AYVALIK DALIŞ

AYVALIK DALIŞ

Muhteşem Ayvalık ve Türkiye’nin en güzel sualtı…

 

AYVALIK’A ULAŞIM

UÇAK İLE ULAŞIM;

48 km uzaklıkta bulunan Balıkesir Koca Seyit Havalimanı kullanacağınız havalimanı olacak. Pegasus ve Türk Hava Yolları direk uçuş gerçekleştiriyorlar. Havalimanından şehir merkezine ise, uçak firmalarının ücretli servisi bulunmakta. Ücret: 15-20TL

OTOBÜS İLE ULAŞIM;

İlk olarak Ayvalık otogara geliyorsunuz. Ayvalık otogardan merkeze dolmuş hizmeti bulunmaktadır.

ARAÇ İLE ULAŞIM;

İstanbul’dan 515 km, Balıkesir’den 125 km, Ankara’dan 670 km ve İzmir’den 150 km uzaklıktaki Cunda Adası. Benim size tavsiyem: Eğer Ayvalık’a yakın bölgede iseniz, şahsi aracınız ile ulaşmanız. Böylece, sadece Ayvalık ve Cunda’yı değil, harika Ege köylerini ve kasabalarını da aracınız ile gezebilisiniz.

 

AYVALIK DALIŞ HAKKINDA

Türkiye’nin dalış cenneti “Ayvalık”

— Ayvalık; 24 ada ve 60 dalış noktasından oluşmaktadır. Her seviyede dalgıçlar için uygundur.

— Tekneler haftaiçi 09.30 haftasonu 10.30 da kalkmaktadır. Dönüş ise yaklaşık 17.30’u bulmaktadır. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızı öneririm.

— Her hava koşuluna uygundur.

— Gece dalışları ve mercan dalışları için inanılmaz güzel rotaları bulunmaktadır.

— Dalış sezonu nisan ile kasım arasındadır. Temmuz, Ağustos, Eylül ayları en yüksek sezonudur.

— Makro ve Mikro fotoğraf çekimi için oldukça uygundur.

— Deniz Sıcaklığı: Yaklaşık 20 derecedir.

Ayvalık Sualtında Görebileceklerimiz;

Deniz tavşanı, mığrı, müren, tüplü kurt, ahtapot, papağan balığı, papalina, orfoz, sarı mercan, kırmızı mercan, sinarit, eşkina, deniz kestanesi, ıstakoz ve daha nicelerini görebilirsiniz…

Kırmızı Mercanlar: Ayvalık’ta bulunan kırmızı mercanlar Gorgonya cinsidir ve dünya sadece Portofino açıklarında bir de Ayvalık’ta bulunur.

AYVALIK DALIŞ BÖLGELERİ

 

1) BÜYÜK İLYOSTA ADASI (Güneş Adası)

İki adı olan bu ada benim en favori adam. Çok büyük ve çok dalış noktasına sahip. Özellikle Ayvalık yüzü denilen bölgesi tam bir akvaryum gibi. Daha tekne ile yanaşırken dibi görebiliyorsunuz. Her seviyede dalgıçlar için uygun. Deneme dalışı yapacaklar için en güzel noktalardan biri.

 

2) KÜÇÜK İLYOSTA ADASI

Ayvalık’ın en uzak adasıdır. Öyle güzel gün batımını görür ki masal gibi… Üzerinde duran heykel görünümlü taş oldukça ilginçtir. Her seviyede dalıcıya uygundur. Görüş oldukça nettir.

3) MELİNA ADASI (Yuvarlak Ada)

Adı yunanca “Balım” demek olan bu ufak yuvarlak ada benim en sevdiğim 2. ada. Etrafında 8 ayrı dalış noktası bulunuyor ve her seviyede dalgıçlar için çok uygun. Özellikle ilk defa deneme dalışı yapacaklar için müthiş bir görsel şölen oluşturuyor.

4) İNCİRLİ ADASI

Sarı mercan ve tüplü kurt tarlaları, anfora cenneti ile gelenlerin mutlaka dalması gereken bir dalış noktası. 2 yıldız ve üzeri dalgıçlar için uygundur.

5) TAŞ ADASI

6) YELKEN ADASI

Aşağıdaki dalış noktaları kırmızı mercan oluşumlarının görüldüğü dalış noktalarıdır.

7) KERBELA

Ayvalık’ın en özel dalış noktalarından biri olan “Kerbela” dalış noktası hayranlık uyandırıyor. 25 metreden başlayıp, 50 metreye kadar devam ediyor. Türkiye’nin en güzel mercanları burada bulunmaktadır. Gorgonya cinsi kırmızı mercanları inanılmaz güzel. Ayrıca böcek ve balık çeşitliliği ile de oldukça ünlüdür.

8) DELİ MEHMET

Tepesi 18 metreden başlar , 42 metreye kadar iner.Çok çeşitli mercan ve gorgon ağaçlarına sahiptir.Yılan balığı , müren , böcekler ve çeşitli balıklar görülebilir.

9) TOKMAKLAR

Tepesi 35 metreden başlar muhteşem mercan ve gorgonlar vardır.Yılan balığı , müren , bol miktarda böcek ve balık vardır.

10) EZERBEY

25 metreden başlayıp, 50 metreye kadar devam eden muhteşem bir dalış noktası. Gorgonya cinsi kırmızı mercanları inanılmaz güzel. Ayrıca böcek ve balık çeşitliliği ile de oldukça ünlüdür.

11) MADEN ADASI

Maden adası muhteşem dalış bölgeleri bulundursa da, dalışa yasak bölgelerden biridir. Altında binlerce amfora bulunmaktadır.