoğu zaman bahşişden bile çok makbule geçiyor.
*Kredi kartı oteller ve lüks restoranlar dışında hiçbir yerde geçmiyor, o yüzden yanınızda nakit bulundurmanızda fayda var. ATM ağı da neredeyse hiç yok. Dolar bozdurmak çok zor, komisyon kesiliyor. Euro ile gitmek en iyisi. Pariteyi devlet belirlediği için kur her yerde aynı.
*Tablo alırsanız arkasına mühür bastırın, diğer sanat eserlerinin belgesini talep edin, yoksa havalimanında el konuyor.
*Puronun fabrika ya da atölyelerden taze sarılmışını alın. Sokaktakilere rağbet etmeyin; belgesi yoksa 20’den fazlasını yurtdışına çıkarmak yasak.
*Mutlaka tatmanız gereken içecekler: Daiquiri, Canchanchara, Cuba Libre ve tabii ki Mojito.
*Gündüz şapkasız gezmek zor.
*Şehirlerarası otoyolların konaklama tesislerinde kahve içince; yanında şeker yerine şeker kamışı getiriyorlar, bizdeki küp şeker kıtlamak gibi onu emiyorsunuz kahveyi içtikten sonra, değişik bir deneyim. Odun gibi şeker kamışını ezip, suyunu çıkarıyorlar.