Sharm El Sheikh DALIŞ

 

Sharm El Sheikh Dalış

YOK BÖYLE BİR GÜZELLİK!!!
İşte buranın ennnnn güzel aktivitesine geliyoruz. Sharm El Sheikh sualtı dünyasıyla ünlüdür. Tüm tekneler tek tip ve devlet teşviği ile yapılmıştır. Sualtı dünyasına deyim yerindeyse gözü gibi bakmaktadırlar. Sualtında herhangi bir taşa, canlıya dokunmak yasaktır. Herkes için uygun dalış noktaları vardır. Ama öyle bir batık(Thistlegorm batığı) var ki gerçekten dalmadan dönerseniz pişman olursunuz. Tek kelime ile Muhteşem!

DETAYLI ANLATIYIM...

Sharm El Sheikh'te her yer ayrı güzel ancak en popüler bölgeleri Dahab, Thistlegorm batığı, Ras Mohammed ulusal parkı ve Tiran bölgesi...

En popüler dalış noktaları ise: Shark&Yolanda Reef, Jackson reef, Gordon Reef, Ras Um sıd, Shark Bay...

“Sharm El Sheikh Dalış Bölgeleri”

DAHAB VE BLUE KANYON
Dahab, Mısır’ın Sina Yarımadası’nda yer alır. Burası Sharm El Sheikh şehrinin 80 km doğusunda bulunmaktadır. Dahab kenti, bulunduğu yarımadanın en değerli dalış yerlerinden bir tanesi olarak kabul görmektedir. Masbat,Mashraba ve Medina olmak üzere 3 ana bölgeye ayrılmaktadır.
Bu bölgede yaşanan “Altı gün savaşları” sonrasında, İsrail tarafından kontrol edilmiştir. Bu dönemde ismi Di-Zahav olarak bilinmiştir. 1982 senesine kadar Dahab bu bölgede hippilerin en fazla rağbet ettiği bölgeymiş, ancak 1982 senesinde yapılan İsrail-Mısır antlaşması sonucunda, Mısır kurallarına göre yöneltilmeye başlamıştır.
Dahab bölgenin en önemli turizm merkezlerindendir. Buraya dünyaya tanıtan sebeplerin başında ise rüzgar sörfü gelir. Bununla birlikte diğer birçok su sporunun yapılması için de oldukça elverişli koşullara sahiptir.
Dahab’da yaz mevsimleri oldukça sıcak ve kurak geçmektedir. Kış mevsiminin kısmen daha hafif geçtiği bu bölgede genel anlamda oldukça kurak bir iklim hakimdir.

THİSTLEGORM BATIĞI
Thistlegorm, dünyanın en ilgi çeken batıklarındandır. 30 metre derinlikte yatan, 128 metre uzunluğunda, 18 metre genişliğindeki gemi 1940’ın nisan ayında inşa edilmiş. İkinci Dünya Savaşı’nda, İngiliz askeri malzemelerini Güney Afrika’ya ulaştırmak için yola çıkmış. Afrika kıyılarında gerçekleştirdiği son yolculuğu ise yalnızca dördüncü seferiydi. 49 kişilik mürettebattan dokuzunu yüksek rütbeli İngiliz askerlerinin oluşturduğu mürettebatla çıktığı son yolculuğu için Haziran 1941’de Glasgow’dan demir alarak İskenderiye seferini yapmış, Süveyş Kanalı’nı geçip güvenli bir barınakta demirliyken, Girit’ten kalkan Heinkel HE 111 modeli Alman uçakları, Thistlegorm’u 6 Ekim 1941’de saat 01:30’da sulara gömmüştür.
Thistlegorm'un yükünün çoğunu, askeri malzemeler ve araçlar oluşturuyor. Tanklar, torpidolar, jipler, tüfekler, çöl koşullarına uygun BSA ve Norton marka motosikletler, etrafa savrulmuş üniformalar, postallar yani bir ordunun ihtiyaç duyacağı her tür malzemeyle dolu bir gemi. Bence en ilginci batığın her iki yanına savrulmuş duran lokomotifler. Sualtında bir lokomotif görmek, Thistlegorm’un sunduğu bir ayrıcalık. Basınç sebebiyle şekli değişmiş, ezilmiş bir teneke gibi duruyorlar. Ters dönmüş tanklar gibi kargosunun zenginliğinin yanı sıra buradaki canlı populasyonu da görülmeye değer. Uçaksavarların üzerinde oluşan mercanlar, batığın farklı yerlerinde yuva yapmış çeşitli boylarda rengârenk balıklar bu zenginlikleri oluşturuyor. Sıklıkla görülen timsah ve papağan balıklarının yanı sıra, orfozlar, melek balıkları da batık çevresinde rastlayabileceğiniz canlılardan. Bu zenginlikleri tümüyle tadabilmek için en az iki gün ayırmak gerek. Batık iki dalışla bitirilemeyecek kadar büyük boyutlarda. 9000 tonluk bu batığın iç kısımlarında yer alan kamyonların ve motorsikletlerin bulunduğu bölmelere girmek içinse hem yeterli deneyime sahip olmak hem de kılavuz ipi, yedek fener kullanmak gibi bir takım teknik ayrıntıları atlamamak gerekiyor.

RAS MOHAMMED ULUSAL PARKI
RAS MUHAMMED MİLLİ PARKI,sadece Mısır’ın değil dünyaca da haklı bir üne sahip bir marine park. Mısır’ın Sina Yarımada’sının güneyinde, ünlü tatil beldesi Sharm El Sheikh yakınlarındaki ulusal park, dünyanın en ünlü dalış noktalarından birisi aynı zamanda.
Süveyş Körfezi ve Akabe Körfezinin birleştiği yerde olan Ras Muhammed (Muhammed Burnu) Ulusal Parkı, Şarm El Şeyh’in yaklaşık 20 km güneyinde, Sina Yarımadası’nın güney ucunda, Kızıldeniz’in mercan resifleri ve Sina Çölü arasında uzanıyor. Mısırlılara göre, burası Avustralya’daki Büyük Mercan Resifinden sonra dünyadaki dalınacak en güzel yer.
Park, su altı yaşam açısından oldukça zengin ve renklidir. 200’den fazla yumuşak ve sert mercan türüne ev sahipliği yapan Ras Muhammed Milli Parkı’nda, binin üzerinde balık çeşidi yaşıyor.

TİRAN ADASI
Tiran adası, Kızıldeniz’in en popüler dalış yerlerinden biridir.

EN ÜNLÜ DALIŞ NOKTALARI

1)SHARK&YOLANDA REEF
Ras Mohammed bölgesinde olan “Shark and Yolanda” dalış noktası gelenleri büyülüyor. Dünyanın ilk 10 resifi içinde olan Ras Mohammed tam bir görsel şölen. Özellikle Anemon bölgesi en çok anemon(nemo balığı) görebileceğiniz yer. Yolanda bölgesinde ise eski bir gemi batığından kalan tuvalet kalıntıları bulunmaktadır.

2)JACKSON REEF
Jackson reef; mercan ve sualtı canlılığı ile en güzel dalış bölgelerinden biri.

3)GORDON REEF
Tiran Adası’nın en ünlü dalış noktası olan Gordon Reef, 2 ayrı bölgesiyle en güzel ilk 5 dalış noktası arasında.

4)RAS UM SID
Lokal alan olarak geçen “Ras Um Sid” hem sığ oluşu hem de kırmızı renkli balıklarıyla gelenleri büyülüyor. İlk dalış olarak oldukça uygun. Deneme dalışı yapacaklar için ise en uygun bölgelerden biri.

5) SHARK BAY

Shark Bay en ünlü dalış noktalarından biri. Canlı dip yapısı ile fotoğrafçılar için oldukça güzel bir bölge.

NELER GÖREBİLİRSİNİZ?