Portofino

PORTOFİNO

İtalyanların meşhur  LA DOLCE VİTA(Tatlı Hayat) sözünün en çok yakıştığı yer bence Portofino...

Hakkında

Portofino: İtalya'nın Genova ili'ne bağlı ultra lüks aynı zamanda da bir o kadar küçük liman kasabasıdır. Rengarenk evleri limanın etrafını sarar ve görsel şölen oluşturur. Portofino kayaların üzerine yapıştırılmış gibi duran ve her an yıkılacakmış hissi veren olağanüstü mimarisi ile ünlüdür. Kayaların üzerinde ki evler şato gibidir. Ultra lüks ve doğa ile içiçe bir mimariye sahiptir. Bu küçük kasaba yeşil ile mavinin muhteşem buluşmasına ev sahipliği yapar. Portofino’nun nüfusu sadece 600 – 700 kişi arasında değişir. Buradan ev almak neredeyse imkansızdır. Yeni ev yapılmasına izin verilmediği için ancak biri satmaya razı olursa alabilirsiniz. Evleri olan kişilerin başında Berlusconi, Dolce&Gabbana gibi ünlü isimler bulunmaktadır.

Portofino ismi nereden gelir?

Portofino Romalılar tarafından inşa edilmiş ve ilk olarak “Portus Delphini” yani "Yunuslar Limanı" olarak adlandırılmıştır. Portofino’nun bulunduğu koyda yaşayan yüzlerce yunus balığı nedeni ile bu isim verilmiştir. Daha sonraları Genova’ya dahil olan Portofino, balıkçıların limanı halina gelmiştir ve deniz ticaretinde önemli bir yere sahip olmuştur. Şimdi restaurantlarda, kafelerde yunus sembolü oldukça yaygın.

Bir diğer anlamı da "Son Liman'dır."

Portofino Tarihi

Portofino Romalılar tarafından inşa edilmiştir. 1409 yılında Floransa Cumhuriyeti’ne satılmıştır. Ancak liderlerinin devrilmesinden sonra Genova’ya iade edilmiştir. Portofino 1815 yılında Sardunya Krallığı’nın bir parçası haline geldi. 19. yy’ın sonlarında başta İngiliz aristokratlar olmak üzere Kuzey Avrupa’dan yoğun ziyaretçi akınına uğramaya başladı. Portofino, 1950’li yıllarda dünya jet sosyetesinin tatil beldesi haline geldi.

Portofino en büyük şöhreti Leo Chiosso tarafından yazılan ve Fred Buscaglione tarafından bestelenen “I found my love in Portofino” şarkısının ardından yakaladı. Şarkı İtalyan şarkıcı Vittorio Palentieri ve ardından Dalida’nın yorumuyla tüm dünyada aşıkların şarkısı olmuştur. Efsanevi aktör Rex Harrison’ın Portofino’da villa satın almasının ardından bütün dünya ünlülerinin gözde destinasyonu haline geldi. Kanadalı müzisyen Chad Kroeger ve Avril Lavigne Temmuz 2013’te balayıları için Portofino’yu seçen isimlerden. Eski İtalyan Başbakanı Sylvio Berlusconi’nin de Portofino’da muhteşem bir malikanesi vardır.

Portofino dünya çapında şöhrete kavuştuktan sonra turizm son derece önemli gelir kaynağı olmuştur. Oldukça pahalı olan Portofino, lüks butikleri, restaurantlarıyla misafirlerine her olanağı sunmaktadır.

Portofino Dili: Dili İtalyancadır.

Günaydın Buongiorno Dolce vita Tatlı hayat
iyi günler Buona giornata Güle Güle Arrivederci
iyi tatiller Buone vacanze Nasılsın Come stai
Sonra,tamam Allora iyiyim Bene
İyi akşamlar Buona sera Teşekkür ederim Grazie

 

Portofino Para Birimi: Avrupa üyesi olan İtalya'nın para birimi euro(€) dur.

Portofino Ulaşım

Portofino için en yakın havaalanları Genova (85km) ve Pisa (120km)’dır. Tren istasyonu olmadığı için yakınlarda bulunan Santa Margherita Ligure istasyonunda inmeniz gerekir.

Portofino’ya 2 şekilde ulaşılır. Bunlardan ilki kara yolu, diğeri ise deniz yoludur. Karayolunu seçerseniz Santa Margherita merkezden taksi(50€) veya her 15 dakikada bir kalkan otobüse(3€) binebilirsiniz, mesafe sadece 6 km’dir.

Benim gibi Milano havalimanından Portofino'ya gitmek için;

  • Orio Al Serio Airport otobüsüne binip "Milano Centrale" de iniyoruz. 1 saat sürüyor. Ücret 26-50 tl
  • Milano Centrale den trene binip S. Margherita Liqure Portofino durağında iniyoruz. 2 saat sürüyor. Ücret 100-150 tl
  • Margherita Liqure Portofino durağından "Santa Margherita Liqure" durağına yürüyüp(5dk) bu duraktan otobüse binip Portofino'da iniyoruz.( 18 dk) (8-13 tl) Kodu:882,82

Santa margherita'dan Portofino'ya tekneler de kalkıyor. Bunları da tercih edebilirsiniz.

Portofino’nun denizden görünüşü muhteşemdir. 20/25 dakikalık deniz yolculuğunu asla unutamayacaksınız. Tekneye Santa Margherita merkezden hemen otobüs duraklarının önünden binilmektedir.

Santa Margherita’dan tekneyle hareketle sağ tarafta ilk karşılaşacağınız güzellik, sahilde bulunan sıra sıra evler ve oteller olacaktır. Bunlardan mimari özellikleriyle ilginizi bir anda çekecek olan ismi ‘Miramare’ olan oteldir.

Bir hatırlatma:  Radyoyu icat eden İtalyan Marconi ilk denemelerini Elettra isimli yatında Tigullio Körfezi’nde yapmış olup, ilk radyo yayınını ise Miramare otelden gerçekleştirmiştir.

Deniz yoluyla ulaşım ne zaman?

Bu arada deniz yoluyla ulaşım kasım, aralık, ocak ve şubat aylarında sadece pazar günü ve resmi tatillerde yapılmakta olup, eğer bu aylardan birinde gidecekseniz bu uyarıyı atlamayın.

Ne zaman Gitmeliyim?

Mayıs-ekim ayları arası en uygun zamanlardır.

Portofino Otel

Portofino'da otel seçmek için çok fazla şansınız yok. Booking'ten istediğiniz tarihler için otel, daire yada oda bakabilirsiniz... Bence en mantıklısı Portofino'ya 10 dakika mesafe de olan, Santa Margherita bölgesinde kalmak. Portofino kadar tatlı olan bu küçük kasaba da hem fiyatlar daha uygun hem de Portofino'ya çok yakın.

Portofino Oteller

1)Şüphesiz Portofino deyince akla gelen tek otel Splendido otel Portofino. Ancak fiyatı çok yüksek. odası: 10000-30000 TL

2) Eight Hotel Portofino odası: 6000 TL

3) Albergo Nazionale otel odası:2300 TL

4) Hintown Casa Viacava Portofino (daire) odası:2300 TL

San Margherita Liqure Oteller

Burada otel seçerken Portofino'ya giden otobüse yakın yerde olmasına dikkat edin.

Portofino Gezilecek yerler

*Castello Brown kalesi

17.yy da Cenevizliler inşa etmiştir. Giovanni Maria Olgiati isimli askeri mühendis tarafından limanın korunması için yapılmıştır. Şuan içi harabe gibidir herkes bahçesinden Portofino’nun muhteşem manzarasını fotoğraflamak için gelmektedir.

Castello Brown, Genova’daki İngiliz Konsolosu Sir Brown tarafından 1870’de satın alındıktan sonra İngiliz entellektüellerinin buluşma noktası olur. Terasında bulunan 2 tane çam ağacı bugün Portofino’nun en çok fotoğraflanan yerlerinden biridir.

Bir de hikayesi vardır bu 2 çam ağacının… O zamanlar Osmanlı toprağı olan Halep’ten bir arkadaşı getirmiştir. Sir Brown bunları evlilik yıldönümü için dikmiştir. Bir tanesi karısı diğeri ise kendisi içindir.

 * San Giorgio Kilisesi ve Feneri

Dünya savaşından sonra inşa edilmiş. Buraya çıkarken yoldan görünen Portofino manzası çok başarılı. Aynı zamanda arkasında bulunan mezarlık herkesin uğrak yeri. Çünkü bizimkilerden çok farklı.

San Giorgio Kilisesi, 50’li yıllarda tekrar inşa edilen bu yer başta Jet Set olmak üzere bütün VIP’lerin evlilik törenlerinin yapıldığı yer olup, denize bakan muhteşem büyüleyici bir terası vardır. Buraya Castello Brown’ı gezdikten sonra gidin aradaki mesafe sadece 300 metredir.

*Santa Margarita

*Splendido Otel Portofino

Her ne kadar oteller bölümüne yazsamda Portofino'ya gelip Splendido'ya uğramıyorsanız eksik dönersiniz. Şehri en güzel yerden görüyor ve muhteşem bir ortamı var.

 Portofino Yemek

1-Ristorante Stella

1800’lerde açılan bu tarihi restorant Dolce Vita zamanının en gözdesiydi. Hala Molo Umberto 1’de bulunur.

2-Osteria da U Batti

Portofino merkezinde, körfez manzaralı muhteşem bir terası var.

3-Ristorante Puny

Merkeze çok yakındır.

4-La Terrazza

Merkezde bulunan fantastik bir tesis olan Otel Splendido içinde bulunur.

5- U Magazin