FİLİPİNLER

Yeryüzünde Ki Cennet “Filipinler”

Adacıklar diyarı Filipinler tam 7641 adacıktan oluşan muhteşem bir ülke…

Pasifik Okyanusu’nun batısındaki coğrafyada konumlanan bir Güneydoğu Asya devletidir.

En meşhur adaları; Cebu, Boracay, Palawan, Malapascua, Bohol ve Siargoa Adalarıdır.

Bembeyaz kumsalları, muhteşem denizi ile tropik tatil için en iyi destinasyonlardan biridir.

Filipinler Nerede ?

Filipinler Güneydoğu Asya’da bulunan ve adalardan oluşan bir ülkedir. Filipinler’in batısında Güney Çin Deniz’i, doğusunda Filipin Deniz’i ve günebatısında ise Celebes Deniz’i bulunur. Filipinler’in deniz aşırı komşuları ise; kuzeyde Tayvan, kuzeydoğuda Japonya, batıda Vietnam, güneyde ise Malezya ve Endonezya’dır.

Ülke Sloganı

Maka-Diyos, Maka-Tao, Makakalikasan, at Makabansa (“Tanrı, İnsanlık, Doğa ve Ülke İçin”)

Filipinler’in Başkenti neresidir ?

Filipinlerin başkenti Manila’dır.

Filipinler’in Dili Nedir?

İnanması zor ama Filipinler’de 186 farklı dil konuşulmakta bunların 182 tanesi halen Anadil konumundadır. Dört tanesini ise konuşan kimse kalmamıştır. Ülkedeki yerli dillerinin pek çoğu Malayo-Polinezyan dillerinden gelmektedir. Filipince ve İngilizce’nin resmi dil olduğu ülkede bu iki dil her ne kadar hükümet, eğitim, medya ve iş dünyasında kullanılsa da günlük hayatta İngilizce pek konuşulmaz. İspanyolca’nın da yaygın dil olarak kullanıldığı Filipinler’de 19 bölgesel dil ülkenin yardımcı resmi dili kabul edilmektedir.

Filipinler’de hava durumu nasıl? Filipinler’e ne zaman gitmeli?

Filipinler’in en yağışsız ve en popüler ayları; aralık ve nisan ayları arasindaki zamandır.. Bu aylarda, ülkenin tamamına rahatlıkla erişilebilir. Genellikle sıcaklıklar Mart ve Nisan aylarında en yüksektir, bu nedenle Aralık-Şubat ayları arasındaki serin aylarda seyahat etmek gezinizden çok daha fazla keyif almanızı sağlayacaktır.

Filipinler vize istiyor mu? Filipinler için vize durumu nedir?

Filipinler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 30 güne kadar vize istememektedir. Siz de 30 güne kadar yapacağınız seyahatleriniz için, pasaportunuzla birlikte ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilirsiniz.

Unutmayın ülkeye girişte: Tatil bitiminden itibaren 6 ay geçerli pasaportunuz olması gereklidir.(Genel Bilgi)

Filipinler’in para birimi nedir?

Filipinler’in resmi para birimi; Filipin Pezo’sudur (Philippine Peso). PHP ise, para birimi kodudur. Genellikle Asya’ya seyahat ediyorsanız, ABD Dolar’ı yada Euro ile gitmek iyi bir fikirdir. Filipinler’de seyahat ederken her zaman yanınızda nakit para taşımanızı öneriyorum. Manila gibi büyük şehirlerde sıkıntı yaşamayacak olsanız da, Filipinler’de bazı adalarda bankamatik bulmakta zorlanabilirsiniz. Kartla ödeme kabul eden yerlerin sayısı da adalarda çok sınırlı. Bu yüzden her zaman yanınızda yeterli miktarda nakit para taşımanızda fayda var.

Filipinler’de şehir içi ulaşım nasıl sağlanıyor?
*Jeepney

Filipinler’de Manila gibi büyük şehirlerde ana ulaşım aracı olarak kasalı minibüse benzeyen jeepneyler bulunuyor. Jeepneyler belli bir güzergaha göre harekete ediyor 2.Dünya Savaşında Amerikan Donanmasından kalan araçları kendi zevklerine göre modifiye ederek şimdilerde otobüs olarak kullanıyorlar.

Filipinli İnsanlar Nasıldır?

Dünyanın en misafirperver, en sıcakkanlı insanları olarak bilinir Filipin halkı…

FİLİPİN MUTFAĞI

Filipin mutfağı Hint, Çin,Malezya, İspanyol, Avrupa ve Amerika mutfaklarından etkilenmiştir. Hem bitki çeşitliliğinin fazla oluşu hem de tarımın gelişmiş olması sebebiyle oldukça zengin bir mutfağa sahip olan Filipinliler sarımsak, soğan ve zencefili hemen hemen her yemeklerinde kullanırlar. Elle yemek yemek anlamına gelen kamayan geleneği ülkenin bazı bölgelerinde hala yaygındır. Çünkü Filipinlilere göre elle yenen yemek daha lezzetli olur. Yemek yemeyi çok seven Filipinliler asla diyet yapmazlar, hatta yeme alışkanlıklarını yarın yokmuş gibi yemek şeklinde tanımlarlar.

Filipinlerde genelde ana yemeğin yanında mutlaka pilav servis edilir. Çin mutfağından esinlenerek hazırladıkları noodle’ı andıran pansitin domuzlu, ızgara sebzeli, karidesli ve tavuklu pek çok çeşidi mevcuttur

Sokak lezzetleri Filipinler mutfağının belkemiği gibi görünüyor, yemek satanların birçoğu sokakta, gerçek Filipin yemekleri ile tanışmak için uğramak şart. Bunların bir çoğu ızgara yapıyor ve neredeyse sadece tavuk, tavuğun her uzvunu, organını ayrı ayrı şişe dizmişler, dilediğinizi hemen ızgara ediyorlar. Pek ekmek alışkanlığı yok, zaten genel olarak Filipinler yemekleri ekmek yerine pilav ile tüketiliyor.

 

 

 

 

Pek çok tropikal meyve çeşidine sahip Filipinliler tatlılarında da bunları çokça kullanırlar.

Halo-Halo adını verdikleri en meşhur tatlıları tatlı muz, kırmızı ve beyaz bezelye, hintirmiği, buz, süt ve reçel ya da dondurma karıştırılarak hazırlanan tatlılarıdır. Salatalarını tatlandırırken de meyveleri çokça kullanan Filipinlilerin achara adını verdikleri salataları papaya ile hazırlanır.


Ülkede tropikal meyve suları çok çeşitlidir. Bitki çaylarının da çokça tüketildiği Filipin coğrafyasında en meşhur çay salabattır.

Zencefil çayı olarak da tarif edilebilecek çayı, pandaların yaşadığı ağaç köklerini limon çimeniyle karıştırarak hazırlarlar. Ayrıca kahve ve çikolata da çokça içilir.

 

 

 

 

Biranın en çok tüketilen içki olduğu ülkenin en popüler yerel bira markası San Miguel’dir.

Cinin yerel versiyonu ginebra da yine çokça tükettikleri sert bir içkidir.


Hindistan cevizinden hazırladıkları yerel likörleri lambanog ve tuba ülkenin diğer içki çeşitleridir.

Filipinler Ve İnciler

İncinin en ucuz olduğu ülke.
Filipinler’de deniz kabuğundan yapılan süs eşyaları oldukça yaygın. Birçok insan geçimini bu işten sağlıyor. Filipinler’de ayrıca inci ve mercandan yapılan mücevherler de oldukça gözde. Denizden çıkartılan doğal inci bulunduğu gibi, tatlı suda ve denizde kültür incisi de yetiştiriliyor. Oldukça fazla olmasından dolayı dünyada inci ve mercanın en ucuz olduğu yerlerden birisi Filipinler.

Filipinler Ve Karaoke

Karaoke Filipinliler tarafından bulunmuş oldukça eğlenceli bir aktivite. Sokakta ızgara yapan satıcının yanında dahi taşıdığı bir tüplü televizyon bulunuyor karaoke için. En ilginci ise bir alışveriş merkezinin içerisindeki, tavuk kızartma satan ‘fast food’ zincirinde ki müzikli karaoke . Eğlenceyi ve eğlenmeyi çok seviyorlar.
Genel olarak sosyalleşmekten hoşlanıyorlar. Turistleri bu yüzden daha çok seviyorlar.

Filipinler Ve AVM Kültürü

Dünyanın en büyük alışveriş merkezinden 3’ü Filipinlerde bulunmaktadır. Filipinlerde ki alışveriş merkezleri içinde spor salonları,sağlık ocakları,konser ve tiyatro salonları,parklar hatta kiliselerin dahi bulunduğu en güvenli yerlerdir.
*Mega Fashion Mall
*Of Sm Mall
*Sm City North Edsa

 

Filipinler de Gezilecek Yerler

1.Coron Adası/Palawan

Filipinler’e ait bir kartpostal veya dergi görüntüsü gördüyseniz büyük ihtimalle bu görüntülerin alındığı yer Coron adasıdır. Mavinin her tonunu içinde barındıran Coron hem dalış severlere hem de seyahat severlere pek çok etkinlik imkanı sunuyor. Coron Adası’nda yapacağınız bir tekne turuyla İkiz Lagün, Kayangan gölü gibi dünyanın en muhteşem yerlerini keşfederken unutulmaz bir tatil deneyimi yaşıyor olacaksanız.

2.El Nido/Palawan

El Nido Filipinler’de karşılaşacağınız en güzel manzaralara sahip yerlerden biri. Palawan adasının ucunda yer alan bu adalar kümesi çarpıcı kaya oluşumları ile dolu ve etrafı parlak mavi sularla çevrili. Korunan bir bölge olan El Nido, deniz yaşamının ve muhteşem deniz manzarasının bir hazinesi. Dünyanın en iyi plajları burada bulunuyor.

3.Boracay Adası

Filipinler’in yaz başkenti olarak bilinen Boracay, hem yerli hem de yabancı turistlerin yıllardır en uğrak noktası ve Filipinler’in en turistik bölgesi. Tamamiyle beyaz kumlarla kaplı sahil şeridi sabaha kadar devam eden partileri ve gece kulüpleri ile meşhurdur. Mükemmel bir plaj deneyimini arıyorsanız, Boracay gidilecek en iyi adalardan biri.

4.Çikolata Tepeleri, Bohol Adası

Çikolata tepeleri Filipinlerin en değişik coğrafi yapılarından biri ve 50 km’lik bir alan üzerinde yaklaşık olarak 1260 adet tepecik bulunuyor. Bu eşsiz toprak formu uzun zaman önce mercan yataklarının yükselmesi ve yağmur suyunun erozyona uğramasıyla oluşmuş. Bu bölge kuru mevsimde çok yağış almadığı için tepelerin rengi kahve rengiye dönüyor. Bu yüzden isimleri çikolata tepeleri olarak nitelendirilmiştir. Bohol adası aynı zamanda doğal cazibe merkezleri ve plajlarla dolu olduğu için Filipinler’de bir çok şeyi bir arada bulabileceğiniz seyahat noktalarından biri. Ek olarak, sadece burada görebileceğiniz dünyanın en küçük primatlarına, Tarsier’lere de ev sahipliği yapan Bohol, Filipinler gezinizde kaçırılmaması gereken bir destinasyon.

5.Siquijor Adası/Cadı Adası

Ateş böceğinin parıldamasından dolayı İspanyollar’ın Isla del Fuego yani ateş adası adını verdiği Siquijor Adası, Filipinler’deki en küçük ve en güzel adalardan biri. Bu adada bir çok şifacı bulunması sebebiyle, yerliler bu adada cadıların yaşadığını düşünüyor.
Bir çok harika şelaleye, mağaraya ve plaja ev sahipliği yapan bu ada aynı zamanda adada bir çok şifacı bulunmasından dolayı Filipinler’in cadılı adası olarak biliniyor. Siquijor Adası’nda her sene mart ayında 3 gün süren bir şifa festivali düzenleniyor. Bu festivalde şifacılar gün boyunca geleneksel yöntemlerle insanları nasıl iyileştirdiklerini anlatırken aynı zamanda doğal malzemelerden bir çok merhem yapıyorlar. Ancak, son yıllarda bu adanın en popüler şifa uygulaması; deniz kenarında içilecek bir kokteylle gevşemek ve şahane gün batımının tadını çıkarmak.

6.Kawasan Şelaleri, Cebu

Son zamanlarda sosyal medyanın da etkisiyle çok popüler olmaya başlayan Kawasan Şelaleri Cebu’da bulunuyor ve günün hemen hemen her saati yerli ve yabancı turistlerle dolup taşıyor. Kawasan Şelaleleri bir çok şelaleden oluşuyor. Bambu köprülerden ve su içinde kalmış merdivenlerden geçerek şelaleler arası keyifli bir gezinti yapmak mümkün. Eğer biraz macera da olsun diyorsanız bir kano turuna katılıp kendinizi şelalenin hırçın dalgalarına bırakabilirsiniz.

7.Apo Adası

Apo Adası Filipinler’in dalış cenneti olarak kabul edilir. Apo adası, genellikle bulunması çok zor olan ve nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarına ev sahipliği yapıyor. Bu kibar yaratıklar bu ıssız adada insanlığın çevresel tehlikelerinden etkilenmeden, huzur içinde yaşıyorlar. Hatta Apo kaplumbağaları sık sık plajın hemen yakınlarına gelip burada yüzüyorlar. Bu yüzden dalmasanız bile, onları sadece deniz kıyısında yüzerek keşfedebilirsiniz.

8.Batad Pirinç Terasları, Luzon

Batad Pirinç Terasları UNESCO Dünya Mirası listesinde ve 2000 yıldan daha uzun bir süre önce burada yaşayan yerliler tarafından neredeyse tamamen el ile inşa edilmiş. O günden bu yana erozyona meyilli topraklarda pirinç yetiştirmeye olanak sağlıyor. Birkaç farklı köyden görülebilen teraslara erişim yalnızca yürüyerek sağlanıyor.

9.Yeraltı Nehri Milli Parkı, Palawan


Filipinler’in en berrak sularına sahip Palawan adasında bulunan Yeraltı Nehri Puerto Princesa yakınlarında bulunuyor. 8 km uzunluğunda olan bu Yeraltı Nehri çarpıcı sarkıt ve dikitlerle dolu. Doğrudan denize bağlanması sebebiyle nehrin suyu deniz canlıları ile iç içe geçmiş durumda. Unesco DÜnya mirası listesindeki bu yeraltı nehri aynı zamanda yeni 7 doğa harikasından biri olarak kabul ediliyor.

10.Siargao Adası

Henüz çok bilinen bir ada olmasa da son yıllarda popüler bir nokta haline gelmeye başlayan Siargao Filipinler’in sörf başkenti olarak biliniyor. Ancak adayı ziyaret etmek için bir sörfçü olmanıza gerek yok. Bembeyaz kumlu plajlara, tropik ormanlara, yer altı mağaralarına, muhteşem lagünlere ve tenha koylara ev sahipliği yapan Siargao Filipinler’in eşsiz ve sıradışı turistik noktalarından biri.

11.Camiguin Adası

Camiguin, Filipinler’deki en küçük adalardan biri kilometrekareye düşen en aktif volkanların rekorunu elinde tutuyor. Ada aynı zamanda bir çok egzotik bitki ve hayvanla dolu. Camiguin’deki kara orman mercan resiflerinde dalış yapabilir ya da kara kumlu volkanik plajllarda keyif yapabilirsiniz.

12.Vigan, Ilocos Sur

Filipinler’in en büyük adası olan Luzon kuzey kesiminde yer alan Vigan, son derece iyi korunmuş bir 16. yüzyıl kasabasıdır. Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan bu kasabada zamanda yolculuk ediyormuş gibi hissedeceksiniz.

Bonus: Long Beach

Eğer Filipinler gezinizde ben kafa dinlemek istiyorum, yok mu kimselerin olmadığı sessiz sakin bir yer diyorsanız? Long Beach tam size göre. Palawan adasında bulunan Long Beach Puerto Princesa’ya 3 saat uzaklıkta bulunuyor ve 14 km boyunca uzanan muhteşem bir kumsalı var. Tamamiyle yerli halkın yaşadığı bu yerde restoran ve otel sayısı sınırlı. Yani kısacası tüm turist tuzaklarından uzak bir yer. Long Beach’in eşsiz beyaz kumu ve hindistan cevizi ağaçları eşliğinde unutulmaz bir gün batımı yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz.